جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا در حال نزدیک شدن به خورشید
کاوشگر خورشیدی پارکر طوری طراحی شده است که بتواند از خودش و اطلاعات و محموله‌ی ارزشمندش در طول این نزدیکی زیاد با خورشید، حفاظت کند و نیازی به کنترل شدن توسط ما از روی زمین ندارد.

کاوشگر خورشیدی پارکر برای اولین‌ بار به خورشید نزدیک می‌شود

۵ نوامبر ۲۰۱۸ کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا برای اولین بار در نزدیکترین فاصله‌ی مداری از خورشید قرار گرفت و در فاصله‌ی ۲۴ میلیون کیلومتری از سطح خورشید به کار خود ادامه داد.
دکتر توماس زورباچن، دستیار مدیریت در هیئت مدیره‌ی مأموریت‌های علمی ناسا می‌گوید: «کاوشگر خورشیدی پارکر طوری طراحی شده است که بتواند از خودش و اطلاعات و محموله‌ی ارزشمندش در طول این نزدیکی زیاد با خورشید، حفاظت کند و نیازی به کنترل شدن توسط ما از روی زمین ندارد. این فضاپیما اوج پیشرفت علمی شش دهه‌ی اخیر را نشان می‌دهد. بدین ترتیب ما در این زمان، اولین ملاقات نزدیک بشر با ستاره‌مان را مشاهده کرده‌ایم، چیزی که نه تنها اینجا روی زمین معانی زیادی برایمان دارد، بلکه برای رسیدن به درک عمیق‌تری از جهان هستی نیز کمک شایانی خواهد کرد.»

زمین فرابنفش از نگاه ناظر روی ماه

کنترل‌کننده‌های این مأموریت، علامت‌دهی چراغ وضعیت از کاوشگر خورشیدی پارکر را در ساعت ۴:۴۶ عصر روز هفتم نوامبر مشاهده کرده‌اند. آن‌ها توضیح داده‌اند: «چراغ وضعیت علامت A را نشان داده است که بهترین علامتی است که می‌توانستیم دریافت کنیم. معنی آن این است که کاوش به خوبی در جریان است و تمام دستگاه‌ها در حال کار و جمع‌آوری داده‌های علمی اند. در صورتی که کوچکترین مسأله‌ای هم وجود داشته است، توسط فضاپیما به طور خودکار حل شده است.

در طول قرارگیری در نزدیکترین فاصله، فضاپیما به بالاترین سرعت خود یعنی ۲۱۳۲۰۰ مایل بر ساعت (۳۴۳۱۰۰کیلومتر بر ساعت) نسبت به خورشید رسید که بدین ترتیب رکوردی جدید در بین سرعت فضاپیماها را به ثبت رسانده است.

کاوشگر خورشیدی پارکر چندین بار با نزدیکتر کردن مدار چرخشش به ستاره، رکورد سرعت خود را خواهد شکست و با سرعتی بیشتر و بیشتر (در دوره های حضیض خورشید) به دور خورشید خواهد چرخید.

هم‌اکنون ابر عجیبی روی مریخ پرسه می‌زند!

در این فاصله تابش شدید خورشید، سپر حرارتیِ آن بخش از فضاپیما که رو به روی خورشید قرار دارد (و به آن سیستم محافظتی گرمایی می‌گویند) را تا ۸۲۰ درجه‌ی فارنهایت (۴۳۸ درجه سانتیگراد) گرم می‌کند.

زمانی که فضاپیما به خورشید نزدیک و نزدیکتر شود این دما تا ۲۵۰۰ درجه‌ی فارنهایت (۱۳۷۰ درجه سانتیگراد) بالا خواهد رفت اما در تمام این مدت دستگاه‌ها و سیستم‌های فضاپیما که توسط سپر حرارتی تحت حفاظت قرار گرفته‌اند همگی در دمای ۸۰ درجه‌ی فارنهایت ( ۲۷ درجه سلسیوس) نگه داشته خواهند شد.

منبع: Sci-News

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96