جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آیا نشانه‌ای از یک قانون جدید در طبیعت پیدا شده است؟

آیا نشانه‌ای از یک قانون جدید در طبیعت پیدا شده است؟

تیمی از فیزیکدانان مجارستانی یک ناهنجاری در فروپاشی رادیواکتیو پیدا کردند. آن‌ها ذره‌ی نادر جدیدی را مشاهده کردند که ویژگی‌هایی منحصر به فرد داشت. فیزیکدانان نظری آمریکایی پس از مشاهده‌ی این مقاله دریافتند که این آزمایش نه تنها نتایج قبلی را نقض نمی‌کند، بلکه می‌تواند حامل نیروی اسرارآمیز پنجم باشد.

این اولین‌بار نیست که نیروی پنجم مورد بررسی قرار گرفته است (۴ قانون دیگر عبارتند از: نیروی گرانش، نیروی الکترومغناطیس، نیروی هسته‌ای قوی و نیروی هسته‌ای ضعیف). نود و شش درصد از محتوای ماده-انرژی جهان از چیزی غیر از ماده‌ی معمولی که می‌شناسیم، ساخته شده است و می‌توان گفت این پنج نیرو می‌توانند این ساختارهای اسرارآمیز، که ماده تاریک و انرژی تاریک نامیده می شوند، را توضیح دهند.
نیروی پنجم هم‌چنین برای توضیح محدودیت‌های مدل استاندارد در شاخه‌ی فیزیک ذرات، مانند گشتاور غیرعادی دوقطبی مغناطیسی و اندازه‌گیری مغایرت‌های آن با مقادیر تئوری، استفاده می‌شود.

هم چنین تیم مجارستانی در جست‌وجوی تعامل «فوتون‌های تاریک» و بوزون‌های الکترومغناطیسی هستند. آن‌ها پروتون‌ها را به سمت لیتیوم ۷ اتمی شلیک کردند و برلیوم ناپایدار ۸ اتمی به وجود آوردند که به جفت الکترون و پوزیترون ( آنتی الکترون) فروپاشی شد. بر اساس مدل استاندارد، تعداد جفت‌های مشاهده شده باید متناسب با زاویه‌ی بین دو ذره افزایش پیدا کند. ولی تیم یک زاویه‌ی غیرقابل انتظار، حدود °۱۴۰، را قبل از این که شروع به افزایش کند، گزارش کرد.

این زاویه نشان‌دهنده‌ی وجود یک ذره‌ی میانه با جرمی حدود ۱۷ مگاالکترون ولت است که برابر با جرم ۳۲ الکترون بدون هیچ بار الکتریکی است. این تیم با اطمینان کامل ابراز کردند که احتمال اینکه این پدیده اتفاقی باشد یک در دویست بیلیون است.
درحالی که وجود این ذره غیرقابل انتظار و غیرقابل توضیح است، تعداد بسیار زیادی از تیم‌های مختلف درصدد انجام این آزمایش هستند. آزمایش پرتو تاریک در آزمایشگاه جفرسون که به دنبال فوتون‌های تاریک هستند، قادر است تا نتیجه این بیانیه را به سرانجام برساند.

آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟

هم‌چنین در اروپا نیز، آزمایشی در سرن در جست‌وجوی این ذره است. امکان دارد تا حدودی به این قضیه شک کنیم تا این که بررسی‌ها به سرانجام برسد ولی این احتمال هم وجود دارد که در شرف رسیدن به دنیای کاملا جدیدی از فیزیک باشیم.

منبع: iflscience

       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77