جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

آیا حیات در اعماق مریخ نهفته است؟
در واقع، شاید هرگز هیچ فشاری برای به وجود آمدن بستری برای تکامل موجودات زنده بر روی سطح مریخ  وجود نداشته است. انتظار تکامل حیات بر روی سطح مریخ شاید بازتاب یک طرفه‌ای باشد از آن‌چه که ما از حیات بر روی زمین می‌دانیم.

آیا حیات در اعماق مریخ نهفته است؟

برای یافتن حیات بر روی مریخ، دانشمندان باید به جای کاوش بر روی سطح آن، به کاوش در اعماق آن بپردازند. معمولا، ماموریت‌های یافتن نشانه‌های حیات بر روی مریخ سطح سیاره را در محل‌هایی که در قدیم در آن‌ها آب وجود داشته است (مقیاسی قابل اطمینان که براساس آن حیات بر روی زمین پیدا شد) در نظر می‌گیرند. ولی چون تاکنون حیاتی بر روی سطح مریخ یافت نشده است، بر اساس تحقیقاتی در ۱۱ دسامبر در نشست سالیانه انجمن ژئوفیزیک آمریکا (AGU) انجام دادند، ممکن است تجمعی از میکروب‌های مریخی در زیر سطح مریخ وجود داشته باشد.

در دهه‌های اخیر، اکتشافات زیرزمینی بر روی زمین باعث کشف اعماق زیست‌کره – محیط زیرزمینی که پر از میکروارگانیسم است – شده است. و دانشمندان معتقدند که در زیر سطح مریخ نیز به طور مشابه، موجودات زنده وجود دارند.

جوزف میچالسکی، استاد دانشکده علوم زمین در دانشگاه هنگ کنگ در یک سخنرانی گفت: “در واقع، شاید هرگز هیچ فشاری برای به وجود آمدن بستری برای تکامل موجودات زنده بر روی سطح مریخ  وجود نداشته است. انتظار تکامل حیات بر روی سطح مریخ شاید بازتاب یک طرفه‌ای باشد از آن‌چه که ما از حیات بر روی زمین می‌دانیم.”

هم چنین، میچالسکی به خبرگزاری لایوساینس گفت: “میلیاردها سال پیش، زمانی که سیارات منظومه شمسی ما جوان بودند، سطح مریخ احتمالا کاملا شبیه به خمسایه سنگی‌اش، زمین بوده است. تغییر زمانی رخ داد که مریخ میدان مغناطیسی خود را از دست داد که منجر به بمباران شدید تشعشعاتی شد که می‌توانست بقای حیات بر روی سطح مریخ را به چالش بکشد.”

ناسا ۴۰ سال پیش مدارکی از حیات در مریخ یافت؛ سپس آن‌ها را سوزاند!

با این حال، حیات ممکن است قبل وقوع این اتفاق در حال شکل‌گیری بوده باشد. دانشمندان معتقدند حیات بر روی زمین اولین بار حدود ۳٫۸ تا ۳٫۹ میلیارد سال پیش شکل گرفته است، زمانی که شرایط در برخی مکان‌ها احتمالا مشابه محیط‌های آب گرم امروزی بوده است _ مانند مریخ در آن زمان. شاید حیات بر روی مریخ هم‌زمان با شکل‌گیری حیات بر روی زمین اتفاق افتاده باشد، اما در زیر سطح مریخ تشکیل شده است.

“حیات می‌تواند در آن آب‌های گرم پدیدار شده باشد و در زیر زمین تا سال‌های طولانی زنده مانده باشد.”

هم‌چنین میچالسکی به لایوساینس گفت: “و اگر در اعماق زیست‌کره نشانه‌ای از حیات وجود داشته است، پس جوامع میکروبی مریخ نیز می‌توانند به طور استثنائی غنی و متنوع باشند. اعماق زیست‌کره زمین در حدود ۳۰ سال پیش برای اولین بار کشف شد، و در آن زمان تخمین زده شد که این میکروارگانیسم‌ها تقریبا تشکیل دهنده‌ی نیمی از حیات بر روی کره زمین هستند.”

او معتقد بود: “میکروب‌ها در اعماق زیست‌کره زمین نقش مهمی در ذخیره‌سازی کربن دارد که می‌تواند تبدیل به گاز گل‌خانه‌ای شود که منابع انرژی غنی هستند و برای درک منشاء و تکامل حیات مهم هستند.”

او هم چنین اضافه کرد: “ما هم‌اکنون در مرز جایگاهی هستیم که می‌توانیم درک کنیم که ‘اعماق زیست‌کره’ بر روی زمین واقعا به چه معناست، و چکونه به به سیارات منظومه شمسی و دیگر سیارات در منظومه ما مرتبط می‌شود. این پنجره‌ای به سوی منشاء خود ماست.”

میچالسکی اضافه کرد سطح زیرین مریخ موقعیت ویژه‌ای برای شروع جست‌و‌جو میکروب‌های فرازمینی است، زیرا آن‌جا حتی قابل سکونت‌تر از اعماق زیست‌کره زمین است. سطح زیرین سنگ بر روی مریخ بسیار متخلخل‌تر از زمین است – محل مناسبی را برای مواد مغذی و تبادل گاز فراهم می‌آورد – و هسته‌ی سرد مریخ (اگرچه هنوز به صورت مایع است) دمای مناسب‌تری برای زیستن میکروب‌ها در اعماق سنگ به وجود می‌آورد.

سایه‌ی ربات مریخی

او به خبرگزاری لایوساینس گفت: “ما می‌توانیم ارگانیسم‌های تک سلولی داشته باشیم که می‌تواند مدت زمان طولانی در خواب باشند، اما می‌توانند از طریق دگرگون کردن بالقوه هیدروژن، متان و گوگرد زنده بمانند. بدون این که بتوانیم مشخصا بیان کنیم، ما فکر می‌کنیم که احتمالات زیادی وجود دارد.”

منبع: Live Science

       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

عبور سیارک
عبور سیارک بزرگی در روز ۱۰ آگوست از نزدیکی زمین
99
نظریه‌های توطئه‌ی ماه
مهم‌ترین نظریه‌های توطئه‌ی ماه و بررسی آن‌ها
136
ماموریت فرود بر روی ماه
ماموریت فرود بر روی ماه «آپولو۱۱» نشان داد که موجودات فرازمینی فراتر از داستان‌های علمی‌تخیلی هستند
148
تمدن‌های فرازمینی
تمدن‌های فرازمینی از چه راه‌هایی می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند؟
106
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
دو سیاره شبیه به زمین در اطراف ستاره‌ای در نزدیکی ما یافت شد
159

ذرات بنیادی

اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی
دانشمندان از اولین تصویر درهم‌تنیدگی کوانتومی پرده‌برداری کردند
206
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
96
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
109
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
51
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
173