جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ستاره نوترونی چیست؟

ستاره نوترونی چیست و چند نوع از آن وجود دارد؟

ستاره نوترونی دسته‌ای از ستارگان است که بسیار چگال و فشرده‌اند. این نوع ستاره­‌ها به طور کلی از نوترون تشکیل شده‌اند. ستاره­‌های نوترونی معمولاً قطری حدود ۲۰ کیلومتر دارند. جرم آن‌ها بین ۱.۱۸ تا ۱.۹۷ برابر خورشید است؛ البته اغلب آن‌ها ۱.۳۵ برابر خورشید هستند. بنابراین چگالی میانگین آن‌ها بسیار بالاست؛ حدود ۱۰۱۴ برابر چگالی آب.
این مقدار چگالی بسیار شبیه به چگالی داخل هسته‌ی اتم است. به‌عبارت دیگر می­‌توان یک ستاره نوترونی را به‌عنوان هسته‌ای غول­‌پیکر تصور کرد. تنها اجرامی که بیشتر از این ستاره‌ها چگال و متراکم هستند، سیاه‌چاله‌ها می‌باشند.

یک سال بعد از کشف نوترون در سال ۱۹۳۲، دانشمندان نظریه‌ای ارائه دادند که بنابر آن طی انفجار ابرنواختری ,ستاره به توده‌ای از نوترون‌های به‌هم چسبیده تبدیل می‌شود. در ابتدا به نظر می‌رسید که این ستاره‌ها بسیار کم‌نور باشند و مشاهده‌ی آن‌ها با مشکل مواجه شود. اما در سال ۱۹۶۷، فرانکو باچینی، اخترفیزیکدان ایتالیایی، ادعا کرد هنگامی که این ستاره‌ها با سرعت زیاد می‌چرخند، میدان مغناطیسی قوی به دست می‌آورند که می‌توانند امواج الکترومغناطیسی تابش کنند.
بر اساس همین نظریه آنتونی هویش و ژاکلین بل موفق به دریافت تپ‌های رادیویی از چند ستاره شدند که دارای خواص شدید مغناطیسی هستند.

ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

به‌طور قطعی نمی­‌دانیم که در مرکز ستاره، جایی که فشار به بیشترین حد خود می­‌رسد، چه چیزی وجود دارد. طبق نظریات، مرکز هر ستاره‌ی نوترونی شامل هیپرون­‌ها، کائون­‌ها و پیون­‌ها است. لایه‌های میانی اغلب از نوترون تشکیل‌شده و احتمالاً در حالت ابرشارگی هستند. یک کیلومتر بیرونیِ آن، با وجود درجه حرارت بسیار بالا، که می­‌تواند بیش از یک میلیون درجه‌ی کلوین باشد، به صورت جامد است. سطح این لایه‌ی جامد که کمترین فشار را دارد، از یک نوع فلز بسیار متراکم تشکیل شده است.

...

 

 
محتوای مخصوص مشترکین ویژه

برای مشاهده‌ی کامل این مطلب، لازم است نسبت به تهیه‌ی اشتراک ویژه اقدام نمایید.
 

منبع: کیهان‌شناس

 دسته‌ها:
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مهدی قنبری Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest
Notify of
مهدی قنبری
مهدی قنبری

با سلام
خیلی عالی بود و استفاده کردیم
موفق و پیروز باشید

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
65
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96