جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

افق‌های نو ناسا برای پرواز تاریخی در نزدیکی آلتیما تول در کمربند کویپر آماده است
فضاپیمای افق‌های نو ناسا سال جدید را با یک پرواز حماسی در لبه‌ی منظومه‌ی شمسی آغاز می‌کند و تمام برنامه‌ریزی‌ها برای انجام این اتفاق واقعا تاریخی تنظیم شده است.

افق‌های نو ناسا برای پرواز تاریخی در نزدیکی آلتیما تول در کمربند کویپر آماده است

در روز اول سال نو (۱ ژانویه)، افق‌های نو بر فراز شی آلتیما تول (Ultima Thule) در کمربند کویپر (Kuiper Belt)، قسمتی از اجرام یخی در لبه‌ی منظومه‌ شمسی که شامل پلوتو هم هست، پرواز خواهد کرد. این پرواز، دومین پرواز نزدیک برای افق‌های نو است. اولین‌بار در جولای ۲۰۱۵ بود که این فضاپیما در نزدیکی پلوتو پرواز کرد. اما این بار و در دومین پرواز، افق‌های نو نزدیک‌ترین نگاه را به یک شئ مصنوعی کمربند کویپر از زمان تولد منظومه‌ شمسی در ۴.۵ میلیارد سال پیش تا کنون، خواهد داشت.

محقق اصلی افق‌های نو، آلن اشترن (Alan Stern) از مؤسسه‌ی تحقیقاتی جنوب غربی (SwRI) به طور خلاصه در مصاحبه‌ی روز ۲۸ دسامبر خود، در یوتیوب و فیسبوک به میزبانی آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینگز (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory) در لاورل مریلند (Laurel Maryland)، گفت:‌ «همه آماده هستیم؛ نمی‌توانیم برای شروع این پروژه صبر کنیم.» JHUAPL بر مأموریت افق‌های نو برای ناسا نظارت می‌کند.

هم‌اکنون ابر عجیبی روی مریخ پرسه می‌زند!

از آن‌جایی که که بخشی از دولت ایالات متحده از ۲۲ دسامبر تعطیل است، برخی از ابزارهای تبلیغات عمومی ناسا از کار افتاده‌اند. JHUAPL اخبار مربوط به این مأموریت را خلاصه‌سازی کرده است (مانند پخش آنلاین) و البته دوشنبه و سه‌شنبه (۳۱ دسامبر و ۱ ژانویه) اتفاقات پرواز را با صفحه‌ی یوتیوب JHUAPL به طور زنده به‌روزسانی خواهد کرد.
ناسا امروز، خلاصه‌‌ی خبرهای JHUAPL را روی صفحه‌ی خودش (NASA.gov/live) بارگذاری نمود و اطلاعیه‌های توییتری را با @NASANewHorizons و دیگر حساب‌های کاربری پست کرد. اما وب‌سایت آژانس همچنان بازدیدکنندگان را به JHUAPL برای آخرین تازه‌ها و تصاویر مأموریت هدایت می‌کند.

اشترن در ایمیلی به Space.com گفت: « نتیجه‌ی این اتفاقات، از دست رفتن چهره‌ی مردمی ناسا بوده است به طوری که مشارکت عمومی ما را به شدت با چالش مواجه کرده است.» اما وی افزود که هدف مأموریت تغییر نکرده است. «ما با دقت تمرکز کرده‌ایم.»
تمرکز کلید موفقیت است چرا که اشترن و گروه افق‌های نو در تلاش برای انجام ماموریتی هستند که تاکنون هرگز انجام نشده است: دورترین پرواز بر فراز یک جسم در تاریخ، رکوردی که قبلا توسط همین گروه در ۲۰۱۸ در مورد پلوتو به دست آمده بود.

آلتیما تول، با نام رسمی ۲۰۱۴ MU69، درفاصله‌ی ۴.۱ میلیارد مایلی (۶.۶ میلیارد کیلومتری) از سیاره زمین قرار دارد؛ یعنی یک میلیارد مایل دورتر از پلوتو.
اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، افق‌های نو ساعت ۱۲:۳۳ پیش از ظهر به وقت EST (5:33 به وقت GMT) در اولین روز سال نو، با سرعت سرسام‌آور ۳۹ هزار مایل بر ساعت (۶۲۷۶۴ کیلومتر بر ساعت)، از کنار آلتیما تول می‌گذرد. افق‌های نو در نزدیک‌ترین فاصله‌اش، در ۲۲۰۰ مایلی (۳۵۴۰ کیلومتری) از آلتیماتول خواهد بود. اشترن می‌گوید که این مقدار تقریبا فاصله‌ی بین لس‌آنجلس و واشینگتن دی‌سی است. در این فاصله آلتیما تول به بزرگی ماه کامل که بر روی زمین دیده می‌شود، برای افق‌های نو پدیدار می‌گردد.

یک ماه تا مریخ! فضاپیمای اینسایت ناسا به ملاقات سیاره‌ی سرخ می‍رود

خطرات زیادی در این ماموریت وجود دارد. در حدود ۶ ساعت و ۸ دقیقه طول می‌کشد تا سیگنالی از افق‌های نو به زمین برسد. مسیر رفت و برگشت برای یک سیگنال نصف یک روز یعنی ۱۲ ساعت و ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. پس افق‌های نو مجبور است در تمام زمان ملاقات مشفول انجام وظیفه باشد؛ همان‌طور که برای ماموریت پلوتو این‌کار را انجام داد.
آلیس بومن (Alice Bowman) مدیر عملیات مأموریت افق‌های نو در پخش آنلاین گفت: «از آن‌جا که این پروژه یک پرواز نزدیک به شی است، تنها یک‌ فرصت دارید تا کار درست را انجام دهید.»

فضاپیمای افق‌های نو ناسا در سال ۲۰۰۶ برای مأموریت اولیه‌ی خود و پرواز نزدیک به پلوتو پرتاب شد و در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۵ بر فراز سیاره‌ کوتوله پلوتو پرواز نمود. یک سال پیش از این رویارویی تاریخی، ستاره‌شناسان آلتیما تول را کشف نمودند و این کشف هدف هیجان‌انگیز دیگری پیش‌ روی تیم تحقیقاتی قرار داد.
اشترن در پخش آنلاین گفت: «گروه‌های تحقیقاتی اندکی این تجربه‌ را داشته‌اند تا با یک مأموریت در منظومه شمسی سفر کنند. شاید تنها فضاپیماهای پایونیر (Pioneers) و ویجر (Voyagers) پیش از ما این شانس را پیدا کرده‌اند.»

حلقه‌های زحل ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ساله هستند، بسیار جوان‌تر از خود سیاره

اطلاعات زیادی درباره‌ی آلتیما تول در دست نیست. می‌دانیم که خیلی کوچک‌تر از پلوتو است اما اندازه و شکل دقیق آن ناشناخته‌ است. ممکن است به رنگ قرمز باشد اما نور را آن چنان که دانشمندان انتظار داشتند بازتاب نمی‌کند!
کلسی سینگر (Kelsi Singer) محقق این پروژه از SwRI گفت: «ما اطلاعات زیادی از ترکیبات آن در دست نداریم. و این موضوع یکی از مواردی است که برای فهمیدن آن بسیار مشتاق هستیم.»

پس چرا آلتیما تول قرمز رنگ است؟ سینگر افزود که دانشمندان علت اصلی آن را نمی‌دانند. اشترن می‌گوید که هر به دست آمدن هر اطلاعات جدیدی از آلتیما تول به کشف رازهای تاریخچه‌ی منظومه شمسی کمک خواهد نمود.
او افزود: «این ماموریت مانند یک ماشین زمان است که پیش از این هرگز کسی مانند آن را ندیده است و قصد دارد ما را به چهار و نیم میلیارد سال پیش هنگام تولد منظومه شمسی ببرد.»

منبع: Space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77