جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اشتراک‌گذاری حیات با سیاره‌های همسایه

اشتراک‌گذاری حیات با سیاره‌های همسایه

به لطف تجزیه و تحلیل‌ها و محاسبات جدید که بر اساس دانسته‌های قبلی انجام شده‌اند، حالا دیگر بینش بهتری نسبت به انتقال حیات میان سیاره‌های همسایه یافته‌ایم. یافته‌های علمی به محققان اجازه می‌دهد تا بفهمند اگر یک سیاره نشانه‌هایی از قابل سکونت بودن داشته باشد تا چه مقدار احتمال دارد که زندگی در سیاره‌ی نزدیک آن هم موجود باشد.

این موضوع با یک ایده‌ی کفرآمیز در زمان خود آغاز شد: «زندگی در سراسر کیهان وجود دارد و می‌تواند بدون دخالت‌های فراطبیعی در این میان جریان داشته باشد.» آنِگزاگوراس فیلسوف یونانی قرن پنجم پیش از میلاد، این مفهوم را «پان‌اسپرمیا» نامید. کلوین، هلمهولتز و آرننیوس این ایده را در قرن نوزدهم و بیستم با بررسی چگونگی انتقال حیات از زمین به خارج از آن، پیشرفت دادند. در سال ۲۰۰۹، استیون هاوکینگ این ایده را از منظومه‌ شمسی فراتر برد: «زندگی می‌تواند با جابه‌جا شدن توسط شهاب‌سنگ‌ها، از سیاره به سیاره یا از منظومه‌ی ستاره‌ای به منظومه‌ی ستاره‌ای دیگری گسترش یابد.»

دکتر دیمیتری وراس، اخترفیزیکدان دانشگاه وارویک در بریتانیا و نویسنده‌ی اصلی مقاله‌ی جدیدی در این زمینه می‌گوید: «در قرن گذشته «پان‌اسپرمیا» بر انتقال حیات در منظومه‌ی شمسی از جمله سیاره زمین تمرکز داشته است.»
منظومه‌ی TRAPPIST-1 که ۴۱ سال نوری دورتر و شامل هفت سیاره در محدوده‌ای کوچک‌تر از مدار سیاره عطارد است، این ایده‌ی زمین‌محور را دچار تغییر می‌کند. خورشید TRAPPIST-1 یک کوتوله‌ی قرمز فوق‌العاده خنک است، به طوری که حتی اگر هفت سیاره‌ی نزدیک آن در فاصله‌ی کمی بچرخند تا حد متغیری بسته به ترکیبات جوی آن‌ها، احتمالاً همه‌‌ی آن‌ها همچنان در محدوده‌ی قابل سکونت برای زندگی هستند. این موضوع از آن‌ها یک مدل ایده‌آل برای بررسی نظریه‌ی هاوکینگ، در هر نقطه از جهان می‌سازد.

تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
مشاهده

سه مرحله‌ی انتقال حیات

اما به منظومه‌ی شمسی خودمان بازگردیم. بر طبق گزارش وِراس پایه و اساس فرایندهای مرتبط با پان‌اسپرمیا ایجاد شده است!
این گزارش شامل شواهدی است که نشان می‌دهد حیات می‌تواند در سه مرحله‌ از یک سیاره به سیاره‌ی دیگری برسد: خروج اولیه، سفر به فضای میان‌سیاره‌ای و برخورد با سیاره‌ی جدید. البته هر مرحله چالش‌هایی برای نجات‌یافتن زندگی در بر دارد.

مدار سیارات منظومه‌ی TRAPPIST-1 بسیار فشرده چیده شدند، به خصوص در مقایسه با منظومه‌ی خورشیدی ما و یا حتی قمرهای مشتری. این چینش شانس اشتراک زندگی بین آن‌ها را افزایش می‌دهد.
مدار سیارات منظومه‌ی TRAPPIST-1 بسیار فشرده چیده شدند، به خصوص در مقایسه با منظومه‌ی خورشیدی ما و یا حتی قمرهای مشتری. این چینش شانس انتقال زندگی میان آن‌ها را افزایش می‌دهد. عکس از NASA/JPL-Caltech

وراس خواستار راه‌اندازی یک پروژه‌ی تحلیلی در بررسی هر یک از این بخش‌ها برای فهم بهتر از احتمال کل این موضوع بود. او اطلاعاتی برای شروع داشت: بر طبق مطالعات قبلی و حتی سفر در فضای بین‌سیاره‌ای، میکروب‌ها در صورت محافظت از تابش و سرما، احتمالاً می‌توانند پس خروج از سیاره‌ای که زندگی روی آن جاری است، زنده بمانند. اما در مورد اینکه چگونه یک میکروب بعد از تحمل سفر فضایی می‌تواند در برخورد با یک سیاره‌ی جدید زنده بماند، اطلاعات کمی داریم. (تکمیل این سفر از یک سیاره به سیاره‌ی دیگر برای انتقال حیات ضروری است.)

از آنجا که مرحله‌ی برخورد ناشناخته‌های بیشتری نسبت به خروج و جابه‌جایی بین سیارات دربردارد، وراس نیز توانایی کمتری برای بررسی این قسمت از محاسبات خواهد داشت. او می‌گوید: «فیزیک ورود مجدد به یک سیاره پیچیدگی‌هایی دارد که در فاز خروج و سفر در فضا وجود ندارد. به عنوان مثال، گرمای اصطکاکی در هنگام ورود می‌تواند به ایجاد پوسته‌ی ترکیبی [لایه‌ی بیرونی شهاب‌سنگ که هنگام ورود به اتمسفر ذوب و کنده می‌شود] بر روی سطح شهاب‌سنگ منجر شود.»

زمانی که بحث به چگونگی محاسبه‌ی فیزیک پیچیده‌ی ورود به جو یک سیاره‌ی جدید می‌رسد، وراس توضیح می‌دهد: «معادلات مربوط به فیزیک برخورد انجام شده‌ و در حال حاضر نیز برای کاربردهای منظومه‌ی شمسی مورد استفاده قرار گرفته است. پس کافی است همین معادلات را برای استفاده در یک منظومه‌ی ستاره‌ای دیگر تغییر دهیم.»
برای بررسی امکان سفر مواد خروجی از یک سیاره به دیگری، وراس معادلات خود را با روش تجزیه و تحلیل، به عنوان راهی برای فهم کل سیستم پان‌اسپرمیا و نه فقط بخشی از آن جلو می‌برد.

چگونه می‌توانیم تشخیص دهیم که موجودات بیگانه‌ی فضایی را ملاقات نموده‌ایم؟
مشاهده

او می‌گوید: «به طور کلی، پویایی پان‌اسپرمیا با روش شبیه‌سازی عددی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، اما این روش بسیار آهسته است و باید به یک سیستم مستقل نیاز دارد.در نتیجه تجزیه و تحلیل روش سریع‌تری خواهد بود که برای انواع مختلفی از سیستم‌ها نیز قابل استفاده است.»

انتقال حیات

در حال حاضر و با وجود یک منظومه‌ی قابل مشاهده‌ی چند سیاره‌ای مانند TRAPPIST-1 با بیش از یک سیاره‌ی قابل سکونت، اخترزیست‌شناسان می‌توانند از تجزیه و تحلیل برای بررسی امکان انتقال حیات میان سیارات منظومه‌های ستاره‌ای دیگر استفاده کنند. نزدیک بودن سیاره‌ها در این منظومه‌ به این معنی است که شانس آن‌ها برای انتقال ماده بالا است. آیا تجزیه و تحلیل وراس موفق می‌شود تا ثابت کند، بنابر پان‌اسپرمیا، با آغاز زندگی در یکی از سیارات سیاره‌ی دیگر هم از حیات بهره می‌برد؟ قرار نیست معادلات او این کار را انجام دهند!
وراس اذعان می‌کند: «این معادلات دقیق نیستند، اما خب تقریب خوبی ارائه می‌دهند.» هدف معادلات او این است تا به اخترزیست‌شناسان ابزار دیگری برای ارزیابی منطومه‌های جدید سیاره‌ای بدهد.

آمیا مورو مارتین، ستاره‌شناس موسسه‌ی علمی تلسکوپ فضایی در مریلند که در گذشته مقاله‌ای درباره احتمال پان‌اسپرمیا میان منظومه‌های مختلف سیاره‌ای منتشر کرده است، می‌گوید: «تجزیه و تحلیل‌های وراس یک شاهکار است که طیف گسترده‌ای از فرایندهای فیزیکی موثر در پان‌اسپرمیا را در نظر گرفته‌ است.»

مورو مارتین فکر می‌کند که تحقیقات وراس در آینده و زمانی که منظومه‌های سیاره‌ای جدید کشف شوند، بسیار مفید خواهد بود. او می‌گوید: «چارچوبی که در این پژوهش ایجاد می‌شود، به دیگران کمک خواهد کرد تا با توجه به ویژگی‌های هر منظومه، امکان پان‌اسپرمیا از دیدگاه دینامیکی را ارزیابی کنند.»

آیا جهان یک قبرستان است؟! این نظریه می‌گوید که ما در جهان تنهاییم.
مشاهده

اخترزیست‌شناسان باید درنظر بگیرند که زندگی به آن‌چه در گذشته شناخته شده بود، محدود نمی‌شود. بیگانگان می‌توانند بسیار متفاوت از انتظارات ما باشند. مورو مارتین می‌گوید: «مشکل اصلی اینجاست که آزمایش‌های ما برای بررسی بقا در برابر خطرات فضای بیرونی و ورود به جو بر پایه‌ی انتظارات بشر از موجوداتی است که می‌شناسیم و غیر از آن هم هیچ سرنخ دیگری نداریم که موجودات در منطومه‌های ستاره‌ای دیگر چه شکلی می‌توانند باشند؛ این محدودیت به معنای یک دنیای جذاب از احتمالات دور از ذهن برای ماست.»

منبع: Phys

برچسب ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
56
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
30
عبور 6 سیارک از نزدیکی زمین در مدت 2 سال
عبور ۶ سیارک از نزدیکی زمین در سال ۲۰۲۷
34
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
ستاره‌شناسان اجسامی با ابعاد کیلومتری در کمربند کویپر کشف کردند
39
حلقه‌های زحل ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ساله هستند، بسیار جوان‌تر از خود سیاره
34

ذرات بنیادی

فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
51
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
63
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
69
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
قوی‌ترین انفجارها در جهان، حتی ناشاخته‌تر از چیزی است که تصور می‌کردیم
67
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
213