جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند

ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند

گروهی از منجمان ژاپنی، جسمی با پهنای ۲/۶ کیلومتر (۱/۶ مایل) در کمربند کویپر، ناحیه‌ی متشکل از خرده‌سنگ‌های یخی که دورتر از مدار سیاره نپتون گسترده شده است، کشف کرده‌اند. گمان می‌شود که اجسام کمربند کویپر (KBO)، بقایایی از دوره‌ی اولیه‌ی منظومه شمسی هستند و توزیع اندازه‌ی آن‌ها، فرصتی برای تحقیق درباره‌ی شکل‌گیری و سیر تکامل، خارج از منظومه‌ی شمسی را مهیا می‌سازد.

خصوصاً توزیع اندازه‌ی آن‌ها‌ در ابعاد کیلومتری (با شعاع بین ۱ تا ۱۰ کیلومتر، یا ۰/۶ تا ۶/۲ مایل)، نشانه‌هایی از اندازه‌های اجسام اولیه، در زمان تشکیل سیاره‌ها است. این اجسام کوچک، بسیار کم‌نور هستند و رصد مستقیم آن‌ها غیرممکن است. در عوض، رصد اختفای ستاره‌ای (زمانی رخ می‌دهد که یک جسم سیاره‌ای، ستاره‌ای را که در آسمان حرکت می‌کند، پنهان ‌کند) راهی برای دیدن این اجسام است.
منجمان با رصد تغییرات نور ستاره که در پدیده‌ی اختفا رخ می‌دهد، می‌توانند اندازه‌ و دمای اجسام کمربند کویپر (KBO) را تعیین کنند.

کمبود دی‌اکسید کربن می‌تواند انتقال به مریخ را غیرممکن کند

به گفته‌ی دکتر کوآریماتسو و همکارانش در رصدخانه‌ی ملی نجوم ژاپن: «اجسام KBO با شعاع یک تا هفت کیلومتر، حتی برای مشاهده‌ی مستقیم به‌وسیله‌ی تلسکوپ‌های راهنمای جهانی، بسیار دور، کوچک و تاریک هستند. بنابراین، ما از تکنیکی به نام اختفا استفاده کردیم: رصد تعداد زیادی ستاره و تماشا‌ی سایه‌ی یک جسم در حال عبور از جلوی یکی از آن‌ ستاره‌ها».

دانشمندان برای دست‌یابی به رصد اختفای چالش‌برانگیز، یک پروژه‌ی مشاهده‌ به‌وسیله‌ی تلسکوپ‌های آماتور، به نام اوتوتلسکوپ‌های سازمان داده برای کاوش رخداد غیرمترقبه (OASES)، را راه‌اندازی کردند. آن‌ها دو تلسکوپ کوچک را در فضای آزاد، روی سقف مدرسه‌ی میاکو در جزیره‌ی میاکو ژاپن، قرار دادند و درمجموع حدود ۲.۰۰۰ ستاره در ۶۰ ساعت رصد کردند. سپس با تحلیل داده‌ها، رویدادی سازگار با تاریک شدن ستاره‌ای مخفی‌شده، توسط جسم KBO، با پهنای ۲/۶ کیلومتر، یافتند.

به گفته‌ی محققان: «این مشاهده نشان می‌دهد که تعداد اجسام KBO با اندازه‌ی کیلومتری، بیش از چیزی است که تصور می‌شد. این موضوع مدل‌هایی را پشتیبانی می‌کند که اجسام سیاره‌ای کوچک، ابتدا به‌آرامی بزرگ شده و تبدیل به اجسامی با ابعاد کیلومتری می‌شوند، قبل از اینکه این رشد فرارگونه منجر به تبدیل آن‌ها به یک سیاره شود».
دکتر آریماتسو گفت: «این یک پیروزی حقیقی برای پروژه‌های کوچک است. در حالی که گروه ما تنها کمتر از ۰/۳ درصد بودجه‌ی پروژه‌های بزرگ بین‌المللی را در اختیار داشت».

منبع: sci-news

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
98
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
130
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
145
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
105
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
152

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
204
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
92
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
49
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173