جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

۲۹ دانشگاه برتر ایران مشخص شد

۲۹ دانشگاه برتر ایران مشخص شد

طبق رتبه‌بندی تایمز، دانشگاه صنعتی بابل نوشیروانی در رده‌ی ۳۵۱ تا ۴۰۰ قرار گرفته است، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه کاشان در رده‌ی بین ۵۰۱ و ۶۰۰ قرار گرفته‌اند، و دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه شریف و فناوری شیراز دانشگاه فناوری، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی بین ۶۰۱ و ۸۰۰ در سه جایگاه اول در میان دانشگاه‌های ایران حضور داشتند.

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه گیلان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه مازندران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه شیراز، در رده‌ی بین ۸۰۱ و ۱۰۰۰ قرار دارند.

علاوه بر این، دانشگاه الزهرا، دانشگاه بیرجند، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه ارومیه، دانشگاه یزد و دانشگاه زنجان در رده‌ی بیش از ۱۰۰۱ در لیست قرار دارند.

وبسایت آموزش عالی تایمز اظهار داشت که این رتبه‌بندی تنها جدول عملکرد جهانی دانشگاه‌ها برای تشخیص دانشگاه‌های تحقیقاتی است که به تمام وظایف اصلی خود عمل می‌کنند، از جمله: تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم‌انداز بین‌المللی.

این وبسایت از ۱۳ شاخص عملکردی کالیبراسیون‌شده‌ی دقیق استفاده می‌کند تا اطلاعات جامع‌تر و متعادل‌تری را که مورد اعتماد دانشجویان، دانشگاهیان، مسئولین دانشگاه‌ها، صنعت و دولت‌ها است، ارائه دهد.

فهرست بهترین دانشگاه های جهان امسال توسط دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج برای دومین سال اعلام شده است.
دانشگاه استنفورد، موسسه فناوری ماساچوست، موسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون، دانشگاه ییل، امپریال کلاژ لندن و دانشگاه شیکاگو در میان ۱۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

در میان کشورهای اسلامی، ایران با ۲۹ دانشگاه، دارای بیشترین تعداد موسسات آموزش عالی در مقایسه با ترکیه و مصر به ترتیب با ۲۳ و ۱۹ دانشگاه است.
رده‌بندی کشورهای اسلامی به صورت زیر است: مالزی با ۱۱ دانشگاه، پاکستان با ۹ دانشگاه، عربستان سعودی و الجزایر با ۶ دانشگاه، اندونزی با ۵ دانشگاه، مراکش، اردن و امارات هرکدام با ۴ دانشگاه، قزاقستان با ۲ دانشگاه و عراق، عمان، نپال، تانزانیا، جامائیکا، قطر و کویت، هر یک ۱ دانشگاه دارند.

به طور کلی تنها ۱۱ دانشگاه در کشورهای اسلامی رتبه‌شان زیر ۵۰۰ است.
علاوه بر این، چین روند صعودی در رتبه‌بندی تایمز در آموزش عالی دانشگاه‌های جهان در پیش گرفته است. این کشور برای اولین‌بار به پایگاه بهترین دانشگاه‌ها در آسیا برای پژوهش تبدیل شده است. دانشگاه Tsinghua از دانشگاه ملی سنگاپور پیشی گرفته است تا به عنوان بهترین دانشگاه در آسیا در رتبه‌بندی دانشگاه جهانی در سال ۲۰۱۹، پس از افزایش هشت دانشگاه به ۲۲ تا دست یابد، که باعث افزایش چشم‌گیر رتبه‌اش در رده بندی ۳۰ تا از بهترین‌ها است.

هم چنین خبرهای خوبی نیز برای فرانسه وجود دارد که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ تاکنون دارای ۵۰ دانشگاه برتر است. به طور کلی، ۸۶ کشور از جمله عراق، جامائیکا، نپال، تانزانیا و قزاقستان برای اولین بار در این رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

منبع: Tehran Times

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40