جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

موشک سرنشین‌دار دراگن همچنان در مرحله‌ی آزمایش قرار دارد

موشک سرنشین‌دار دراگن همچنان در مرحله‌ی آزمایش قرار دارد

اکنون که کپسول سرنشین‌دار دراگن SpaceX با موفقیت به زمین نشسته و نخستین پرواز آزمایشی را انجام داده است، شرکت موشکی ایلان ماسک (Elon Musk) باید بلافاصله توجهش را به آزمایشات بعدی این سفینه، به نام دمو-۱ (Demo-1)، برای سفر و انتقال بشر به فضا معطوف کند.

در تاریخ ۲ مارس، فضاپیمای اسپیس‌ایکس در ایستگاه بین‌المللی فضایی فرود آمد و ساعت ۸:۴۵ دقیقه صبح جمعه، به وقت ایالات متحده (EST)، به اقیانوس اطلس بازگشت. ماموریت‌های مربوط به دراگن سرنشین‌دار بسیار متفاوت‌تر از تمام ماموریت‌های موشک باری دراگن در سفر به ایستگاه بین‌المللی فضایی خواهد بود. این سفینه و ابزارهای مخصوصش برای تامین امنیت، باراندازی و فرود، در نخستین دوره‌ی آزمایش، طی یک مأموریت واقعی مورد بررسی قرار گرفت.
اکنون ناسا و اسپیس‌ایکس وظیفه‌ی بررسی تمام اطلاعات به دست آمده از مأموریت دمو۱ را بر دوش دارند.

تکمیل مأموریت

استیو استیچ (Steve Stich)، معاون مدیرکل برنامه‌های اقتصادی ناسا در برنامه‌ای که پس از فرایند فرود در تلویزیون ناسا پخش شد، گفت: «در حال حاضر اطلاعات خاصی از این مأموریت نداریم و تمام اتفاقات باید دوباره مرور شوند. بررسی این رویداد به پیشبرد مأموریت سرنشین‌دار کمک بسیاری می‌کند.»

اخبار خوبی از سوی اسپیس‌ایکس در راه است. به تازگی محفظه ای ساخته که در مأموریت دمو۲ در ماه جولای پرواز خواهد کرد. دو فضانورد ناسا، باب بهنکن (Bob Behnken) و داگ هورلی (Doug Hurley) نیز در این پرواز به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) خواهند بود سپس به زمین بازخواهند گشت. اسپیس‌ایکس موطف است تا موفقیت این پروژه و بازگشت فضانوردان را تضمین کند.

موشک‌های اسپیس‌ایکس چگونه کار می‌کنند؟
مشاهده

علاوه بر پرتاب‌های آزمایشی اسپیس‌ایکس، شرکت بوئینگ نیز در ماه آوریل، پرتاب آزمایشی بدون سرنشین خود را، توسط سفینه‌ی پیشرفته‌ی استارلینر (Starliner) انجام داد و برنامه دارد تا آزمایش‌های سرنشین‌دار دیگر خود را نیز در ادامه‌ی سال انجام دهد.

طبق زمان‌بندی انجام شده، ناسا امیدوار است تا پیش از پایان سال دو پرتاب توسط شرکت‌های آمریکایی و از خاک آمریکا انجام دهد تا این دو پروژه جایگزین قرارداد سایوز شوند. اما این احتمال هم وجود دارد تا ناسا با شرکت‌های فضایی بیشتری در این زمینه وارد مذاکره شود تا مجبور به تغییر برنامه‌ی سازمان نشود.
هیئت مدیره‌ی مشاوره‌ی ایمنی هوافضایی ناسا (ASAP) تأکید کرد که ناسا نمی‌خواهد با اعتماد به شرکت‌های فضایی برای رسیدن به ایستگاه بین‌المللی فضایی، ریسک کند و یا امنیت فضانوردانش را به خطر بیندازد.

جابه‌جایی محفظه‌ی دراگن سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس در اقیانوس اطلس، روز جمعه ۸ مارس، پس از فرود موفقیت‌آمیزش
جابه‌جایی محفظه‌ی دراگن سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس در اقیانوس اطلس، روز جمعه ۸ مارس، پس از فرود موفقیت‌آمیزش

آزمایش و بررسی داده‌ها

اما راه زیادی تا تایید اسپیس‌ایکس توسط ناسا وجود دارد. حتی قبل از پرتاب ماه جولای، طرح کاملی از تمام مراحل پرواز دراگن سرنشین‌دار در اختیار ناسا قرار خواهد گرفت. اسپیس‌ایکس برنامه‌ای برای استفاده‌ی مجدد از محفظه‌ای که امروزه برای امتحان پروژه پرتاب کرد، دارد. به این صورت که سفینه پرتاب می‌شود و سپس در نیمه‌های پرواز محفظه با فرودی مطمئن، به زمین برمی‌گردد.

کپسولی که هفته‌ی گذشته در ارتفاع کم به پرواز درآمد، ابزارهایی اضطراری برای این نوع فرود به همراه دارد و در ماه ژوئن، اسپیس‌ایکس این قابلیت را در عمل امتحان خواهد کرد. این آزمایش‌ها به این خاطر انجام می‌شود تا امنیت رانشگرهای سوپر دراکو (Super Draco) دراگن سرنشین‌دار، در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای طی پرتاب و برگرداندن انسان به زمین بررسی شود.

برترین رویدادهای نجومی و کیهان‌شناسی سال ۱۳۹۷
مشاهده

در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۸، موشک سایوز که قصد داشت نیک هیگ (Nick Hague) فضانورد ناسا و آلکسی اوشینین (Alexey Ovchinin) کیهان‌نورد روسی را به ایستگاه بین‌المللی فضایی  ببرد، دچار حادثه شد. در آن حادثه، مرحله‌ی جدایی تقویت‌کننده از سفینه با مشکل مواجه شد. کپسول جدا شد و رانشگرها را آتش زد. در نتیجه فضانوردان مجبور شدند با چتر نجات روی زمین فرود بیایند.
خوشبختانه طی این حادثه هیچکدام از سرنشینان آسیب ندیدند و در ماه دسامبر سفینه‌ی سایوز را برگرداندند. در ۱۴ مارس، هیگ و اوشینین به محفظه‌ی سایوز دیگری، جهت سفر به فضا سوار شدند. تجربه‌ی موفقیت‌آمیز اما تلخ این ماموریت ثابت کرد که حتی سفینه‌های باتجربه هم نیازمند طرح پشتیبانی هستند.

ناسا و اسپیس‌ایکس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط ریپلی (Ripley)، آدمکی که برای آزمایش داخل محفظه‌ی سرنشین‌دار سوار شد، را بررسی کردند. گیرنده‌های این آدمک بیشتر روی شتاب پیش‌رانش طی پرتاب و ورود مجدد متمرکز بود تا احساس واقعی فضانوردان در ماموریت را بازسازی کند. مایک هاپکینز (Mike Hopkins)، فضانورد ناسا که قرار است پس از تایید ایمنی سفر، در نخستین مأموریت حقیقی اسپیس‌ایکس شرکت کند، پس از شنیدن احساسات ریپلی در این پرواز اظهار داشت که بسیار مشتاق است تا خودش سفر با این سفینه را تجربه کند.

ماسک در این باره گفت که حتی اگر دراگن سرنشین‌دار به سرعت از میان اتمسفر حرکت کند، گیرنده‌های آن شرایط سفینه را همچنان درون اتاق دما نگه می‌دارند.
تا زمانی که مأموریت‌های سرنشین‌دار به انجام برسند و در چند ساعت کل فضا را زیر پا بگذارند؛ دراگن به کیپ کاناورال (Cape Canaveral) بازگشته و به نگهدارنده‌های منتظر سپرده می‌شود. تا زمان پرواز، که تمام جشن‌ها پایان خواهد یافت و دور بعدی کار آغاز می‌شود.

منبع: astronomy.com

ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
56
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
30
عبور 6 سیارک از نزدیکی زمین در مدت 2 سال
عبور ۶ سیارک از نزدیکی زمین در سال ۲۰۲۷
34
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
39
حلقه‌های زحل ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ساله هستند، بسیار جوان‌تر از خود سیاره
34

ذرات بنیادی

فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
51
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
63
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
69
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
67
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
213