جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

حیات فرازمینی می تواند بنفش رنگ باشد!
این نتیجه‌گیری مربوط به یک مقاله‌ی تحقیقاتی جدید است که عنوان می‌کند، حیات اولیه در زمین ممکن است بنفش رنگ بوده باشد.

حیات فرازمینی می تواند بنفش‌رنگ باشد!

در نشریه‌ی بین‌المللی اخترزیست‌شناسی، محققان دکتری، شیلادیتیا داس‌سارما (Shiladitya DasSarma) از دانشکده‌ی طب دانشگاه مریلند و ادوارد شویترمن (Edward Schwieterman) از دانشگاه کالیفرنیا ریورساید، این بحث را مطرح کرده‌اند که قبل از اینکه گیاهان سبزرنگ از انرژی خورشیدی استفاده کنند، ارگانیسم‌های کوچک بنفش‌رنگ همین کار را با روش مشابه، انجام می‌دادند.
داس‌سارما عنوان می‌کند که حیات فرازمینی نیز می‌تواند به همین شیوه رشد یابد.

اخترشناسان اخیرا هزاران سیاره فراخورشیدی جدید را کشف کرده‌اند و در حال توسعه‌دادن ظرفیتی برای شناسایی بیولوژیکی سطوح این سیارات از طریق نور بازتاب‌شده از سطح سیارات می باشند. هرچند که روش‌های شناسایی وجود حیات سبز از فضا قبلا وجود داشته است، اما دانشمندان ممکن است نیازمند جستجوی حیات بنفش نیز باشند.

شگفت‌انگیزترین سیارات فراخورشیدی سال ۲۰۱۸

زمین بنفش

این ایده که زمین اولیه بنفش بوده است، ایده‌ی تازه‌ای نیست. داس‌سارما و همکارانش در سال ۲۰۰۷ این نظریه را توسعه دادند. طبق این نظریه: گیاهان و جلبک‌های فتوسنتزی از کلروفیل (سبزینه) برای جذب انرژی خورشید استفاده می‌کنند اما نور طیف سبزرنگ را جذب نمی‌کنند. این عجیب است چرا که نور سبزرنگ غنی از انرژی است.

داس‌سارما و همکارانش احتمال می‌دهند که شاید «چیز دیگری» آن بخش از طیف نور را زمانی که کلروفیل فتوسنتزکنندگان تکامل یافت، استفاده می‌کند. طبق نوشته‌ی محققان، این «چیز دیگر» ارگانیسم‌های ساده‌ای است که انرژی خورشیدی را با استفاده از مولکولی به نام شبکیه (رتینال) به دام می‌اندازند. رنگ‌دانه‌های شبکیه در بهترین حالت نور سبززنگ را جذب می‌کنند. آن‌ها مانند کلروفیل‌ها در جذب انرژی خورشیدی موثر نیستند اما ساده‌تر اند. جمع‌آوری نور توسط شبکیه هنوز میان باکتری‌ها و ارگانیسم‌های تک‌مولکولی به نام آرکایا، گسترده است.

شویترمن در مصاحبه با لایو ساینز (Live science) عنوان می‌کند که این ارگانیسم‌های بنفش‌رنگ همه‌جا، از اقیانوس‌ها گرفته تا دره‌های خشک آنتارتیک تا سطوح برگ‌ها، شناسایی شده‌اند.
رنگ‌دانه‌های شبکیه همچنین در سیستم بصری جانواران پیچیده نیز دیده می‌شوند. پدیدار شدن این رنگ‌دانه‌ها در ارگانیسم‌های زنده‌ی بسیاری  به این موضوع اشاره دارد که آ‌‌ن‌ها خیلی قبل‌تر، در دوران اجداد مشترک بسیاری از زیرمجموعه‌های درخت حیات، تکامل یافته‌اند. حتی شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ارگانیسم‎های رنگ‌دانه‌ی بنفش نمک‌دوست که هالوفیل نام دارند، ممکن است به بعضی از گونه‌های حیات اولیه‌ی زمینی مربوط باشند، که در نزدیکی دریچه‌های متان در اقیانوس‌ها رشد یافته‌اند.

بیگانگان بنفش

شویترمن و داس‌سارما در مقاله‌ی خود بیان می‌کنند که صرف نظر از اینکه حیات اولیه بر روی زمین بنفش‌رنگ بوده است یا نه، واضح است که با برخی ارگانیسم‌ها سازگاری کامل دارد.
به این معنی که حیات فرازمینی می‌تواند دقیقا از همین استراتژی استفاده کند و اگر حیات فرازمینی از رنگ‌دانه‌های شبکیه‌ای برای به دام‌انداختن انرژی استفاده می‌کند، اخترزیست‌شناسان تنها با جستجوی مشخصه‌های طیفیشان، می‌توانند آن‌ها را شناسایی کنند.

شویترمن می‌گوید، بیشتر طیف‌های قرمزرنگ و آبی‌رنگ را کلروفیل‌ها جذب می‌کنند. اما طیفی که از سیاره‌ای با پوشش سبزرنگ بازتاب می‌شود چیزی است که اخترزیست‌شناسان به آن «حاشیه‌ی قرمز» می‌گویند.
این حاشیه‌ی قرمز یک تغییر ناگهانی در بازتاب نور در نزدیکی طیف فروسرخ می‌باشد. بخشی که در آن گیاهان جذب طول موج‌های بلند را متوقف کرده و شروع به بازتاب آن می‌نمایند.

از طرف دیگر، فتوسنتزکنندگان شبکیه‌ای (رتینال) حاشیه‌ی سبز دارند. آن‌ها نور را تا بخش طیف سبزرنگ جذب کرده و سپس طول موج‌های بلندتر را بازتاب می‌کنند. اخترزیست‌شناسان مدت‌ها است که درگیر احتمالات مربوط به شناسایی حیات فرازمینی به روش ردیابی حاشیه‌ی قرمز می‌باشند اما ممکن است به تحقیقات در مورد حاشیه‌ی سبز نیز نیازمند باشند.
شویترمن عنوان می‌کند: «اگر این ارگانیسم‌ها به صورت چگال در سیارات فراخورشیدی موجود باشند، ویژگی‌های انعکاسی آن‌ها در طیف نوری آن سیاره ثبت می‌شود.»

منبع: space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
65
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96