جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

توده تاریک با جرم منفی : نظریه‌ای که می تواند ٪۹۵ گمشده‌ی جهان را توضیح دهد
مدل استاندارد کیهان‌شناسی کنونی هیچ چیزی درباره‌ی انرژی تاریک و ماده‌ی تاریک به ما نمی‌گوید! اطلاعات ما از این پدیده‌ها تنها از آثار گرانشی آن‌ها بر اجرام قابل مشاهده به دست آمده اند.

توده تاریک با جرم منفی : نظریه‌ای که می تواند ٪۹۵ گمشده‌ی جهان را توضیح دهد

مدل استاندارد کیهان‌شناسی که به نام LambdaCDM شناخته می‌شود تنها می‌تواند ٪۵ قابل مشاهده جهان را توضیح دهد. ۹۵٪ باقی مانده تقریبا به طور کامل از دو جزء نامرئی به نام ماده تاریک و انرژی تاریک ساخته شده است. ماهیت فیزیکی این دو جزء همچنان ناشناخته باقی مانده است. یک مطالعه‌ی جدید توسط جیمی فارنز، پژوهشگر دانشگاه آکسفورد، نشان می‌دهد که هر دو پدیده‌ی تاریک را می‌توان به یک ماده واحد تبدیل کرد: توده تاریک با جرم منفی. نظریه‌ی دکتر فارنز همچنین ممکن است درستی پیش‌بینی آلبرت اینشتین در ۱۰۰ سال پیش را اثبات کند!
دکتر فورنس گفت: «من فکر می‌کنم که ماده تاریک و انرژی تاریک هر دو می‌توانند در یک مفهوم با «گرانش منفی» تعریف شوند، که همه مواد اطرافشان را دفع می‌کنند.
هرچند اگر این موضوع برای ما عجیب باشد، اما بیانگر آن است که کیهان برای هر ماده‌ا‌‌ی چه منفی و چه مثبت متقارن است.»
اخیرا وجود ماده منفی به این علت رد شده بود که تصور می‌شد چگالی‌ این ماده با انبساط جهان کم می‌شود، در صورتی که مشاهدات نشان می‌دهند انرژی تاریک با گذشت زمان کاهش نمی‌یابد.

انرژی تاریک ممکن است با نظریه ریسمان ناسازگار باشد

اما نظریه‌ی دکتر فارنز، شامل تانسوری به نام «تانسور خلق» است که این امکان را به توده‌های منفی می‌دهد تا به طور مداوم ایجاد شوند. به این ترتیب با تولید انبوه و پیوسته‌ی توده‌های منفی، این سیال دارای جرم منفی در طول انبساط عالم رقیق نمی‌شود. در واقع به نظر می‌رسد که این سیال همان انرژی تاریک است.

نظریه‌ی جدید همچنین اولین پیش‌بینی درست از رفتار هاله‌های ماده تاریک را ارائه داده است.
از آن‌جایی که بیشتر کهکشان‌ها با سرعت زیادی، که می‌تواند باعث فروپاشی آن‌ها شود، در حال چرخش هستند باید هاله‌ای نامرئی از ماده تاریک آن‌ها را در کنار یکدیگر نگه داشته باشد.
مطالعات دکتر فرنس، شبیه‌سازی کامپیوتری از خواص جرم منفی را دربردارد که پیش‌بینی می‌کند هاله‌های ماده تاریک، درست همانند مشاهداتی است که با استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی مدرن انجام شده است.

آلبرت اینشتین | Albert Einstein

دقیقا ۱۰۰ سال پیش، آلبرت اینشتین برای اولین‌بار به مفهوم جهان تاریک اشاره کرده بود؛ هنگامی که در معادلات خود با پارامتری به نام «ثابت کیهان‌شناسی» روبه‌رو شد. همان پارامتری که ما اکنون آن را مترادف با انرژی تاریک می‌دانیم.
اینشتین ثابت کیهان‌شناسی را «بزرگترین اشتباه» خود می‌نامد، اگر چه مشاهدات اخیر در اخترفیزیک ثابت می‌کند که آن یک کمیت واقعی است.

در یادداشت‌های سال‌های ۱۹۱۸، اینشتین ثابت کیهان‌شناسی خود را این‌گونه توصیف کرد: «اصلاح این نظریه‌ به «فضای خالی» نیاز دارد تا نقش گرانش منفی را برای اجرامی که در فضای بین‌ستاره‌ای توزیع شده‌اند، بازی کند.» بنابراین به نظر می‌رسد که اینشتین نیز یک جهان مملوء از جرم منفی را پیش‌بینی کرده بود!

نظریه نسبیت عام اینشتین چیست؟

دکتر فرنس می‌گوید: «رویکردهای قبلی برای ترکیب انرژی تاریک و ماده تاریک منجر به اصلاح نظریه نسبیت عام اینشتین شده است که خود فوق‌العاده چالش‌برانگیز است.
رویکرد جدید، از دو ایده‌ی قدیمی که سازگار با نظریه‌ی اینشتین است (جرم‌های منفی و خلقت ماده)، استفاده کرده و آن‌ها را با هم ترکیب می‌کند.
نتیجه‌ی کار بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد: انرژی تاریک و ماده تاریک را می‌توان به یک ماده‌ی واحد تبدیل کرد؛ اگر جرم مثبت را در دریایی از ماده‌ی منفی غوطه‌ور بدانیم، هر دو اثر به راحتی قابل توضیح هستند.»

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77