جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

برخورد دو سیاه‌چاله که از یک شبیه‌سازی کامپیوتری به دست آمده است.
در یک سال گذشته لایگو و ویرگو با همکاری همدیگر به طور چشم‌گیری در علم امواج گرانشی پیشرفت داشته‌اند و نرخ کشف بیشترین یافته‌های ویژه که هنوز در حال حصول هستند را به دست آورده‌اند.

فیزیکدانان چهار موج گرانشی جدید کشف کردند

آشکارسازهای دوقلوی لایگو (LIGO، رصدخانه‌ی موج گرانشی تداخل‌سنجی لیزری) در لیوینگستون (Livingston) ایالت لوییزیانا و هانفورد (Hanford) ایالت واشینگتون و آشکارساز ویرگو (Virgo) در نزدیکی پیزا (Pisa) در ایتالیا چهار موج گرانشی جدید کشف کردند که در ذات فضازمان موج ایجاد می کنند.

امواج گرانشی اطلاعات پیرامون منشا‌شان و ذات گرانش را که به روش دیگری قابل حصول نیست منتقل می کنند.
در محدوده‌ی دو روز، فیزیکدانان در گروه‌های لایگو و ویرگو امواج گرانشی را از ۱۰ سیاه‌چاله‌ی ترکیب شونده با هم و یک مورد از ترکیب شدن دو ستاره‌ی نوترونی که بقایای چگال و کروی واپاشی‌های ستاره‌ای هستند، آشکارسازی نمودند.

چهار کشف جدید با نام‌های GW170729، GW170809، GW170818 و GW170823 (که با توجه به تاریخ کشف‌شان نامگذاری شده‌اند) دارای شواهدی از موج شکنی هستند.

یکی از این دستاوردهای جدید، GW170729، سنگین‌ترین و دورترین چشمه‌ی موج گرانشی است که تاکنون رصد شده است. در این ترکیب شدن که تقریبا ۵ میلیون سال پیش رخ داده است، انرژی‌ای معادل تقریبا پنج برابر جرم خورشیدی به تابش گرانشی تبدیل شده است.

GW170818 که با شبکه‌ی جهانی ساخته شده توسط رصدخانه‌های ویرگو و لایگو آشکارسازی شده بود، به شکل خیلی دقیق در آسمان مشخص بود.

مکان سیاه‌چاله‌های دوتایی که ۲٫۵ میلیون سال دور از زمین واقع شده‌اند، در آسمان با دقت ۳۹ درجه‌ی مربع در آسمان تشخیص داده شد. این چشمه‌ی موج گرانشی برتر دوم، پس از ستاره‌ی نوترونی ترکیب شونده GW170817 است.

دو مقاله‌ی علمی توصیف کننده‌ی نتایج جدید در سایت arXiv.org منتشر شدند که شامل یک کاتالوگ از همه‌ی کشفیات موج گرانشی و رویدادهای برتر رصد شده تاکنون است.

سفر در زمان ؛ حقیقت علمی یا رویا؟!
اتحاد لایگو و ویرگو: آشکارسازی امواج گرانشی از ۱۰ سیاه‌چاله‌ی دوتایی با جرم ستاره‌ای ترکیب شونده و یک ستاره‌ی نوترونی ترکیب شونده که بقایای چگال و کروی واپاشی‌های ستاره‌ای هستند را کشف کرد. اعتبار تصویر: اتحاد لایگو و ویرگو/Frank Elavsky/دانشگاه شمال غربی
اتحاد لایگو و ویرگو: آشکارسازی امواج گرانشی از ۱۰ سیاه‌چاله‌ی دوتایی با جرم ستاره‌ای ترکیب شونده و یک ستاره‌ی نوترونی ترکیب شونده که بقایای چگال و کروی واپاشی‌های ستاره‌ای هستند. اعتبار تصویر: اتحاد لایگو و ویرگو/Frank Elavsky/دانشگاه شمال غربی

دکتر آلبرت لاتارینی (Albert Lazzarini) معاون مدیر آزمایشگاه لایگو و محقق در کلتک (Caltech) بیان داشت: «آشکار شدن چهار سیاه‌چاله‌ی دوتایی اضافی ترکیب شونده به ما در مورد طبیعت جمعیت این سیستم‌های دوتایی در جهان و پیوستگی‌های بهتر نرخ وقوع این رویدادها اطلاعات می‌دهد.»

دکتر دنیس کلدول (Denise Caldwell) مدیر تقسیمات فیزیکی NSF بیان داشت: «در یک سال گذشته لایگو و ویرگو با همکاری همدیگر به طور چشم‌گیری در علم امواج گرانشی پیشرفت داشته‌اند و نرخ کشف بیشترین یافته‌های ویژه که هنوز در حال حصول هستند را به دست آورده‌اند.
یافته‌های NSF لایگو و همکاران بین‌المللی افتخاری برای آژانس هستند و ما انتظار پیشرفت‌های بیشتر و بهبود حساسیت لایگو در سال پیش‌رو را داریم.»

دکتر استاوروس کاتسانواس (Stavros Katsanevas) مدیر EGO اظهار داشت: «کاتالوگ جدید اثبات دیگری از اتحاد بین‌المللی نمونه‌ای کمیته‌ی موج گرانشی است و یک دارایی برای پیشرفت‌ها و پیشبرد‌های آینده است.»

دکتر دیوید شوئمیکر (David Shoemaker) سخنگوی اتحاد علمی لایگو و دانشمند محقق ارشد در مؤسسه کاولی (Kavli) MIT در تحقیقات فضا و اخترفیزیک گفت: «پروژه‌ی رصدی بعدی که در بهار ۲۰۱۹ آغاز می‌شود، باید به کاندیداهای موج گرانشی بسیار بیشتری منجر شود و کمیته‌ی علمی بر این اساس کار خواهد کرد. این زمانی فوق العاده هیجان‌انگیز است.»

دکتر جو وان دن برند (Jo van den Brand) دانشمندی در نیخف (Nikhef، مؤسسه‌ی ملی هلند برای فیزیک زیراتمی) و دانشگاه VU آمستردام گفت: «دیدن قابلیت‌های جدید که به واسطه‌ی افزودن ویرگوی پیشرفته به شبکه‌ی جهانی دردسترس شده‌اند لذت‌بخش است.»
دقت اشاره‌ی بسیار بهبود یافته‌ی ما به ستاره‌شناسان، یافتن سریع‌تر هر پیام‌دهنده‌ی کیهانی دیگر را که با چشمه‌ی موج گرانشی تابش می‌شود ممکن می‌سازد.»

رابطه‌ی کاپیتان مارول و نسبیت خاص

دکتر لاورا کادوناتی (Laura Cadonati) سخنگوی معاون اتحاد علمی لایگو گفت: «این کشفیات جدید تنها به واسطه‌ی خستگی‌ناپذیری و کار متعادل دقیق اعضای آشکارساز در هر سه رصدخانه و دانشمندان سرتاسر جهان که مسئول کیفیت و شفافیت داده‌ها هستند و برای سیگنال‌های گم شده‌ی پارامترهای حذف شده برای هر کاندید (تخصص‌های علمی که هر یک نیاز به تخصص و تجربه فراوان دارد) جستجو می‌کنند ممکن شده است.»

پروفسور پیتر شاوهان (Peter Shawhan) از دانشگاه مریلند گفت:‌ «این نتایج نشان دهنده‌ی یک تحول در روشی است که ما درباره‌ی سیاه‌چاله‌های ترکیب شونده‌ی آشکار شده توسط لایگو و ویرگو دنبال می‌کنیم.»

پروفسور الساندرا بونانو (Alessandra Buonanno) محققی در دانشگاه مریلند و مدیر مؤسسه‌ی ماکس پلانک در فیزیک گرانشی در پستدام (Potsdam) آلمان گفت: «مدل‌های موج‌‌شکل State-of-the-art، پردازش داده‌ی پیشرفته و کالیبره کردن بهتر ابزارها ما را برای استنباط پارامترهای اخترفیزیکی رویدادهای قبلا شناخته شده با دقت بیشتر و کشف چهار گذر موج گرانشی جدید از سیاه‌چاله‌های ترکیب شونده قادر ساختند. من به پروژه‌ی رصد بعدی در بهار ۲۰۱۹ نگاه می‌کنم که انتظار داده‌های جمع‌آوری شده از کشف بیش از دو سیاه‌چاله‌ی ترکیب شونده در هر ماه را داریم.»

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77