جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ابرماه خونین
گرفتگی‌های کامل ماه برای دیدن بسیارزیبا هستند اما آنها بین دو و پنج گرفتگی کامل ماه که در طول هر سال رخ می‌دهد، دقیقا غیرمعمول نیستند، بنابراین ما می‌توانیم در طول عمرمان دیدن تعداد کمی از آنها ار انتظار داشته باشیم.

خودتان را آماده کنید؛ یک ماه گرفتگی «ابرماه خونین» در ماه ژانویه‌ رخ می‌دهد

در کمی بیش از چهار هفته، ماه به اندازه‌ای جزئی بزرگ‌تر و با رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز نسبت به حالت معمول در یک رویداد نجومی نسبتا نادر تبدیل می‌شود. برای نیمی از ساکنان زمین، خوش‌شانسی کافی برای دیدن آن هست، شانسی برای دیدن دو صحنه‌ی تماشایی جذاب ترکیب شده در چیزی که به عنوان یک ماه گرفتگی «ابرماه خونین» شناخته می‌شود (نه یک نام خیلی علمی، بلکه خیلی کم آن را علمی می‌دانیم).

اگر در جایی در دو قاره‌ی آمریکای شمالی یا جنوبی هسیتد، شما در ۲۰ ژانویه در یک اتفاق واقعا لذت‌بخش می‌باشید. تا زمانی که آسمان‌تان تقریبا بین ۷:۱۵ بعد از ظهر تا ۱۰:۴۵ به وقت اقیانوس آرام بدون ابر باشد، شاهد یک شکلی پرتقال شکل و در حال حرکت از ماه کامل در برابرتان خواهید دید.

آنانی که در اروپای غربی و آفریقا هستند، باید حداقل بخشی از منظره را با طلوع و غروب ماه ببینند. اگر شما در اقیانوس آرام بالای خط بین‌المللی روزنما هستید، ۲۱ ژانویه را به خاطر بسپارید!

lunar eclipse Jan 2019(عکس از ناسا)

همه‌ی ما شکیبایی تماشا نمودن همه‌ی ۳٫۵ ساعت ماه‌گرفتگی را نداریم و پس باید به سادگی در حدود ۹:۱۵ بعد از ظهر به وقت اقیانوس آرام (۵:۱۵ پیش از ظهر به وقت ساعت هماهنگ جهانی در ۲۱ ژانویه) برای دیدن اوج در به نظاره بایستید.

اگر در آسیا و استرالیا هستید، حتی به شکایت کردن هم فکر نکنید. شما شانس دیدن آن را در اوایل سال جاری داشتید و آن فقط یک ابرماه خونین نبود. آن یک ابرماه خونین آبی بود.

دهانه‌های ماه چه چیزی درباره‌ی زمین و منظومه شمسی به ما می‌گویند؟

صرف نظر از عنوان شایسته‌اش برای هالووین، رنگ غروب خورشید-گونه‌ی ماه خونین به علت پراکندگی و انکسار نور خورشید در حال گذر از هواکره‌ی زمین در هنگامی است که ماه در سایه‌ی زمین در طول یک گرفتگی کامل ماه عبور می‌کند.

گرفتگی‌های کامل ماه برای دیدن بسیارزیبا هستند اما آنها بین دو و پنج گرفتگی کامل ماه که در طول هر سال رخ می‌دهد، دقیقا غیرمعمول نیستند، بنابراین ما می‌توانیم در طول عمرمان دیدن تعداد کمی از آنها ار انتظار داشته باشیم. (برای نمونه، یک مورد خیلی خاص آن امسال از ایستگاه فضایی بین‌المللی تصویر برداری شد.)

گفته می‌شود که این فقط یک ماه گرفتگی نیست. همدم درخشان سیاره‌ی ما، در نقطه حضیض‌اش خواهد بود یعنی جایی که ماه در نزدیک‌ترین نقطه به زمین در مدارش است. برای جغدهای شب که عاشق از دست دادن خودشان در این لحظه‌ی زیبا هستند، این برای به نظاره ایستادن بسیار ارزشمند است.

ولی مهم نیست شما چگونه در مورد این رویداد احساس کنید، هیچ کسی با این نام عاشق نیست. ابرماه خونین کمی مانند عنوان یک فیلم سینمایی هالیوودی درجه دو به نظر می‌رسد که برای یک دنباله‌ی ابرماه خونین، خون دوم آغاز می‌گردد.

مهم‌تر آن که تاریخچه‌ی فرهنگی پیچیده‌ی این نام آشفتگی علم را به خطر می‌اندازد.

مانند یا بی‌مانند با آن، این اصطلاح برای قرن‌ها بوده است چنان که افسانه‌ها در آثار آن احاطه شده‌اند. انسان‌ها از ماه گرفتگی‌ها تا همیشه شگفت‌زده شده و ترسیده‌اند و ماه گرفتگی کامل با درخشش سرخ فامش سرآغاز توصیف شدنش به عنوان خونین بودن است.

مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها

هنوز همین اخیرا بود که این اصطلاح، جنبشی به دو پیشوای روحانی مسیحی داده بود که به رنگ خسوف اشاره نداشتند اما به چهار ماه گرفتگی پی در پی ماه کامل اشاره داشتند.

در یک کتاب در سال ۲۰۱۳ با عنوان چهار ماه خونین، آنان از یک پیشگویی از زمان‌ها پایانی، مطابق شده با این رویدادهای نجومی چهارگانه نوشتند.

همان طور برای اصطلاح ابرماه نیز که اصطلاحی با منشا‌های علمی کمتر است. حدود چهل سال پیش، طالع‌بینی به نام ریچارد نوللی (Richard Nollelle) توصیف آن را بیان نمود و مدعی شد که یک ماه شدیدا نزدیک می‌تواند آب و هوا را به هم بپیچاند.

اما ماه فقط دو درصد در این نقطه نزدیک‌تر است و بنابراین در حالی که این نام باعث می‌گردد که وجود آن به نظر بزرگ برسد، شما شاید ناامید شوید وقتی ناگهان در افق جولان می‌دهد.

در حالی ماه کامل در حضیض کمی بیشتر جز و مد را می‌کشد، این دوز اضافی گرانش به همان قدرت یک ماه جدید (که با کشش ما ترکیب می‌گردد) در مکان مشابه نیست که حتی بزرگ‌تر هم نیست.

پس آب و هوا را فراموش کنید. یا زمین‌لرزه‌ها را برای آن مورد فراموش کنید. ابرماه به معنای ابر بودن نیست.

آیا باید اصلا از این اصطلاح‌ها استفاده کرد؟ البته، دانشمندان به منشاهای شبه‌علمی‌شان سماجت دارد. اما آنان مخصوصا بیشتر برای «ماه گرفتگی کامل همراه شده با یک حضیض ماه کامل» شگفت‌زده می‌شوند.

هر طرف از دیوار که شما می‌نشینید، اسب نجومی سرکش است! زبان عادتی در انجام کارهای شبیه به این دارد، پس گاهی ما فقط می‌توانیم مطمئن شویم که بخش علمی درست است.

کاوش فضانوردی : چشم‌انداز آپولو ۱۵

ماه گرفتگی کامل بعدی برای تولید درخشش سرخ رنگش بر روی زمین تا می ۲۰۲۱ رخ نخواهد داد. حداقل ما می‌توانیم بحث را برای چندین سال به عقب بیندازیم.

منبع: Science Alert

       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77