جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ستاره‌شناسان دقیق‌ترین تصویر گرفته‌شده از ستاره‌ی آر دلو را به دست آورند
این تصویر توسط تلکسوپ خیلی بزرگ ESO گرفته شده است که سامانه‌ی دوتایی آر دلو و جت‌های ماده‌ی فورانی از این جفت ستاره‌ای را نشان می‌دهد. اعتبار تصویر: ESO / Schmid et al

ستاره‌شناسان دقیق‌ترین تصویر گرفته‌شده از ستاره‌ی آر دلو را به دست آورند

ستاره‌شناسان با استفاده از ابزار تحقیقاتی سیارات فراخورشیدی با کنتراست بالای طیف‌سنجی-قطبی (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet Research) یا به اختصار SPHERE که در تلسکوپ خیلی بزرگ ESO قرار دارد، مشخصات شگفت‌آوری از ارتباط ستاره‌ای آشفته در یک سامانه‌ی ستاره‌ی دوتایی با نام آر دلو (R Aquarii) تصویربرداری نمودند.

آر دلو که در فاصله‌ی ۶۵۰ سال نوری از ما است، با نام دوتایی همبسته، شامل دو ستاره‌ی احاطه شده با ابری بزرگ و پویا از گاز (سحابی) نیز شناخته می‌شود. چنین دوتایی‌هایی شامل دو ستاره در یک رابطه‌ی پیچیده و نابرابر، یعنی یک کوتوله‌ی سفید و یک غول قرمز هستند. در یک عمل نگران‌کننده از هم‌خواری ستاره‌ای، کوتوله‌ی سفید، در حال تهی کردن همدم بزرگ‌تر خود از ماده است.

غول سرخ رنج کشیده و کوتوله‌ی سفید ناپایدار، گاه و بی‌گاه ماده را در جهش‌ها عجیبی، شامل حلقه‌ها و دنباله‌ها به بیرون می‌پاشند. ستاره‌شناسان گفتند: «غول سرخ در سامانه‌ی آر دلو نوعی از ستاره‌ با عنوان متغیر میرا (Mira) است.
«این ستاره‌ها در پایان زندگی‌شان شروع به تپیدن می‌کنند و وقتی پوشش بیرونی‌شان گسترش می‌یابد، ۱۰۰۰ بار درخشان‌تر از خورشید می‌شوند و به درون خلا بین‌ستاره‌ای ریخته می‌شوند»

«هنگام مرگ این گستره‌ی ستارگان، تماشایی است اما تأثیر ستاره‌ی کوتوله‌ی سفید همدم، این موقعیت نجومی کنجکاوانه را به یک چشم‌انداز کیهانی گمراه‌کننده تبدیل می‌کند. کوتوله‌ی سفید در حال بیرون کشیدن ماده از لایه‌های خارجی همدم بزرگ‌تر از خود است. جت‌های مواد ستاره‌ای از این غولِ در حال مرگ بیرون می‌ریزند و جفت کوتوله‌ی سفید در حال بلعیدن مواد به خارج ریخته از آر دلو دیده می‌شود.»

سحابی چیست؟

گاه و بی‌گاه، ماده‌ی کافی روی سطح کوتوله‌ی سفید جمع می‌گردد تا منجر به انفجار نواختری با دمای هسته‌ای، یک رویداد تایتانیکی که مقدار زیادی از مواد را به فضا پرتاب می‌کند گردد. آنان گفتند: «باقی مانده‌ی نواخترهای گذشته می‌تواند در این سحابی نازک از گاز تابشی از آر دلو در تصویر SPHERE مشاهده شود.»
این پژوهش در ژورنال Astronomy & Astrophysics منتشر شد.

منبع: sci-news

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40