جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

جوان‌ترین تپ‌اختر کهکشان راه شیری

جوان‌ترین تپ‌اختر کهکشان راه شیری

اخترشناسان با استفاده از داده‌های رصدخانه‌ی پرتو ایکس چاندرا متعلق به ناسا، تأیید کردند که بازمانده‌ی ابرنواختری به نام Kes-75، جوان‌ترین تپ‌اختر کهکشان راه شیری ما را دربردارد.
در این تصویر مرکب از Kes-75، اشعه‌ی ایکس پرانرژی که توسط چاندرا رصد شده، به رنگ آبی است و سحابی باد تپ‌اختر که تپ‌اختر را احاطه کرده به طور ویژه‌ای نمایان می‌کند. در حالی که اشعه ایکس کم‌انرژی به رنگ بنفش ظاهر شده و ضایعات ناشی از انفجار را نشان می‌دهد.

پس از اینکه سوخت هسته‌ای برخی از ستاره‌ها به پایان می‌رسد، ستاره‌ها فرومی‌پاشند و به شکل ابرنواختر منفجر می‌شوند و بازمانده‌های متراکمی به نام ستاره‌های نوترونی بر جای می‌گذارند.
ستاره‌های نوترونی که به سرعت می‌چرخند و اثر مغناطیسی فراوانی دارند، مانند یک فانوس دریایی پرتوهایی تولید می‌کنند که به هنگام چرخش در سراسر آسمان منتشر می‌شوند؛ اخترشناسان نیز همین پرتوها را رصد می‌کنند.

چرخش سریع و میدان مغناطیسی قویِ تپ‌اختر Kes-75 که حدوداً در ۱۹۰۰۰ سال نوری از زمین واقع شده است، بادی از ماده‌ی پرانرژی و ذرات پادماده تولید کرده است که با سرعتی نزدیک به سرعت نور از آن فاصله می‌گیرند.
این باد تپ‌اختری یک حباب مغناطیسی بزرگ از ذرات پرانرژی به نام سحابی باد تپ‌اختر ساخته است که به شکل منطقه‌ای آبی‌رنگ اطراف تپ‌اختر به چشم می‌خورد.

اطلاعات دریافت‌شده از چاندرا در سال‌های ۲۰۰۰، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۶ تغییرات سحابی باد تپ‌اختر Kes-75 را در طول زمان نشان می‌دهد. مشاهدات چاندرا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ مشخص می‌کند که لبه‌ی بیرونی سحابی باد تپ‌اختر با سرعت قابل توجه ۲ میلیون متر بر ساعت (۸۹۴ کیلومتر بار ثانیه) در حال گسترش است. این سرعت بالا می‌تواند ناشی از گسترش سحابی باد تپ‌اختر در یک محیط نسبتاً کم‌چگالی باشد.

ستاره نوترونی چیست؟

دکتر استفان رینولدز و همکارانش از دانشگاه ایالت کارولینای شمالی می‌گویند: «این سحابی به شکل یک حباب گازی دمیده شده با نیکل رادیواکتیوی از زمانی که ستاره منفجر شده، پرتاب شده و در حال گسترش است. همچنین این نیکل در حالی‌ که به شکل گاز فلزی منتشرشده‌ای که حباب را پر کرده، روبه‌زوال بود، نور ابرنواختر را تأمین کرد.»
اگر چنین باشد، این موضوع می‌تواند درک خوبی از قلب ستاره‌ی در حال انفجار و عناصری که می‌سازد به اخترشناسان بدهد.

همچنین نرخ گسترش این سحابی به دانشمندان نشان می‌دهد که Kes-75 از دید زمین حدوداً ۵۰۰ سال پیش منفجر شده است. برخلاف بازمانده‌های ابرنواخترهای دیگر از این دوره مانند «تایکو» و «کپلر»، هیچ مدرک تاریخی وجود ندارد که نشان دهد انفجار سازنده‌ی Kes-75 در گذشته دیده شده است.

منبع: Sci-News

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40