جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

حلقه اینشتین

حلقه اینشتین در فاصله‌ی ۱۰۰۰۰ میلیون سال نوری از زمین کشف شد

حلقه اینشتین که در واقع توسط نظریه‌ی نسبیت عام خود او پیش‌بینی شده بود، یکی از نادر‌ترین و هیجان‌انگیزترین مناظر کهکشانی است که توسط دو کهکشان دور از هم که دقیقا در یک ردیف قرار دارند، حتی اگر میلیون‌ها سال نوری از هم فاصله داشته باشند، تشکیل می‌شود. این حلقه‌ها پدیده‌های شگفت‌انگیزی در جهان ما هستند که در حال حاضر تیمی بین‌المللی از اخترشناسان یک حلقه اینشتین دیگر در فاصله‌ی ۱۰۰۰۰ سال نوری کشف کردند.

آن‌ها این حلقه را حلقه قناری اینشتین نامیدند چرا که به‌طور اتفاقی توسط مارگاریتا بتینلی، دانشجوی دکترای دانشگاه لالاگونا در جزایر قناری، کشف شد. درحالی‌که در رصدخانه‌ی سرو تولولو، در شیلی، پروژه‌ی تجزیه و تحلیل یک کهکشان کوتوله، از طریق دوربین انرژی (DECam) در حال انجام بود، بتینلی توانست نشانه‌ی آشکاری از حلقه اینشتین پیدا کند و این پدیده توسط گروه‌های جداگانه‌ای از محققان تایید شد.

حلقه اینشتین زمانی رخ می‌دهد که حلقه‌ای به دور یک کهکشان بسیار دور، که به آن منبع گفته می‌شود، توسط ناظری، که در اینجا مارگاریتا بتینلی است، دیده شود. کهکشان عظیم در وسط، نور را به خاطر میدان قوی گرانشی‌اش خم می‌کند، به این معنا که وقتی دو کهکشان دقیقا در یک راستا قرار دارند، اثر هال ایجاد می‌شود. کهکشان منبع به صورت تقریبا یک حلقه‌ی کامل به دور کهکشانی که در وسط قرار دارد، ظاهر می‌شود.

حلقه‌ی قناری اینشتین یکی از متقارن‌ترین نمونه‌هایی است که تا به حال کشف شده است. این حلقه تقریبا به شکل دایره‌ای کامل است و نشان می‌دهد که دو کهکشان در یک راستا هستند. دورترین کهکشان در فاصله‌ی ۱۰۰۰۰ سال نوری از سیاره زمین قرار دارد و نور آن در حدود ۸۵۰۰ سال نوری طول می‌کشد تا به ما برسد، درحالی‌که همچنان در حال دور شدن از ماست.

۸ راهی که به کمک آن می‌توانید اثر نسبیت را در زندگی روزمره خود ببینید

کهکشانی که در وسط قرار دارد، ۶۰۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و تکامل‌یافته‌تر از کهکشان منبع است. اگر ما کهکشان منبع را پیش از ۸۵۰۰ سال نوری مشاهده کنیم، کهکشان آبی که از ستاره‌های جوانی تشکیل شده است و با سرعت‌ زیادی به هم نزدیک می‌شوند، را خواهیم دید.

اخترشناسان از یک طیف‌نگار بر روی تلسکوپ بزرگ جزایر قناری (GTC) در رصدخانه‌ی سرو تولولو برای تجزیه و تحلیل حلقه اینشتین استفاده کردند و نام تلسکوپ را روی کشف جدید خود گذاشتند. این تلسکوپ در حال حاضر بزرگترین تلسکوپ نوری تک دیافراگم است که در سال ۲۰۰۹ به صورت آنلاین درآمد.

آنتونیو آپاریشو، اخترفیزیکدان دانشگاه لالاگونا و موسسه‌ی منجمان قناری (IAC)، معتقد است: «مطالعه‌ی این پدیده به ما اطلاعات مفیدی درباره‌ی ساختار کهکشان منبع و همچنین ساختار میدان گرانشی و ماده تاریک در کهکشان میانی، می‌دهد. درحالی‌که خود اینشتین درباره‌ی یافتن حلقه انیشتین بدبین بود، تابه‌حال چندین نمونه‌ی مختلف از این پدیده کشف شده است. ما تا به حال یک حلقه کامل اینشتین مشاهده نکرده‌ایم ولی این حلقه قناری به نظر شبیه یک حلقه کامل است.» این گزارش در یادداشت‌های ماهنامه‌ی  نجومی انجمن سلطنتی منتشر شده است.

منبع: sciencealert

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100