جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

چگونه در زمان سفر کنیم؟
در حالت کلی واضح است که سفر در زمان به جلو یا عقب نیازمند یک دستگاه (ماشین زمان) است تا این کار را برای شما انجام دهد. تحقیقات درباره‌ی ماشین زمان اغلب شامل خم کردن فضا-زمان به اندازه‌ای است تا خط زمانی به عقب برگشته و حلقه‌ای ایجاد کند که از نظر فنی به عنوان «منحنی بسته‌ی زمانی» شناخته می‌شود.

چگونه در زمان سفر کنیم؟

نظریات آلبرت اینشتین سفر در زمان را سخت کرده‌اند، با این حال برخی دانشمندان راه‌حل‌های جایگزینی را برای پرش در زمان به جلو و عقب پیشنهاد داده‌اند.

استوانه‌ی نامحدود

یک ستاره‌شناس به نام فرنک تیپلر فرایندی پیشنهاد داد (که گاهی اوقات نیز به نام استوانه‌ی تیپلر شناخته می‌شود)، طی آن ماده‌ای با جرم ۱۰ برابر جرم خورشید درون یک استوانه‌ی خیلی بلند ولی بسیار چگال قرار داده می‌شود.

بنا به گفته‌ی مؤسسه‌ی اندرسون، پس از چرخاندن استوانه‌ی مورد نظر با سرعت چندین میلیارد دور در دقیقه، فضاپیمایی که در نزدیکی آن حضور دارد، در اثر چرخش بسیار دقیق استوانه ممکن است خود را در یک منحنی بسته‌ی زمانی حس کند. به هر حال محدودیت‌هایی در مورد این روش وجود دارد که از آن بین می‌توان به لزوم نامحدود بودن استوانه اشاره کرد.

سیاه‌چاله‌

یکی دیگر از روش‌ها، حرکت دادن سریع یک فضاپیما در اطراف سیاه‌چاله و یا ایجاد آن شرایط به صورت مصنوعی توسط یک ساختار عظیم و چرخان است.

تصویر هنری سیاه‌چاله‌‌ای (هم‌وزن سیاه‌چاله‌ی مورد نظر در این کار) که در مرکز صفحه‌ی کهکشان قرار گرفته است. سیاه‌چاله‌ی موجود در کهکشان NGC4526 دارای وزنی ۴۵۰ میلیون بار بیشتر از خورشید ما است.
تصویر هنری سیاه‌چاله‌‌ای (هم‌وزن سیاه‌چاله‌ی مورد نظر در این کار) که در مرکز صفحه‌ی کهکشان قرار گرفته است. سیاه‌چاله‌ی موجود در کهکشان NGC4526 دارای وزنی ۴۵۰ میلیون بار بیشتر از خورشید ما است.

استیون هاوکینگ در سال ۲۰۱۰ در دیلی‌میل نوشته است: «آن‌ها می‌چرخند و می‌چرخند ولی فقط نصف زمانی که در فاصله‌های دور از سیاه‌چاله گذشته است را تجربه می‌کنند. فضاپیما و خدمه‌ی آن در زمان سفر کرده‌اند. تصور کنید که آن‌ها پنج سال به دور سیاه‌چاله می‌چرخند. در مکان‌های دیگر ده سال گذشته است. وقتی که آن‌ها به خانه می‌رسند، ساکنین زمین پنج سال بیشتر از آن‌ها پیر شده‌اند.»

وی اضافه کرده است که برای این کار، خدمه‌ی فضاپیما باید با سرعتی در حدود سرعت نور بچرخد. فیزیکدانی به نام آموس آیرون از مؤسسه‌ی تکنولوژی تکنیون-اسرائیل در حیفا، به محدودیت دیگری در استفاده از این ماشین اشاره کرد: ممکن است ماشین قبل از رسیدن به سرعت مورد نظر تکه پاره شود!

سفر از طریق کرم‌چاله‌ها امکان‌پذیر است

ریسمان‌ کیهانی

نظریه‌ی دیگر برای مسافران زمان شامل چیزی است به نام ریسمان‌های کیهانی (لوله‌های نازک انرژی که طول آن‌ها تا حد ممکن کش آمده است) دنیای در حال انبساط.
پیش‌بینی می‌شود این مناطق باریک که از جهان اولیه جدا افتاده‌اند، شامل مقادیر عظیمی جرم باشند که در نتیجه می‌توانند فضا-زمان اطراف خود را منحرف کنند.

بنا به گفته‌ی دانشمندان، ریسمان‌های کیهانی یا نامحدودند و یا در حلقه‌هایی بی‌انتها هستند. نزدیک شدن دو ریسمان موازی این‌چنینی به یکدیگر، فضا-زمان را به شدت خم می‌کند و طبق تئوری در چنین وضعیتی سفر در زمان ممکن می‌شود.

ماشین‌ زمان

در حالت کلی واضح است که سفر در زمان به جلو یا عقب نیازمند یک دستگاه (ماشین زمان) است تا این کار را برای شما انجام دهد. تحقیقات درباره‌ی ماشین زمان اغلب شامل خم کردن فضا-زمان به اندازه‌ای است تا خط زمانی به عقب برگشته و حلقه‌ای ایجاد کند که از نظر فنی به عنوان «منحنی بسته‌ی زمانی» شناخته می‌شود.

ماشین زمان دکتر هو، TARDIS نام دارد که مخفف کلمات «زمان و ابعاد نسبی در فضا» است.
ماشین زمان دکتر هو، TARDIS نام دارد که مخفف کلمات «زمان و ابعاد نسبی در فضا» است.

برای اجرای ماشین زمان، معمولاً تصور می‌شود به شکل مرموزی از ماده با «چگالی انرژی منفی» نیاز است. چنین ماده‌ی مرموزی دارای مشخصه‌های عجیبی است و در اثر فشرده شدن در جهت مخالف مواد معمولی حرکت می‌کند. از لحاظ تئوری امکان وجود چنین ماده‌ای هست ولی با این حال در صورت وجود نیز به اندازه‌ای نیست که بتوان از آن ماشین زمان را ساخت.

به هر حال تحقیقات در مورد سفر در زمان نشان می‌دهند که ساخت ماشین زمان بدون ماده‌ی مرموز نیز امکان‌پذیر است. این کار با یک حفره به شکل دونات درون کره‌ای از ماده‌ی معمولی شروع می‌شود. درون این خلأ دونات‌شکل، فضا-زمان می‌تواند با استفاده از میدان‌های گرانشی متمرکز خم شود و یک منحنی بسته‌ی زمانی ایجاد کند. برای به عقب برگشتن در زمان، مسافر باید درون دونات بچرخد. بدین ترتیب با هر دور می‌تواند در زمان به عقب برگردد. به هر حال این تئوری نیز مشکلاتی دارد. میدان‌های گرانشی مورد نیاز برای ساختن چنین منحنی زمانی بسته‌ای باید بسیار قوی باشند و دستکاری کردن آن‌ها نیز باید بسیار دقیق انجام شود.

چرا جستجوی تمدن فرازمینی همچنان بی‌نتیجه است؟!

تناقض پدربزرگ

در کنار مشکلات فیزیکی، سفر در زمان ممکن است وضعیت‌های منحصر به فردی به همراه داشته باشد. به عنوان یک مثال کلاسیک می‌توان به تناقض پدربزرگ اشاره کرد که در آن مسافر زمان به عقب برمی‌گردد و والدین یا پدربزرگ خود را می‌کشد (داستان اصلی در فیلم‌های ترمیناتور) و یا در این روابط دخالت می‌کند (فیلم برگشت به آینده را به یاد بیاورید) بنابراین وی هرگز به دنیا نمی‌آید و یا زندگی او تغییر می‌کند.

برخی از فیزیکدانان می‌گویند که اگر این اتفاق بیفتد شما در یک جهان موازی به دنیا نخواهید آمد ولی در جهانی دیگر هنوز به دنیا می‌آیید. دیگران می‌گویند که فوتون‌های سازنده‌ی نور در خطوط زمانی قائم بالذات هستند، در روح شیطانی شما دخالت می‌کنند و نقشه‌ی خودکشی کشیده می‌شود.

برخی از دانشمندان با موارد مطرح شده در بالا موافق نیستند و می‌گویند فرقی نمی‌کند با چه روشی، در هر حال سفر در زمان غیرممکن است. به خصوص روش «سریع‌تر از نور» توسط چارلز لو از موزه‌ی تاریخ طبیعی آمریکا به شدت رد شده است.
وی در آخرین مصاحبه‌ی خود گفته است: «این روش از لحاظ ریاضیاتی کارایی ندارد.»

جف تولاکسن، استاد فیزیک دانشگاه چاپمن در سال ۲۰۱۲ گفته است که انسان‌ها قادر به تحمل سفر در زمان نیستند. سفر با سرعت‌های نزدیک به سرعت نور فقط با سانتریفیوژ امکان‌پذیر است که کاری مرگ‌بار است.
استفاده از گرانش نیز کشنده است. برای تجربه‌ی انشعاب زمانی، شخص باید بر روی یک ستاره‌ی نوترونی بایستد ولی نیروهایی که تجربه خواهد کرد وی را از بین می‌برند.

منبع: Space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40