جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

قمر کوچک نپتون از شکستن یک قمر بزرگ‌تر به وجود آمده است

قمر کوچک نپتون از شکستن یک قمر بزرگ‌تر به وجود آمده است

پس از چندین سال تحقیق، یک گروه از دانشمندان علوم سیاره‌ای در حال استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا توضیحی برای یک قمر مرموز در اطراف نپتون ارائه دادند که در سال ۲۰۱۳ آن را با تلسکوپ هابل کشف کرده بودند.
ستاره شناسان می‌گویند: «این قمر نباید اینجا باشد.»

این قمر کوچک که هیپوکامپ (Hippocamp) نامیده می‌شود؛ به‌طور غیرعادی به یک قمر بزرگ‌تر نپتون به نام پروتئوس (Proteus) نزدیک است. به‌طور معمول یک قمر مانند پروتئوس باید گرانشی داشته باشد که در طول پاک کردن مسیر مداری خود، قمر کوچک‌تر را به اطراف جارو کند و یا ببلعد. بنابراین چرا قمر کوچک وجود دارد؟

بارش شهابی امسال در مزارع چین

هیپوکامپ احتمالاً قطعه‌ای باقی­مانده از یک قمر بزرگ‌تر است که میلیاردها سال پیش با یک دنباله‌دار برخورد کرده است. این قمر کوچک تنها حدود ۳۴ کیلومتر (۲۰ مایل) قطر دارد؛ یعنی یک‌هزارم قطر پروتئوس. (حدود ۴۱۸ کیلومتر یا ۲۶۰ مایل)
مارک شوالتر (Mark Showalter) از مؤسسه‌ی SETI در Mountain View کالیفرنیا گفت: «ابتدا تعجب کردیم چرا که شما انتظار نداشتیم چنین قمر کوچکی را درست بعد از بزرگ‌ترین قمر داخلی نپتون پیدا کنیم. در گذشته‌ی دور، با توجه به مهاجرت رو به بیرون قمر بزرگ، پروتئوس در مکانی بود که هم‌اکنون هیپوکامپ قرار دارد.»

این فرضیه توسط عکس‌های ویجر ۲ (Voyager 2) از سال ۱۹۸۹ تایید شد؛ عکس‌هایی که یک دهانه‌ی برخوردی بزرگ را بر روی پروتئوس نشان می‌داد. برخورد به‌اندازه‌ی کافی بزرگ بود که قمر را دچار شکستگی کند.
شوالتر گفت: «در سال ۱۹۸۹ ما فکر می‌کردیم که دهانه پایان ماجرا است.» همچنین گفت: «با کمک تلسکوپ هابل اکنون ما می‌دانیم که یک بخش کوچکی از پروتئوس به عقب‌رفته و ما امروز آن را به‌عنوان هیپوکامپ می­‌بینیم» مدارهای این دو قمر اکنون حدود ۱۲۰۷۰ کیلومتر (۷۵۰۰ مایل) از یکدیگر فاصله‌دارند.

سیستم قمرهای نپتون تاریخچه‌ی خشونت‌آمیزی دارد. میلیاردها سال پیش، نپتون قمر بزرگ تریتون (Triton) را از کمربند کویپر (ناحیه بزرگی از اجرام یخی و سنگی که در خارج از مدار نپتون قرارداد) گرفت. جاذبه‌ی تریتون، سیستم اقمار اصلی نپتون را نابود کرد. تریتون در یک مدار دایره‌ای شکل قرار گرفت سپس بقایای قمرهای نپتونی خردشده مجدداً به یکدیگر پیوستند و نسل دوم قمرهای طبیعی را به وجود آوردند. با این‌حال بمباران دنباله‌دار ادامه یافت تا همه‌چیز را از هم جدا کند، در این حال هیپوکامپ متولد شد که می‌تواند به‌عنوان قمر نسل سوم مطرح شود.

بستر ستارگان در کهکشان بیضی شکل PGC 42871

جک لیسائور از مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا (Ames) در سیلیکون ولی کالیفرنیا (California’s Silicon Valley) در تحقیق جدیدی با همکارش یادداشت کرد: «بر اساس برآورد از جمعیت دنباله‌دارها، می‌دانیم که قمرهای دیگر در بخش بیرونی منظومه شمسی بارها مورد اصابت دنباله‌دارها قرارگرفته‌اند، به تکه‌های جداگانه‌ای شکسته شده‌اند و مجدداً به یکدیگر پیوسته‌اند.» همچنین افزود: «این دو قمر یک منظره‌ی چشمگیر ایجاد کرده‌اند که نشان می‌دهد گاهی قمرها توسط دنباله‌دارها شکسته می‌شوند.»

هیپوکامپ یک پیکره‌ی اسطوره‌ای در اساطیر یونانی است که نیمی از آن اسب و نیمه دیگرش ماهی است. نام علمی اسب دریایی، هیپوکامپوس (Hippocampus) است، همچنین بخش مهمی از مغز انسان نیز به همین اسم نامیده می‌شود. درنتیجه اتحادیه‌ی بین‌المللی نجوم ترجیح داد که قمرهای نپتون به یاد اساطیر دنیای زیردریا در یونان و روم باستان نام‌گذاری شوند.

گروهی از ستاره‌شناسان که در این مطالعه نقش داشته‌اند شامل M. Showalter (مؤسسه SETI در Mountain View کالیفرنیا)، I. de Pater (دانشگاه کالیفرنیا، برکلی)، J. Lissauer (مرکز تحقیقاتی ایمز ناسا در سیلیکون ولی کالیفرنیا) و R. French (مؤسسه SETI در Mountain View کالیفرنیا) می‌باشند.

منبع: sciencedaily

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96