جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

میدان مغناطیسی تاجی ابرسیاه‌چاله‌ها ، ضعیف‌تر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت

میدان مغناطیسی تاجی ابرسیاه‌چاله‌ها ، ضعیف‌تر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت

ابرسیاه‌چاله‌هایی که در مرکز بیشتر کهکشان‌ها وجود دارند، توسط تاج اسرارآمیزی احاطه شده‌اند که منبع ذرات بسیار پرانرژی است. همانند خورشید، به طور نظری تصور می‌شود که تاج سیاه‌چاله‌ توسط فعالیت مغناطیسی‌اش داغ می‌شود. اکنون اخترفیزیکدانان با استفاده از آرایه‌ی میلیمتر/زیرمیلیمتر بزرگ آتاکاما (ALMA) میدان‌های مغناطیسی اطراف ابرسیاه‌چاله‌های مرکزی در دو کهکشان فعال را اندازه‌گیری کردند. به طور شگفت‌آوری شدت این میدان‌ها به اندازه‌ی کافی زیاد به نظر نمی‌آمد که بتواند تاج سیاه‌چاله را قدرت بخشد.

رشته خورشیدی فوران می‌کند

بنا بر مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴، اخترفیزیکدانان، یوشیوکی اینوعه (Yoshiyuki Inoue) و آکیهیرو دوی (Akihiro Doi) پیش‌بینی کردند الکترون‌ها موجود در پلاسمای اطراف سیاه‌چاله‌ها، که با کمک نیروهای مغناطیسی تاج در کنار هم قرار دارند، می‌توانند نوع خاصی از نور با نام تابش سینکروترونی را تابش کند.

این تابش، نوری با طول موج بلند و فرکانس پایین، یعنی به طور خاص در فرکانس رادیویی خواهد بود. بنابراین محققان تصمیم گرفتند میدان‌های مغناطیسی تاجی را اندازه‌گیری کنند. آن‌ها روی داده‌های دریافت شده از دو کهکشان فعال IC 4329A که حدود ۲۰۰ میلیون سال نوری و NGC 985 که تقریبا ۵۸۰ میلیون سال دور از ما است، تمرکز کردند.

محققان بیان کردند: «ما از جمع‌آوری داده‌های ALMA آغاز کردیم و سپس آن‌ها با رصدهای انجام شده توسط دو تلسکوپ رادیویی دیگر یعنی رصدخانه‌ی VLA در ایالات متحده و رصدخانه‌ی ATCA در استرالیا که فرکانس‌های کمی متفاوت را اندازه‌گیری می‌کنند، مقایسه نمودیم.»
«در واقع ما متوجه شدیم که علاوه بر تابش‌های برآمده از جت‌هایی که از سیاه‌چاله بیرون می‌زنند، تابش رادیویی بیشتری نیز وجود دارد که از تابش سینکروترونی نشأت گرفته است.»

سیاره شناور فراخورشیدی با میدان مغناطیسی بسیار قوی

میدان مغناطیسی تاجی هر دو شئ در حدود ۱۰ گاوس در مقیاس ۴۰ شعاع شوارتزشیلد (شعاع یک سیاه‌چاله که نور نمی‌تواند از آن فرار کند) از مرکز سیاه‌چاله‌ها تخمین زده می‌شود. با این حال شدت این میدان مغناطیسی ضعیف‌تر از پیش‌بینی برآمده از سناریوی تاج داغ شونده به روش مغناطیسی است.

دکتر اینوعه گفت: «شگفتی این است که اگر چه ما گسیل تابش سینکروترونی رادیویی را از هر دو شئ تأیید می‌کنیم، ولی مشاهدات نشان می‌دهند میدان مغناطیسی‌ که ما اندازه‌گیری کردیم بسیار ضعیف‌تر از آن است که توانایی تامین گرمای شدید تاج‌های اطراف این سیاه‌چاله‌ها را داشته باشد.»

«مشاهده‌‌ی نتایج مشابه در هر دو کهکشان، نشان می‌دهد که این می‌تواند یک پدیده‌ی کلی باشد.»

منبع: sci-news

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77