جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

جهان‌های موازی: نظریه‌ها و شواهد
جهان ما حدود ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش به وجود آمده است؛ به طور صریح‌تر، با توجه به نظریه‌ انفجار بزرگ، برخی از ناشناخته‌ها باعث ایجاد جهان در فضای سه بعدی شدند. پس از آن که انرژی عظیم این انبساط اولیه کاهش یافت، نور شروع به درخشش کرد. در نهایت، ذرات کوچک شروع به تشکیل قطعات بزرگتر، مانند کهکشان‌ها، ستارگان و سیارات کردند.

جهان‌های موازی : نظریه‌ها و شواهد

آیا جهان ما منحصر به فرد است؟ از افسانه‌های علمی تا حقیقت علم،مفهومی وجود دارد که نشان می‌دهد جهان‌های دیگری علاوه بر جهان ما وجود دارند و در آن‌ها تمام انتخاب‌هایی که در این زندگی انجام داده‌اید در موقعیت‌های متفاوتی رخ می‌دهد. این مفهوم به عنوان “جهان موازی” شناخته می‌شود و قسمتی از یک نظریه‌ی چندبعدی است.
این ایده در کتاب‌های کمیک، بازی‌های ویدئویی و فیلم‌ها بسیار پرطرفدار است. برای مثال “بافی قاتل خون آشام‌ها”، “پیشتازان فضا”، “دکتر هو” و “دیجیمون” از این همین ایده استفاده کرده‌اند.
در واقع شواهد بسیار کمی برای اثبات چندجهانی وجود دارد. اما در ابتدا باید درک کنیم که جهان ما چگونه به وجود آمده است.

بحث بر سر چندجهانی

جهان ما حدود ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش به وجود آمده است؛ به طور صریح‌تر، با توجه به نظریه‌ انفجار بزرگ، برخی از ناشناخته‌ها باعث ایجاد جهان در فضای سه بعدی شدند. پس از آن که انرژی عظیم این انبساط اولیه کاهش یافت، نور شروع به درخشش کرد. در نهایت، ذرات کوچک شروع به تشکیل قطعات بزرگتر، مانند کهکشان‌ها، ستارگان و سیارات کردند.
سوال بزرگی که در این نظریه وجود دارد این است که: آیا ما تنها جهان هستیم؟ با تکنولوژی فعلی، ما محدود به این جهان هستیم؛ زیرا جهان منحنی است و ما درون آن قرار داریم و قادر به دیدن خارج از آن نیستیم. (البته اگر خارج واقعا وجود داشته باشد)

تورم کیهانی چگونه اتفاق افتاد؟

حداقل پنج نظریه وجود دارد که نشان می‌دهد چندجهانی وجود دارد.

 جهان‌های بی‌نهایت

ما نمی‌دانیم که فضا-زمان دقیقا به چه صورت است! یکی از نظریات مشهور می‌گوید که فضا-زمان مسطح است و برای همیشه ادامه دارد. این احتمال وجود تعداد زیادی جهان را در فضا نشان می‌دهد. و با توجه به توانایی ساخته شدن اجسام از روش‌های مختلف، امکان تکرار ترکیب‌های سازنده‌ی جهان وجود دارد.

آیا فضا-زمان بی‌انتها است؟
آیا فضا-زمان بی‌انتها است؟

جهان‌های حبابی

نظریه‌ی دیگر برای وجود چندجهانی از “تورم ابدی” می‌آید. بر اساس تحقیقات کیهان‌شناس دانشگاه تافتس، الکساندر ویولنکین، وقتی به طور کلی به فضا-زمان نگاه کنیم، انبساط برخی مناطق که در نتیجه‌ی بیگ‌بنگ رخ داده است، در یک نقطه متوقف شده است.
این در حالی است که در سایر مناطق، انبساط کماکان ادامه دارد. بنابراین اگر ما جهان خود را به عنوان یک حباب تصور کنیم، اینطور به نظر می‌رسد که جهان ما حبابی در میان شبکه‌ای از حباب‌‌ها است. نکته‌ی جالب این است که به دلیل عدم ارتباط میان این حباب‌ها، قوانین فیزیکی می‌تواند در سایر جهان‌ها کاملا با آن چیزی که در جهان ما وجود دارد متفاوت باشد!

جهان ما تنها یک حباب از چندین حباب موجود است.
جهان ما تنها یک حباب از چندین حباب موجود است.

جهان‌های دختر

اگر مکانیک کوانتومی و نحوه‌ی رفتار ذرات زیراتمی را چارچوب مطالعه‌ی خود درباره‌ی چندجهانی قرار دهیم، سرانجام به نظریه‌ی جهان‌های دختر خواهیم رسید. با پیروی از قوانین احتمال، باید گفت تعداد احتمالاتی که برای هر تصمیم و فعل در نظر می‌گیریم، تنوع جهانی را شکل می‌دهد.
به عبارت بهتر، برای هر حالت ممکن از کارهای ما، جهانی برای نمایش آن وجود دارد. بنابراین اگر شما تصمیم گرفته‌اید آلمان را به عنوان مقصد کاری‌تان انتخاب کنید، احتمالا در دنیای دیگر سوار بر هواپیما و در انتظار مقصد دیگری هستید و یا حتی در جهان دیگری تصمیم گرفته‌اید در شهر خود بمانید و این قصه همین‌طور ادامه دارد.
برای هر تصمیم شما دو جهان خلق می‌شود، در یکی شما آن کار را انجام داده‌اید و در جهانی دیگر تصمیم دیگری گرفته‌اید. حال این موضوع را به تمام زندگی خود و تمام موجودات سیاره زمین بسط دهید!

جهان‌های ریاضیاتی

یک امکان دیگر، قائل بودن به تنوع جهان‌ها بر اساس ساختار ریاضیات است. به بیان ساده‌تر، جهانی که شما در آن ساکن هستید، ساختاری ریاضیاتی را شامل می‌شود که در دنیاهای دیگر ممکن است تغییر کند. مکس تگمارک، ایده‌پرداز این نظریه، در مقاله خود در سال ۲۰۱۲ نوشته است: «یک ساختار ریاضیاتی، چیزی است که می‌توانید آن را به طور کاملا مستقل از انسان شرح دهید. من به شدت معتقدم جهانی دیگر در خارج و کاملا مستقل از من، می‌تواند وجود داشته باشد. و ادامه و بقای این جهان، مستقل از وجود و یا عدم وجود انسان در آن است.»

جهان‌های موازی

آخرین نظریه، جهان‌های موازی است. باید به همان ایده‌ی مسطح بودن منحنی فضا-زمان بازگردیم؛ در این‌جا پیکربندی‌های ممکن برای ذرات در دنیاهای چندگانه به تعداد ۱۰^۱۰^۱۲۲ گزینه‌ی متمایز محدود می‌شود. بنابراین با در نظر گرفتن بی‌نهایت قطعه در جهان، ترکیب ذرات در آن‌ها بایستی به تعداد بی‌نهایت در آن‌ها تکرار شود. به بیان ساده‌تر بی‌نهایت جهان موازی وجود دارد که از قطعات کیهانی کاملا یکسان تشکیل شده که حتی وجود شما نیز در آن‌ها تکرار شده است.
همچنین قطعات کیهانی وجود دارد که تنها در موقعیت یک ذره متفاوت هستند. قطعاتی که از موقعیت ذره‌ای متفاوت تشکیل شده‌اند و همین طور به ترتیب الی آخر قطعاتی تشکیل می‌شوند که تفاوت‌های چشمگیری نسبت به ما دارند.
استیون هاوکینگ قبل از مرگش به این مورد پرداخته است. این مقاله در ماه مه ۲۰۱۸، تنها چند ماه پس از مرگ هاوکینگ منتشر شد. در این نظریه، او در مصاحبه‌ای که در واشنگتن پست منتشر شد، به دانشگاه کمبریج گفت: «ما یک جهان منحصر به فرد نیستیم، اما یافته‌های ما خیلی کمتر از تمام جهان‌های ممکن است.»

استیون هاوکینگ | Stephen William Hawking

استدلال‌هایی در مخالفت با جهان موازی

با همه‌ی این تفاسیر، تمام نظریه‌پردازان با نظریه‌ی جهان‌های موازی موافق نیستند. اتان سیگال، اخترفیزیکدان، در سال ۲۰۱۵ در مقاله‌ای عنوان کرد که منحنی فضا-زمان می‌تواند تا بی‌نهایت ادامه داشته باشد، اما معتقد است محدودیت‌هایی نیز همراه با این ایده وجود دارد.
مشکل کلیدی این است که ۱۴ میلیارد سال از عمر جهان ما می‌گذرد و این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که حد و مرز‌هایی برای عمر دنیای ما وجود دارد. این محدودیت‌ها، تعداد حالات ممکن برای بازآرایی ذرات را نیز دربر می‌گیرند و متاسفانه این احتمال کمتر از آن است که بدل شما در دنیایی دیگر سوار هواپیما شود و از سرنوشت خود مطلع باشد.
سیگال معتقد است که انبساط ابتدایی جهان امری مستقل از زمان نبوده و با گذشت زمان رو به کاهش می‌گذارد. چرا که نیازمند انرژی است و این انرژی با گذشت زمان به جای جای فضا منتقل و به نوعی تلف می‌شود. بنابراین ذراتی که در نتیجه‌ی بیگ‌بنگ به‌وجود آمده‌اند برای همیشه گسترش پیدا نمی‌کنند.
با توضیحات آقای سیگال، چنین برداشت می‌شود که چندجهانی، نرخ انبساط و زمان‌های متفاوتی دارند (که می‌تواند بیشتر یا کمتر باشند) و این موضوع احتمال وجود جهان‌هایی مانند خودمان را کاهش می‌دهد.
سیگال می‌افزاید:
واقعیت این است که حتی با چشم پوشی از مسائلی نظیر تعداد نامحدود مقادیر ممکن برای ثابت‌های بنیادین، ذرات و برهم‌کنش‌های میان آن‌ها و نیز کنار گذاشتن تفاسیر این مسائل، مانند چیستی قوانین فیزیکی حاکم بر سایر جهان‌ها و درجه‌ی اهمیت مطالعه‌ی آن‌ها برای فهم بیشتر قوانین حاکم بر جهان ما، خروجی‌های احتمالی بسیار زیاد است. مگر آن‌که انبساط حاکم بر جهان را روی محوری از زمان منتهی به بی‌نهایت متصور شویم که در این صورت وجود جهان موازی با چنین جهانی ممکن نخواهد بود.
با این همه حتی اگر مفهومی به نام چندجهانی وجود نداشته باشد، این یک محدودیت برای ما به شمار نمی‌رود و نباید حسرت بخوریم. به جای آن باید این فلسفه را در نظر بگیریم که ما مهم و منحصر به فرد هستیم. نباید به دنیای رویایی دیگری چشم امید داشت تا نتیجه‌ی انتخاب‌هایمان را در آن بنگریم؛ بلکه باید با دقت و حساسیت انتخاب کرد تا از بروز پشیمانی جلوگیری کنیم. همه‌‌ی این مباحث نباید این واقعیت را کمرنگ کند که “ما” تنها کسی هستیم که انتخاب می‌کنیم و انتخاب‌ها را به انجام می‌رسانیم.

منبع: space

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
141
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77