جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تلسکوپ‌های HESS آسمان پرانرژی را کاوش می‌کنند

شاید موجودات این ویدئو مانند دایناسورهای مکانیکی مدرن به نظر برسند اما آن‌ها درواقع چشم‌های چرخان بسیار بزرگی هستند که آسمان را تماشا می‌کنند. رصدخانه‌ی سامانه‌ی برجسته‌بینی پر‌انرژی (The High Energy Stereoscopic System) یا به اختصار HESS شامل ۴ تلسکوپ بازتابی-آینه‌ای ۱۲ متری است که با یک تلسکوپ بزرگ‌تر با آینه‌ی ۲۸ متری احاطه شده است.

این تلسکوپ‌ها برای آشکارسازی سوسوهای عجیب نور آبی «تابش چرنکوف (Cherenkov)» طراحی شده‌اند که وقتی ذرات باردار کمی تندتر از سرعت نور در هوا حرکت می‌کنند، تابش می‌شود.
این نور وقتی تابش می‌شود که یک پرتو گاما از یک چشمه‌ی دوردست با یک مولکول در هواکره‌ی زمین برخورد می‌کند و رگباری از ذرات باردار را به وجود می‌‌آورد. H.E.S.S به برخی از پرانرژی‌ترین فوتون‌های در حال گذر در جهان (TeV) حساس است. H.E.S.S که از سال ۲۰۰۳ در نامیبیا (Namibia) مشغول فعالیت است تاکنون تحقیقات زیادی درباره‌ی ماده‌ی تاریک انجام داده و بیش از ۵۰ چشمه‌ی تابشی از تابش‌های پرانرژی، شامل بقایای ابرنواختر ها و ابرسیاه‌چاله های مرکز کهکشان‌ها را رصد و کشف کرده است. در سپتامبر گذشته از تلسکوپ‌های H.E.S.S  در حال چرخش و تماشای جبهه‌ی کهکشان راه شیری و ابرهای ماژلانی تصویربرداری شده است؛ در حالی که اشیای تصادفی در حال گردش به دور زمین نیز با سرعت عبور می‌کنند.

منبع: NASA

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75