جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اگر چندجهانی وجود دارد، این جهان‌ها کجا پنهان شده‌اند؟

اگر چندجهانی وجود دارد، این جهان‌ها کجا پنهان شده‌اند؟

طبق برخی تخمین‌ها، جهان شناخته شده می‌تواند دربرگیرنده‌ی ۲ تریلیون کهکشان باشد که به طور متوسط هر کدام تقریبا ۱۰۰ میلیون ستاره و تعداد بی‌شمار سیاره را شامل می‌شوند. اما آیا امکان دارد چندین کپی از جهانی که ما درک می‌کنیم وجود داشته باشد؟

مفهوم چندجهانی (جهان‌هایی که به طور نامرئی در کنار جهان ما وجود دارند و شاید نشان‌دهنده‌ی نسخه‎های دیگری از واقعیتی معادل با جهان ماست، هستند) ایده‌ای فراگیر در داستان‌های علمی-تخیلی و موضوعی است که نسل فیزیکدانان و همچنین سازندگان و طرفداران داستان‌های علمی-تخیلی را جذب کرده است.

ارین مک‌دونالد (Erin Macdonald)، اخترفیزیکدان، مهندس و به ادعای خودش «خوره‌ی داستان‌های علمی-تخیلی سنگین» در طول یک پنل در شنبه (۷ ژوئن) در Future Con که جشنواره‌ای است که اشتراکات بین علوم، فناوری و داستان‌های علمی‌-تخیلی را در واشینگتن دی. سی. بررسی می‌کند، توضیح داد در حالی که دانشمندان هنوز در پی هر مدرکی برای اثبات چندجهانی هستند، شمار بسیار زیادی از فرضیه‌ها موجود هستند که از قوانین فیزیک برای کشف امکان جهان‌های چندتایی استفاده می‌کنند که برخی اوقات درک ما از خود واقعیت در جریان را به چالش می‌کشند.

مک‌دونالد توضیح داد که جهان ما غرق در ماهیتی به نام فضا-زمان (فضای ۳بعدی ترکیب شده با زمان برای ایجاد یک پیوستار ۴بعدی) وجود دارد؛ اما دانشمندان نمی‌توانند با اطمینان بگویند فضا-زمان شبیه به چیست! که این یعنی شاید تعداد بی‌شماری جهان وجود داشته باشد که برای ما ناپیدا هستند.

ساده‌ترین نسخه از مفهوم چندجهانی، جهان آینه‌ای است که در آن یک جهان یکتای دیگر تقریبا موازی با ما، اما در جهت مخالف وجود دارد (مانند فصل «آینه-آینه» سریال تلویزیونی Star Trek اصلی که در آن یک شخص فرودگر به اشتباه در نسخه‌ی متفاوت از Enterprise می‌نشیند که از نسخه‌های وحشی‌تری از دوستان و آشنایان‌اش پر شده است.)

جهان‌های موازی : نظریه‌ها و شواهد

مک‌دونالد گفت که توصیف دیگری از چندجهانی، جهان شامه‌ای است که جهان ما را به عنوان یک ابرشامه در یک توده‌ی شاید بی‌نهایت گسترده از جهان‌های ابرشامه‌ای اما بدون ارتباط یا ابزاری برای ارتباط بین‌شان توصیف می‌کند.

ممکن است جهان‌های چندگانه درون حباب‌هایی از فضا-زمان، مفهومی که در بازی ویدیویی Bioshock Infinite هم استفاده شده، وجود داشته باشند. به گفته‌ی مک‌دونالد، با این حساب، ساکنان این دو جهان به طور نظری می‌توانند از طریق حباب‌هایشان برهمکنش کنند و مستقیما به همدیگر وصل شوند.

مک‌دونالد گفت که جهان‌های کوانتومی در داستان‌های علمی-تخیلی رایج‌تر هستند. این ایده پیشنهاد می‌کند که هر تصمیم شخصی باعث ایجاد یک جدول زمانی جدید می‌شود که یک جهان جدید خود مسیری متفاوت را دنبال می‌کند، بسازند. نویسندگان داستان‌های علمی-تخیلی داستان‌های سفر در زمان می‌سازند که به طور معمول قواعد جهان‌های کوانتومی را برای توضیح این که چگونه شخصیت‌ها می‌توانند به گذشته سفر کنند و وجود خود را از دست ندهند فراخوانی می‌کنند (هرانتخاب‌شان جهان‌های کاملا جدیدی خلق می‌کند و جهانی را که خانه‌ی اصلی‌شان بود ترک می‌کنند.)

اما شاید آشفته‌ترین فرضیه از بین تمام این نظریات این است که آیا جهانی که به عنوان حقیقت درک می‌کنیم در حقیقت یک شبیه‌سازی از نوعی است که در فیلم Matrix بود؟!
مک‌دونالد از مخاطبان پرسید: «اگر شما یک شبیه‌سازی بودید و هیچ کنترلی روی آن نداشتید، آیا دوست داشتید این مسئله را بدانید؟ اگر ما در یک شبیه سازی بودیم، آیا می‌توانستیم این موضوع را آزمایش کنیم در حالی که فقط یک کد بودیم؟»
اکنون پرسش‌های فراوانی درباره‌ی جهان‌های چندگانه و حقیقت خودمان بی‌جواب مانده‌اند. مک‌دونالد گفت: «هیچ یک از آن‌ها قابل اثبات نیستند اما فکر کردن درباره‌ی‌شان جالب است.»

منبع: space

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77