جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ستاره‌ی سنگین بسیار بزرگ، تولد یک دوقلوی کوچک را به دست می‌دهد
ستارگان از دیسک‌های سنگینی از گرد و غبار و گازهایی که به تدریج به خاطر گرانش‌شان به همدیگر جذب می‌شوند منقبض می‌شوند. وقتی به هم آمیختند، شروع به چرخش می‌کنند و باقیمانده‌ی گرد و غبار و گاز شروع به گردش پیرامون آن‌ها می‌کند.

ستاره‌ی سنگین بسیار بزرگ، تولد یک دوقلوی کوچک را نوید می‌دهد

نگاهی نزدیک به تولد یک ستاره، یک شگقتی را آشکار نمود: نه یک جرم سماوی جدید بلکه دو جرم سماوی. در سال ۲۰۱۷ دانشمندان با استفاده از یک آرایه‌ی جدید از تلسکوپ‌های رادیویی در بیابان شیلی، یک ستاره‌ی جوان سنگین با نام MM 1a را در یک منطقه‌ی فعال برای شکل‌گیری ستاره در کهکشان با فاصله ۱۰۰۰۰ سال نوری از ما کشف کردند. وقتی آنان داده‌ها را تجزیه و تحلیل نمودند، دریافتند که MM 1a با یک جرم دوم کم‌نوری همراه بوده است که آن را MM 1b نامیدند. چیزی که آنان یافتند، خواهر کوچک‌تر ستاره‌ی اول بود که از افشانه‌ی گرد و غبار و گازهایی تشکیل شده که در کشش گرانشی خود نگاه داشته بود. در سامانه‌ی خورشیدی مانند زمین، این دیسک می‌تواند به تشکیل سیارات منجر گردد.

جان ایلی (John Ilee)، محقق دانشگاه لیدز (Leeds) در انگلستان و رهبر این پژوهش، در بیانیه‌ای گفت: «در این مورد، ستاره و دیسکی که دیدیم بسیار بزرگ است، به جای مشاهده‌ی سیاره‌ای در حال تشکیل در دیسک، ما ستاره‌ای دیگر را در حال تشکیل می‌بینیم.»

یک جفت ناسازگار

ایلی و تیم او رصدهای خود را با استفاده از یک آرایه‌ی از ۶۶ تلسکوپ در ارتفاعات بالای بیابان شیلی انجام دادند که با عنوان آرایه‌ی میلیمتر/زیرمیلیمتر بزرگ آتاکاما (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA)) شناخته می‌شود. با تعدیل نمودن این آرایه، دانشمندان می‌توانند اجرام دور افتاده‌ای را کشف کنند که با تلسکوپ بزرگ غیرقابل ساختی با ۲٫۵ مایل (۴ کیلومتر)‌ پهنا می‌توانند ببینند.

MM 1a بسیار بزرگ است و ۴۰ برابر جرم خورشید، جرم دارد. دوقلوی آن، MM 1b، یک جرم نسبتا کوچک با کمتر از نیمی از جرم خورشید است. ایلی بیان نمود: «این اندازه‌ی جزئی در ستاره‌های دوتایی، نامعمول است.»

ستاره‌شناسان دقیق‌ترین تصویر گرفته‌شده از ستاره‌ی آر دلو را به دست آورند
ستاره‌ی سنگین بسیار بزرگ، تولد یک دوقلوی کوچک را به دست می‌دهد
ستاره‌ی سنگین بسیار بزرگ، تولد یک دوقلوی کوچک را به دست می‌دهد

او بیان نمود: «ستاره‌های سنگین پیرتر بسیاری با همدم‌های نزدیک یافت شده‌اند. اما ستاره‌های دوتایی اغلب جرم برابری دارند و احتمالا به عنوان همزاد با همدیگر تشکیل می‌شوند. یافتن یک سامانه‌ی دوتایی جوان با نرخ جرمی ۸۰:۱ بسیار نامعمول است و فرآیند شکل‌گیری کاملا متفاوتی را برای هر دو جرم پیشنهاد می‌کند.»

ستاره‌ها، ستارگان را می‌سازند

ستارگان از دیسک‌های سنگینی از گرد و غبار و گازهایی که به تدریج به خاطر گرانش‌شان به همدیگر جذب می‌شوند منقبض می‌شوند. وقتی به هم آمیختند، شروع به چرخش می‌کنند و باقیمانده‌ی گرد و غبار و گاز شروع به گردش پیرامون آن‌ها می‌کند.

ایلی گفت: «در ستارگان کوچک مانند خورشید، این دیسک باقیمانده‌ی گرد و غبار و گاز می تواند شروع به انباشته شدن روی هم برای تشکیل سیارات کند که سپس به دور ستاره‌ی مادر گردش می‌کنند. ولی اندازه‌ی بسیار بزرگ MM 1a بدان معناست که ستاره‌ی دومی به جای یک ستاره می‌تواند تشکیل شود.» این از نخستین دفعاتی است که چنین پدیده‌ای مشاهده شده است و محققان در ۱۴ دسامبر در ژورنال (Astrophysical Journal Letters) آن را منتشر نمودند.

MM 1b محققان بیان داشتند: «احتمالا ممکن است خودش دیسکی از باقیمانده‌های فضایی داشته باشد که به طور نظری می‌تواند سیاراتی را تشکیل دهد.» ایلی گفت: «اما زمان در حال سپری شدن برای سامانه‌ی پیش ستاره‌ای است.» او بیان داشت: «ستارگان سنگین مانند MM 1a تنها حدود یک میلیون سال پیش از انفجار به یک ابرنواختر دوام می‌آورند.» وقتی چنین چیزی رخ دهد، همه ناحیه از کار خواهد افتاد.

ایلی گفت: «در حالی که MM 1b ممکن است پتانسیل شکل دادن سامانه‌ی سیاره‌ای خود را در آینده داشته باشد، این رویداد خیلی طولانی نخواهد بود.»

منبع: Live Science

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96