جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند

ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند

گروهی از منجمان ژاپنی، جسمی با پهنای ۲/۶ کیلومتر (۱/۶ مایل) در کمربند کویپر، ناحیه‌ی متشکل از خرده‌سنگ‌های یخی که دورتر از مدار سیاره نپتون گسترده شده است، کشف کرده‌اند. گمان می‌شود که اجسام کمربند کویپر (KBO)، بقایایی از دوره‌ی اولیه‌ی منظومه شمسی هستند و توزیع اندازه‌ی آن‌ها، فرصتی برای تحقیق درباره‌ی شکل‌گیری و سیر تکامل، خارج از منظومه‌ی شمسی را مهیا می‌سازد.

خصوصاً توزیع اندازه‌ی آن‌ها‌ در ابعاد کیلومتری (با شعاع بین ۱ تا ۱۰ کیلومتر، یا ۰/۶ تا ۶/۲ مایل)، نشانه‌هایی از اندازه‌های اجسام اولیه، در زمان تشکیل سیاره‌ها است. این اجسام کوچک، بسیار کم‌نور هستند و رصد مستقیم آن‌ها غیرممکن است. در عوض، رصد اختفای ستاره‌ای (زمانی رخ می‌دهد که یک جسم سیاره‌ای، ستاره‌ای را که در آسمان حرکت می‌کند، پنهان ‌کند) راهی برای دیدن این اجسام است.
منجمان با رصد تغییرات نور ستاره که در پدیده‌ی اختفا رخ می‌دهد، می‌توانند اندازه‌ و دمای اجسام کمربند کویپر (KBO) را تعیین کنند.

اولین مسافر خصوصی فضا انتخاب شد

به گفته‌ی دکتر کوآریماتسو و همکارانش در رصدخانه‌ی ملی نجوم ژاپن: «اجسام KBO با شعاع یک تا هفت کیلومتر، حتی برای مشاهده‌ی مستقیم به‌وسیله‌ی تلسکوپ‌های راهنمای جهانی، بسیار دور، کوچک و تاریک هستند. بنابراین، ما از تکنیکی به نام اختفا استفاده کردیم: رصد تعداد زیادی ستاره و تماشا‌ی سایه‌ی یک جسم در حال عبور از جلوی یکی از آن‌ ستاره‌ها».

دانشمندان برای دست‌یابی به رصد اختفای چالش‌برانگیز، یک پروژه‌ی مشاهده‌ به‌وسیله‌ی تلسکوپ‌های آماتور، به نام اوتوتلسکوپ‌های سازمان داده برای کاوش رخداد غیرمترقبه (OASES)، را راه‌اندازی کردند. آن‌ها دو تلسکوپ کوچک را در فضای آزاد، روی سقف مدرسه‌ی میاکو در جزیره‌ی میاکو ژاپن، قرار دادند و درمجموع حدود ۲.۰۰۰ ستاره در ۶۰ ساعت رصد کردند. سپس با تحلیل داده‌ها، رویدادی سازگار با تاریک شدن ستاره‌ای مخفی‌شده، توسط جسم KBO، با پهنای ۲/۶ کیلومتر، یافتند.

به گفته‌ی محققان: «این مشاهده نشان می‌دهد که تعداد اجسام KBO با اندازه‌ی کیلومتری، بیش از چیزی است که تصور می‌شد. این موضوع مدل‌هایی را پشتیبانی می‌کند که اجسام سیاره‌ای کوچک، ابتدا به‌آرامی بزرگ شده و تبدیل به اجسامی با ابعاد کیلومتری می‌شوند، قبل از اینکه این رشد فرارگونه منجر به تبدیل آن‌ها به یک سیاره شود».
دکتر آریماتسو گفت: «این یک پیروزی حقیقی برای پروژه‌های کوچک است. در حالی که گروه ما تنها کمتر از ۰/۳ درصد بودجه‌ی پروژه‌های بزرگ بین‌المللی را در اختیار داشت».

منبع: sci-news

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75