جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ستاره‌شناسان یک جفت‌ ابرسیاه‌چاله را در فرایند ادغام کهکشان‌ها مشاهده کردند
در مرکز هر کهکشان بزرگ یک سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم وجود دارد. وقتی که کهکشان‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند، سیاه‌چاله‌های آن‌ها نیز با یکدیگر ادغام می‌شوند. این فرآیند میلیاردها سال به طول می‌انجامد ولی در یک چشم به هم زدن این اتفاق پایان می‌یابد.

ستاره‌شناسان یک جفت‌ ابرسیاه‌چاله را در فرایند ادغام کهکشان‌ها مشاهده کردند

یک تیم از ستاره‌شناسان به رهبری مایکل کوس از مؤسسه‌ی علمی اورکا، چندین جفت کهکشان را در مراحل آخر ادغام با یکدیگر و ایجاد کهکشان‌های بزرگ‌تر مشاهده کرده‌اند. از بین دیواره‌های ضخیم گاز و گرد و خاک اطراف کهکشان‌های در حال ادغام، تیم ستاره‌شناسان یک جفت‌ ابرسیاه‌چاله را نیز (که هرکدام از آن‌ها مرکز یکی از کهکشان‌های کوچک‌تر اولیه را اشغال کرده‌اند) در حال نزدیک شدن به یکدیگر و قبل از تبدیل شدن به یک سیاه‌چاله‌ی بزرگ‌تر، مشاهده کردند.

تصاویر مربوط به چهار کهکشان در حال برخورد به همراه تصاویر هسته‌های در حال ادغام آن‌ها از فاصله‌ی نزدیک است که در عکس‌های هابل از کهکشان NGC6240 گرفته شده‌اند. در هر جفت تصویر، تصاویر سمت چپ کهکشان‌های در حال ادغام را نشان داده که توسط تلسکوپ نقشه‌برداری پانورامیک و سیستم پاسخ سریع (Pan-STARRS) تصویربرداری شده است. تصاویر سمت راست که مرکز روشن را نشان می‌دهند در نورهای نزدیک مادون قرمز توسط رصدخانه‌ی کک در هاوایی گرفته شده و از روشنایی تطبیقی برای واضح‌تر کردن آن‌ها استفاده شده است. هسته‌های مشاهده شده در تصاویر مادون قرمز هابل و رصدخانه‌ی کک حدود ۳۰۰۰ سال نوری از یکدیگر فاصله دارند که در مقیاس کیهانی می‌توان گفت که در آغوش یکدیگر قرار گرفته‌اند. اگر جفت سیاه‌چاله‌هایی نیز وجود داشته باشند، حدود ۱۰ میلیون سال دیگر با یکدیگر ادغام شده و سیاه‌چاله‌ی بزرگ‌تری را ایجاد می‌کنند. این مشاهدات بخشی از بزرگ‌ترین مطالعه‌ای است که تا کنون درباره‌ی هسته‌های کهکشان‌های همسایه با استفاده از تصاویر با کیفیت گرفته شده توسط رصدخانه‌های کک و هابل در نور نزدیک مادون قرمز، صورت گرفته است.

اشتباه گرفتید! زمانی که یک فضانورد هلندی به طور اتفاقی از فضا، با ۹۱۱ تماس گرفت

دکتر کوس می‌گوید: «دیدن جفت هسته‌های کهکشان‌های در حال ادغام همراه با سیاه‌چاله‌های عظیم در نزدیکی یکدیگر بسیار شگفت‌انگیز است. این تصاویر بسیار قوی هستند چرا که به نسبت تلسکوپ‌های معمولی روی زمین، تا ۱۰ برابر بر وضوح آن‌ها افزوده شده است.»

دکتر کوس و نویسندگان همکار وی بزرگ‌ترین مطالعه درباره‌ی هسته‌های کهکشان‌های همسایه را در نور نزدیک به مادون قرمز و با استفاده از تصاویر با کیفیت گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و رصدخانه‌ی کک در هاوایی، انجام دادند. مشاهدات هابل نتیجه‌ی بیشتر از ۲۰ سال تصویربرداری موجود در آرشیو آن است.

ستاره‌شناسان کهکشان‌ها را در فاصله‌ی میانگین ۳۳۰ میلیون سال نوری از زمین هدف قرار دادند. آن‌ها ۹۶ کهکشان را از رصدخانه‌ی کک و ۳۸۵ کهکشان را با استفاده از آرشیو هابل آنالیز کردند.
کهکشان‌های نمونه به عنوان نمایندگان کل آسمان‌ها در نظر گرفته شده‌اند. بسیاری از این کهکشان‌ها از نظر اندازه شبیه به کهکشان‌ راه شیری و آندرومدا بودند.

دکتر کوس می‌گوید: «این اولین مطالعه‌ی سیستماتیک و بزرگ بر روی ۵۰۰ کهکشانی است که سیاه‌چاله‌های در حال ادغام را پنهان کرده‌اند، کاملاً ناشناخته هستند و روشنایی عظیمی را با خود دارند. این اولین باری است که این تعداد کهکشان به این صورت کشف شده‌اند. ما تعداد شگفت‌آوری سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم را که در مراحل آخر ادغام کهکشان‌ها در حال بزرگ‌تر شدن هستند را یافتیم.»

بر اساس تئوری، در مرکز هر کهکشان بزرگ یک سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم وجود دارد. وقتی که کهکشان‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند، سیاه‌چاله‌های آن‌ها نیز با یکدیگر ادغام می‌شوند. این فرآیند میلیاردها سال به طول می‌انجامد ولی در یک چشم به هم زدن این اتفاق پایان می‌یابد.

دانشمندان در جستجوی میلیون‌ها سیاه‌چاله پنهان در کهکشان هستند

پیدا کردن هسته‌ی کهکشان‌های کاملاً نزدیک به یکدیگر کار آسانی نیست. مرحله‌ی آخر فرآیند ادغام دو کهکشان بسیار ناپایدار است، زیرا کهکشان‌های در حال ادغام مخصوصاً در مراحل آخر مقدار زیادی گاز و گرد و خاک به اطراف پراکننده می‌کنند. پرده‌ی ضخیمی از مواد تشکیل می‌شود و جلوی دیده شدن هسته در نورهای مرئی را می‌گیرد. ستاره‌شناسان تا کنون قادر به دیدن این نوع رخدادها نبوده‌اند.

دکتر کوس می‌گوید: «برعکس بسیاری از سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم (ابرسیاه‌چاله) شناخته شده که در مرکز خود منابع درخشان دارند، هسته‌ی کهکشان‌های ناشناخته نقاط درخشان در هسته‌ی خود ندارند. ما به خاطر داده‌های اشعه‌ی ایکس بدست آمده توسط تلسکوپ برست آلرت توانسته‌ایم این کهکشان‌ها را شناسایی کنیم. در مرحله‌ی بعد ما با استفاده از لیزر برتر موجود در رصدخانه‌ی کک تصاویر با کیفیت و نزدیک مادون قرمزی را تهیه کرده‌ایم تا دو هسته را به صورت مجزا از بین گازها و گرد و غبار مشاهده کنیم و ادغام در حال انجام را کشف کنیم.»

نتایج بدست آمده توسط این تیم، تئوری چگونگی بزرگ‌تر شدن سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم توسط کهکشان‌های در حال ادغام را پشتیبانی می‌کند.
دکتر کوس می‌گوید: «ایده‌های در حال رقابت با یکدیگر وجود دارند؛ یک ایده این است که توده‌ای گاز در کهکشان وجود دارد که به آرامی سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم را تغذیه می‌کند. ایده‌ی دیگر این است که برای تحریک کردن رشدهای عظیم نیاز به کهکشان‌های در حال ادغام است. داده‌های بدست آمده توسط ما از ایده‌ی دوم پشتیبانی می‌کند که می‌گوید ادغام کهکشان‌ها برای رشد سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم ضروری است.»

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75