جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

همه‌ی ما از گرد و غبار ستاره‌ای تشکیل شده‌ایم. اما این گرد و غبار از کجا آمده‌اند؟
هرگاه ناراحتی به سراغ شما آمد با خودتان تکرار کنید: «تو از گرد و غبار کیهانی به وجود آمده‌ای.»

همه‌ی ما از گرد و غبار ستاره‌ای تشکیل شده‌ایم. اما این گرد و غبار از کجا آمده‌اند؟

با وجود تمام اشتباهات انسانی، قاتل‌های زنجیره‌ای و حتی غذاهایی که از آن‌ها نفرت دارید؛ رنگ‌ها، آرسنیک و … اما همچنان بسیار شگفت‌انگیز است که مواد سازنده‌ی سلول‌های ما اولین‌بار از جایی در آسمان آمده‌اند!

اما دقیقا از کجا؟! تحقیقات جدیدی از یافتن گاز و گرد و غبار در ایزوتوپ‌های بعضی عناصر خبر داده‌اند که مقدار آن‌ها خیلی بیشتر از انتظار ما است و دانسته‌های ما درباره‌ی منشاء آن‌ها را به چالش کشیده است.

محققان دانشگاه آریزونا براساس ترکیبات سحابی سیاره‌ای نسبتا جوانی به نام K۴-۴۷، روش جدیدی برای شکل‌‌گیری اتم‌هایی که پیش از آن ایده‌ای برای منشا اصلی آن‌ها وجود نداشت، مطرح کرده‌اند. بیشتر عناصر تشکیل دهنده‌ی مواد شیمیایی پیچیده‌ی حیات ما و زمین‌شناسی محصول واکنش‌های مختلف ستاره‌ای است.

اگر در جایی هیدروژن به اندازه کافی وجود داشته باشد، گرانش شروع به فشرده کردن آن برای تبدیل به هلیم می‌کند. سپس، از به هم پیوستن هلیوم عناصر بزرگتری مانند لیتوم پدید می‌آید. برای به وجود آمدن عناصر بزرگتری مانند کربن و اکسیژن نیروی قابل‌توجهی مورد نیاز است؛ بسیار شبیه به همان نیرویی که در تولد هسته‌های ستارگان بزرگ با جرم ۸ برابر جرم خورشید وجود دارد.
حتی بعضی از این ایزوتوپ‌های سنگین مانند کربن ۱۳، اکسیژن ۱۷ و نیتروژن ۱۵ برای تولید شدن نیاز به یک نوترون اضافی در هسته خود دارند. هرچند این موضوع مشکل بزرگی به نظر نیاید، اما درواقع همین فرایند اضافه کردن، نیاز به چنان انرژی دارد که به هنگام فروپاشی یک ستاره در انفجار یک ابرنواختر آزاد می‌شود.

اما دانشمندان متوجه شدند که در این فرضیه یک اشکال کوچک وجود دارد.
لوسی زیوریس، محقق ارشد این پژوهش، معتقد است: «این مدل که فقط به ابر‌نواخترها ختم می‌شود هیچ‌گاه نمی‌تواند فراوانی N-۱۵ و O-۱۷ مشاهده شده در نمونه‌های موجود در سنگ‌های آسمانی را توجیه کند.»

ابرهای شب تاب بر فراز آتش‌بازی‌های پاریس

با توجه به فراوانی بسیار این چنین ایزوتوپ‌های سنگین موجود در سنگ‌هایی که بر روی زمین فرود آمدند، دانشمندان دریافتند که باید به دنبال توضیح دیگری برای تشکیل این عناصر باشند، توضیح بهتری که نیاز به پدیده‌های نادر اخترفیزیکی نداشته باشد.

دوباره K۴-۴۷ را در نظر بگیرید. ابر گازی و گرد و غبار موجود در این سیاره که در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری قرار دارد، غنی از مولکول‌های کربنی است که بیشتر آن‌ها یک نوترون اضافه دارند.
زیرویس می‌گوید: «هنگامی‌که که ما این ایزوتوپ‌ها را در K۴-۴۷ پیدا کردیم، مشخص شد که برای توضیح منشاء آن‌ها نیازی به ستارگان عجیب و غریب نیست و به‌ طور کلی ستارگان مختلف نیز توانایی تولید آن‌ها را دارند.»

مرگ ستارگانی مانند خورشید ما منتهی به انفجار بزرگ و متراکم از گازهای داغ نمی‌شود. در واقع، خورشید ما مانند ۹۰ درصد ستارگان در هنگام مرگ به تدریج با از دست دادن جرمش، گرمای خود را به اتمسفر خارجی‌اش می‌دهد و تبدیل به یک توپ بزرگ داغ می‌شود. این پوسته‌ی داغ گازی سرانجام پس از گذشت زمان از بین می‌رود و یک «کوتوله سفید» درخشان از خود به جای می‌گذارد.

ممکن است این فرایند آرام به نظر بیاید، اما تفاوت این ستارگان با بقیه در مرحله‌ی مرگ درونی آن‌هاست؛ زیرا باید آن‌قدر قدرتمند باشند تا بتوانند یک نوترون اضافه را به هسته‌های سنگین قبل از رها شدن آن‌ها در فضا اضافه کنند.
هنگامی که میزان نیروی گرانش در اتمسفر خارجی ستاره‌های سبک‌تر کاهش می‌یابد، هلیوم شروع به بارش بر روی سطح هسته‌ی ستاره می‌کند و باعث افزایش چگالی و دمای آن می‌شود. این انباشتگی میلیون‌ها سال طول می‌کشد اما بالاخره اتفاق می‌افتد.

داستان یک میلیارد سال اولیه‌ی عمر خورشید بر روی ماه نوشته شده است

با افزایش دما و نزدیک شدن به نقطه‌ی بحرانی نزدیک به ۱۰۰ میلیون درجه، مولکول‌‌های سه‌تایی هلیوم تبدیل به تک اتم‌های کربن تبدیل می‌شوند. مقدار بسیار زیادی انرژی در این مرحله آزاد می‌شود.

این الکترون، هلیوم‌های ناقص را مانند دریایی از مایعات به هم متصل می‌کند و گرما را به دام می‌اندازد. که نتیجه‌ی آن تشکیل درخشش پوسته‌ی هلیوم است.

زیوریس معتقد بود: «درخشش هلیوم مانند ابرنواختر ستاره از هم متلاشی نمی‌شود. بلکه بیشتر شبیه فوران ستاره‌ای است.»
سرانجام، ۶ درصد هلیوم تبدیل به همان کربن قدیمی می‌شود. برای تشکیل ایزوتوپ‌هایی مانند C-۱۳ در این پدیده شبه ابرنواختر، اتم‌ها باید بتوانند به سرعت فرار کنند تا سرد شوند به این منظور که در واکنش‌های دیگری شرکت نکنند.

حال ذکر نمونه‌های بیشتر به تقویت این مدل کمک خواهند کرد.
فراوانی این ایزوتوپ‌ها در K۴-۴۷ قابل توضیح است اگر در نتیجه‌ی یک سیستم از ستاره دوتایی باشد که پوشش گازی مشترک دارند. یک ستاره اگر اندازه مناسبی داشته باشد، می‌تواند قبل از برخورد و تشکیل سحابی، کربن تولید کند.

تصور می‌شود که سحابی مشابه به نام CK Vul نتیجه‌ی چنین برخوردی توسط کوتوله سفید دوتایی باشد. و هم‌چنین کربن و ایزوتوپ‌های کربن مشابهی دارد.
دنبال کردن منشاء ایزوتوپ‌های خاصی که به درخشش پوسته هلیوم برمی‌گردند، می‌تواند روش جدیدی را برای تفسیر تاریخچه‌ی مواد در منظومه شمسی ما، در اختیار ستاره‌شناسان قرار دهد.

تام زگا، همکار زیوریس معتقد است: «شما می‌توانید ذراتی که ما در شهاب سنگ‌ها یافتیم را خاکستر ستارگانی تصور کنید که سال‌ها قبل از تشکیل منظومه شمسی از بین رفته‌اند. ما انتظار داریم که این ذرات را بر روی بنو بیابیم. آن‌ها تکه‌هایی از تاریخ این سیارک هستند و این پژوهش به ما کمک می‌کند تا بفهمیم که مواد تشکیل دهنده‌ی بنو از کجا آمده‌اند.»

چرا دو ستاره در کهکشان ما ناگهان بسیار عجیب و غریب رفتار می‌کنند؟

این کار شاید به نظر نادر باشد ولی از خاص بودن ایزوتوپ‌هایی مانند کربن-۱۳ چیزی نمی‌کاهد. شاید در آن درسی برای همه‌ی ما نهفته باشد.

این تحقیق در مجله‌ی Nature به چاپ رسیده است.

منبع: Science Alert

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75