جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

قمر تاریک مریخ
تحقیقات اخیر انجام شده بر روی گودی‌­های عمیق و غیرعادی که بر روی فوبوس دیده شده است، نشان می­‌دهد که آن­‌ها ممکن است بر اثر برخورد بزرگ تخت سنگی غلتان به وجود آمده باشند و باعث تشکیل دهانه‌ای در سمت چپ بالای این سیاره به نام دهانه­‌ی استیکنی شده باشد.

قمر تاریک مریخ

این قمر تاریک مریخ است. مریخ، سیاره‌ی قرمزی که خدای جنگ یونانی نیز نامیده می‌­شود، دو قمر کوچک به نام‌­های فوبوس و دیموس دارد. که نام‌­هایشان از زبان یونانی به معنی ترس و وحشت گرفته شده است.

منشا وجود این قمرها نامعلوم است، البته تئوری‌های برجسته معتقدند که آن­‌ها سیارک‌­های به دام افتاده‌­اند. فوبوس، قمر بزرگ­تر با قطر ۲۵ کیلومتر است، که همان‌طور که در تصویر مشخص است، سیارکی با دهانه­‌های آتش­فشانی است. رنگ‌­های موجود در تصویر واقعی نیستند و در ماموریت رباتیک وایکینگ ۱ در سال ۱۹۷۸ گرفته شده است.

قمر تاریک مریخ
قمر تاریک مریخ

تحقیقات اخیر انجام شده بر روی گودی‌­های عمیق و غیرعادی که بر روی فوبوس دیده شده است، نشان می­‌دهد که آن­‌ها ممکن است بر اثر برخورد بزرگ تخت سنگی غلتان به وجود آمده باشند و باعث تشکیل دهانه‌ای در سمت چپ بالای این سیاره به نام دهانه­‌ی استیکنی شده باشد. مدار­های فوبوس بسیار نزدیک به مریخ است – تقریبا ۵۸۰۰ کیلومتر بالای سطح مریخ در مقایسه با ماه زمین که مدارش ۴۰۰،۰۰۰ کیلومتر است – که نیرو­های جزر و مدی گرانش زمین آن را به سمت خود می‌­کشند.

درنهایت، تقریبا ۵۰ میلیون سال دیگر فوبوس از مدار خود خارج می‌­شود و بر روی مریخ سقوط می­‌کند. خب قبل از آن — یعنی فردا، در­واقع، اگر همه چیز بر طبق نقشه جلو رود — کاوشگر اینسایت سازمان فضایی ناسا بر روی مریخ فرود می­‌آید و به تحقیق بر روی ساختار مریخ می‌­پردازد.

منبع: NASA

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96