جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

حلقه اینشتین در فاصله‌ی ۱۰،۰۰۰ میلیون سال نوری از زمین کشف شد

حلقه اینشتین در فاصله‌ی ۱۰،۰۰۰ میلیون سال نوری از زمین کشف شد

حلقه اینشتین که در واقع توسط تئوری نسبیت عام خود او پیش‌بینی شده بود، یکی از نادر‌ترین و هیجان‌انگیزترین مناظر کهکشانی است که توسط دو کهکشان دور از هم که دقیقا در یک ردیف قرار دارند، حتی اگر میلیون‌ها سال نوری از هم فاصله داشته باشند، تشکیل می‌شود.
این‌ها پدیده‌های شگفت‌انگیزی در جهان ما هستند، و در حال حاضر یک تیم بین‌المللی از اخترشناسان یک حلقه اینشتین دیگر در فاصله ۱۰،۰۰۰ سال نوری کشف کردند.

آن‌ها این حلقه را حلقه قناری اینشتین نامیدند چرا که به‌طور اتفاقی توسط مارگاریتا بتینلی دانشجوی دکترای دانشگاه لالاگونا در جزایر قناری کشف شد.
در حالی که در رصدخانه‌ی سرو تولولو در شیلی تجزیه و تحلیل بر روی یک کهکشان کوتوله از طریق دوربین انرژی (DECam) انجام می‌شد، بتینلی نشانه‌ی آشکاری از حلقه اینشتین پیدا کرد که این پدیده توسط گروه‌های جداگانه‌ای از محققان تایید شد.

حلقه اینشتین زمانی رخ می‌دهد که حلقه‌ای به دور یک کهکشان بسیار دور، که به آن منبع گفته می‌شود، توسط ناظری، که در اینجا مارگاریتا بتینلی است، دیده شود. کهکشان عظیم در وسط، نور را به خاطر میدان قوی گرانشی‌اش خم می‌کند، که به این معناست که وقتی دو کهکشان دقیقا در یک راستا قرار دارند، اثر هال ایجاد می‌شود. کهکشان منبع به صورت تقریبا یک حلقه‌ی کامل به دور کهکشانی که در وسط قرار دارد، ظاهر می‌شود.

حلقه‌ی قناری اینشتین یکی از متقارن‌ترین نمونه‌هایی است که تا به حال کشف شده است و تقربیا به شکل دایره‌ای کامل است که به این معناست که دو کهکشان در یک راستا هستند. دورترین کهکشان در فاصله ۱۰،۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد که نور آن ۸،۵۰۰ سال نوری طول می‌کشد که به ما برسد درحالی که هم‌چنان در حال دور شدن از ماست.

اثبات نظریه نسبیت عام با کمک سیاه چاله و ستاره

کهکشانی که در وسط قرار دارد، از سویی دیگر ۶،۰۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و تکامل‌یافته‌تر از کهکشان منبع است. اگر ما کهکشان منبع را پیش از ۸۵۰۰ سال نوری مشاهده کنیم، کهکشان آبی می‌بینم که از ستاره‌های جوانی تشکیل شده است که با سرعت‌ زیادی به هم نزدیک می‌شوند.
اخترشناسان از یک طیف‌نگار بر روی تلسکوپ بزرگ جزایر قناری ( GTC ) در رصدخانه‌ی سرو تولولو برای تجزیه و تحلیل حلقه اینشتین استفاده کردند و نام تلسکوپ را روی کشف جدید خود گذاشتند. این تلسکوپ در حال حاضر بزرگترین تلسکوپ نوری تک دیافراگم است و در سال ۲۰۰۹ به صورت آنلاین درآمد.

آنتونیو آپاریشو اخترفیزیکدان دانشگاه لالاگونا موسسه‌ی منجمان قناری ( IAC ) معتقد است: «مطالعه‌ی این پدیده به ما اطلاعات مرتبطی درباره ساختار کهکشان منبع و هم‌چنین درباره‌ی ساختار میدان گرانشی و ماده تاریک در کهکشان میانی، می‌دهد. درحالی که خود اینشتین درباره‌ی یافتن حلقه انیشتین بدبین بود، تابه حال چندین نمونه مختلف از این پدیده کشف شده است. ما تا به حال یک حلقه کامل اینشتین مشاهده نکرده‌ایم ولی این حلقه قناری به نظر شبیه یک حلقه کامل است».

این گزارش در یادداشت‌های ماهنامه انجمن نجومی سلطنتی منتشر شده است.

منبع: sciencealert

       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
99
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
136
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
148
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
106
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
159

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
206
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
96
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
51
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173