جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ابرهای گرد و غباری زمین تایید می‌شوند
در عمق فضا، پنج نقطه وجود دارد که در آن‌ها کشش گرانشی زمین و ماه با هم به تعادل می‌رسند. دو مورد از این به‌اصطلاح لاگرانژها، L4 و L5 مثلثی متساوی‌الاضلاع با زمین و ماه تشکیل می‌دهند و مانند ماه دور زمین حرکت می‌کنند. هر جسمی در L4 یا L5 می‌تواند در موقعیت‌های نسبتاً پایداری در حدود ۲۳۹،۰۰۰ مایل (۳۸۴،۰۰۰ کیلومتر) از زمین و ماه باقی بماند و از هرگونه دخالت نیروی گرانش خورشید و سایر اجسام در امان باشد.

ابرهای گرد و غبار زمین تایید می‌شوند

دانشمندان قمرهای گردوخاکی عجیبی را در اطراف زمین کشف کرده‌اند که سیاره‌ی ما را از دور دنبال می‌کنند. در این تصویر، منطقه مرکزی ابر گردوخاک «کوردیلوفسکی» قابل‌ مشاهده است (پیکسل‌های روشن قرمز). خطوط راست و مایل، ردهایی هستند که ماهواره‌ها بر جای گذاشته‌اند. نقطه‌ی L5 که با رنگ سفید نشان داده شده، نقطه‌ی لاگرانژ L5 زمین و ماه است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است سرانجام پس از بیش از نیم‌قرن اختلاف‌نظر، وجود ابرهای گرد و غبار زمین که مانند قمر به دور آن می‌چرخند تأیید شود.

در عمق فضا، پنج نقطه وجود دارد که در آن‌ها کشش گرانشی زمین و ماه با هم به تعادل می‌رسند. دو مورد از این به‌اصطلاح لاگرانژها، L4 و L5 مثلثی متساوی‌الاضلاع با زمین و ماه تشکیل می‌دهند و مانند ماه دور زمین حرکت می‌کنند. هر جسمی در L4 یا L5 می‌تواند در موقعیت‌های نسبتاً پایداری در حدود ۲۳۹،۰۰۰ مایل (۳۸۴،۰۰۰ کیلومتر) از زمین و ماه باقی بماند و از هرگونه دخالت نیروی گرانش خورشید و سایر اجسام در امان باشد.

نقاط لاگرانژ می‌توانند بین جفت‌های دیگری از اجسام وجود داشته باشد و تحقیقات قبلی، بیش از یک‌ میلیون سیارک را در نقاط L4 و L5 خورشید و مشتری و نیز سیارک ۲۰۱۰ TK7 در نقطه‌ی L4 خورشید و زمین، شناسایی کرده است. تحقیقات پیشین همچنین پیشنهاد کردند ممکن است دو ابر گرد و غبار در نقطه‌ی L5 زمین و ماه، وجود داشته باشند که برای اولین بار توسط کازمیرز کوردیلوفسکی لهستانی در سال ۱۹۶۱ گزارش شد و امروزه نیز به یاد او نام‌گذاری شده‌ند.

چهار باور ضدعلمی و پیامدهای مضر آن

در حال حاضر محققان معتقدند که ممکن است در نهایت این جفت ابرهای گرد و غبار واقعی باشند. دانشمندان جزئیات یافته‌های خود را در دو تحقیق آنلاین ۱ سپتامبر و ۱ اکتبر در نشریه‌ی اطلاعات ماهانه‌ی انجمن سلطنتی نجوم منتشر کرده‌اند.

اثر هنری ابر کوردیلوسکی در آسمان شب در لحظه‌ی مشاهده‌ی آن (درخشندگی آن تقویت شده است) اعتبار G. Horvath

گابور هروات، فیزیکدان دانشگاه Eötvös Loránd در مجارستان و همکارش در هر دو مطالعه، گفتند: «ابرهای کوردیلوفسکی به‌شدت کم‌پیدا هستند و اینکه آیا کسی بتواند با چشم غیرمسلح یا دوربین‌های معمولی آن‌ها را ببیند، به‌شدت به وضعیت آب و هوایی بستگی دارد. درنتیجه بسیاری از دانشمندان ده‌ها سال به وجود آن‌ها شک داشته‌اند.»

دانشمندان ابتدا مدل‌های کامپیوتری ابرهای کوردیلوفسکی را توسعه دادند تا ببینند که چگونه شکل گرفته‌اند و چگونه نوری که از این ابرها پراکنده یا منعکس‌ شده، ممکن است شناسایی شود. آن‌ها بر روی یک ویژگی از این نور پراکنده یا منعکس‌ شده به نام قطبیت متمرکز شدند. تمام امواج نور می‌توانند به سمت بالا و پایین، چپ و راست و یا هر زاویه‌ای بین آن‌ها تقسیم شوند و به‌ طور کلی نور پراکنده یا منعکس‌ شده، بسته به زاویه‌ی پراکندگی یا انعکاس، به شکل بسیار مشابهی قطبی می‌شود.

سپس محققان به دنبال یافتن ابرهای کوردیلوفسکی با استفاده از یک دوربین دیجیتال در رصدخانه‌ای خصوصی در مجارستان بودند. آن دوربین به فیلترهای قطبی مجهز شده بود که به نور با قطبیت‌های خاص اجازه‌ی ورود می‌داد.

جودیت اسلیز-بالوق، یک اخترشناس در دانشگاه Eötvös Loránd در بوداپست و نویسنده‌ی اصلی هر دو مطالعه، می‌گوید: «اکنون ما شواهد بصری جدیدی برای وجود ابرهای گرد و غبار کوردیلوفسکی در اطراف نقطه‌ی L5 سیستم زمین و ماه می‌یابیم.»

برخورد سیارات سنگین‌تر از زمین می‌تواند جهان‌های گوناگون را توجیه کند
الگوی موزاییکی از زاویه قطبش در اطراف نقطه‌ی L5 (نقطه‌ی سفید) سیستم ماه و زمین. پنج پنجره مستطیلی به زمینه‌های دید تلسکوپ پلاریمتریک تصویری مربوط می‌شود که با آن الگوهای قطبش ابر گردوخاک کوردیلوفسکی اندازه‌گیری شد.
الگوی موزاییکی از زاویه قطبش در اطراف نقطه‌ی L5 (نقطه‌ی سفید) سیستم ماه و زمین. پنج پنجره مستطیلی به زمینه‌های دید تلسکوپ پلاریمتریک تصویری مربوط می‌شود که با آن الگوهای قطبش ابر گردوخاک کوردیلوفسکی اندازه‌گیری شد. اعتبار J. Slíz-Balogh

تصاویری از مکان مورد نظر یک ابر کوردیلوفسکی، نشان داد نور قطبی از گرد و غباری که خارج از زمینه‌ی دید دوربین به‌ خوبی در حال گسترش یافتن است، منعکس شده است. این با پیش‌بینی‌های دانشمندان درباره‌ی اینکه یک ابر کوردیلوفسکی ممکن است چگونه به نظر آید، مطابقت می‌کند.

اسلیز-بالوق در بیانیه‌ای گفت: «ابرهای کوردیلوفسکی دوتا از سخت‌ترین اشیا برای پیدا کردن هستند. اگرچه آن‌ها به‌اندازه‌ای که به ماه نزدیک‌اند به زمین نزدیک هستند، توسط محققان در نجوم عمدتاً نادیده گرفته می‌شوند. جالب است که تأیید کنیم سیاره‌ی ما در مدار خود همراه همسایه‌اش ماه، شبه ماهواره‌هایی از گرد و غبار دارد.
وی افزود که در آینده دانشمندان می‌توانند ببینند که آیا ابرهای گرد و غبار در نقطه‌ی L4 ماه و زمین نیز وجود دارند.

با توجه به ثبات نقاط L4 و L5 ماه و زمین، آن‌ها اغلب به‌عنوان مکان‌های بالقوه برای ایستگاه‌های فضایی در نظر گرفته می‌شوند. محققان گفتند که تحقیقات آینده در مورد ابرهای کوردیلوفسکی ممکن است نشان دهند که این نقاط چقدر پایدار هستند و آیا گرد و غبار آن‌ها هر گونه تهدیدی برای تجهیزات و فضانوردان در نقاط L4 و L5 ایجاد می‌کند یا خیر.

منبع: Space

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
138
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75