جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

شاید جهان بر حبابی در حال انبساط در بعد اضافی سوار باشد

شاید جهان بر حبابی در حال انبساط در بعد اضافی سوار باشد

گروهی از فیزیکدانان نظری در دانشگاه آپسالا (Uppsala) سوئد، مدل جدیدی برای جهان ما طراحی نمودند. طرحی که شاید معمای انرژی تاریک، فاکتوری که به نظر عامل انبساط جهان می‌رسد، را حل نماید.

در دهه‌ی ۱۹۹۰، اخترفیزیکدانان دریافتند که جهان ما همراه با نرخی افزایشی در حال انبساط است و این موضوع نشان می‌دهد که فضا تهی نیست و به جای آن با ماده‌ای مبهم که انرژی تاریک نامیده می‌شود پر شده است. این انرژی مواد را از هم دور می‌کند و ماهیت آن یکی از بزرگ‌ترین اسرار در فیزیک بنیادی است.

دکتر سویک بانرجی (Souvik Banerjee)، نویسنده‌ی ارشد و همکارانش می‌گویند: «مدت طولانی است که امید داریم نظریه‌ ریسمان پاسخی ارائه دهد. بر اساس این نظریه، همه‌ی مواد از اجزای ریسمان‌گونه‌ی در حال ارتعاش کوچکی تشکیل شده‌اند. این نظریه همچنین به ابعاد فضایی بیشتر از سه بعد که در حال حاضر بخشی از دانش روزمره است، نیاز دارد. در ۱۵ سال گذشته، مدل‌هایی در نظریه‌ی ریسمان مطرح شده‌اند که به نظر می‌رسید با انرژی تاریک هم‌خوانی دارند. اما همه‌ی آن‌ها با انتقادات بسیاری روبه‌رو شدند و تعدادی از پژوهشگران ادعا می‌کنند که هیچ کدام از این مدل‌ها که تاکنون ارائه شده‌اند، کارآمد نیستند.»

دکتر بانرجی و همکارانش در مقاله‌ی جدیدشان، که در ژورنال Physical Review Letters چاپ شد، مدل جدیدی را با کمک ماده‌ی تاریک ارائه داده‌اند که طبق آن جهان ما سوار بر حبابی در حال انبساط در یک بعد اضافی است.

آنان می‌گویند:‌ «تمام جهان روی لبه‌ی این حباب در حال انبساط گنجانده شده است. تمام مواد موجود در عالم با انتهای ریسمان‌هایی که تا ابعاد اضافی گسترش می‌یابند، در ارتباط هستند. ما همچنین نشان دادیم که این نوع از حباب‌های در حال انبساط، می‌توانند در چارچوب نظریه‌ی ریسمان وجود داشته باشند.
ممکن است که حباب‌هایی بیشتری نیز مانند حباب ما وجود داشته باشد؛ حباب‌هایی که هرکدام متناظر با یک جهان‌ دیگر خواهند بود.»

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75