جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

احتمالا نوع نادری از سیاه‌چاله‌ سرگردان اطراف راه شیری باشد
دانشمندان گمان می‌کنند، سیاه‌چاله‌ی نادری به اندازه‌ی سیاره‌ی مشتری، که به طور اتفاقی در کهکشان راه شیری گردش می‌کند، را کشف کرده‌اند.

احتمالا نوع نادری از سیاه‌چاله‌ سرگردان اطراف راه شیری باشد

درست است که دانشمندان نمی‌توانند هیچ سیاه‌چاله‌ای را به طور مستقیم مشاهده کنند، اما در تحقیقات جدید ردیابی ساختار ابر سماوی، رفتارهای عجیبی دیده شده که علت آن فقط می‌تواند یک جسم نامرئی باشد. این داده‌ها از آرایه‌ی میلی‌متری بزرگ آتاکاما (ALMA) به دست آمده است. این مرکز، مجموعه‌ای از ۶۶ تلسکوپ است که سرتاسر بیابان آتاکاما در شمال شیلی پراکنده شده است.

شانیا تاکه‌کاوا (Shunya Takekawa)، فیزیکدان رصدخانه‌ی ملی نجوم ژاپن، گفت: «زمانی که برای اولین بار داده‌های آلما را چک کردم، بسیار شگفت‌زده شدم؛ زیرا گاز مشاهده‌شده، حرکت‌های چرخشی واضحی را از خود نشان می‌داد که شدیداً احتمال کمین یک جسم نامرئی با جرم زیاد را دارد»
تاکه‌کاوا و همکارانش، در مدت دو روز در مه ۲۰۱۸، برای مطالعه‌ی دو ابر گازی،  که با آن‌ها «بالن و جریان برای شکل‌های آن‌ها» گفته می‌شود، از داده‌های آلما استفاده می‌کردند.

در آن دوره آن‌ها مشاهده کردند که گاز، به طور عجیبی حرکت می‌کند؛ و اطراف یک مرکز می‌چرخد. گروه با توجه به این رفتار عجیب، محاسبه کرد که مقدار ۳۰,۰۰۰ برابر جرم خورشید، در جسمی به اندازه‌ی سیاره مشتری، در محل مرکز آن حرکات جمع شده است. این ویژگی‌ها به همراه فقدان نور در آن محل، نشان می‌دهد که مقصر، یک سیاه‌چاله با اندازه‌ای متوسط است.

دانشمندان فکر می‌کنند که سیاه‌چاله‌های کوچک یا بزرگ(ابرسیاه‌چاله‌ها)، بسیار معمول هستند، اما سیاه‌چاله‌های با اندازه‌ی متوسط زیادی وجود ندارد. ستاره‌شناسان معتقدند که دو سیاه‌چاله‌ی دیگر در این اندازه را، نزدیک به قلب کهکشان راه شیری کشف کرده‌اند. اگر مشاهدات آینده مبنی بر وجود آن‌ها ادامه پیدا کند، ممکن است هر سه این سیاه‌چاله‌ها فراری‌هایی از سیاه‌چاله‌ی عظیم در مرکز کهکشانمان باشند.

منبع: space

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77