جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

فضاپیمای دان با اتمام سوخت در سکوت ابدی فرورفت
اهدافی که ما برای دان قرار داده بودیم فوق‌العاده بود و او نیز هر بار با موفقیت این هدف‌ها را برآورده می‌کرد. هرچند که خداحافظی با این سفینه‌ی فضایی شگفت‌انگیز سخت است، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است.

فضاپیمای دان با اتمام سوخت در سکوت ابدی فرورفت

ده‌ها هزار کیلومتر دورتر از بزرگ‌ترین جسم کمربند سیارک‌ها، بدن سرد فضاپیمای دان در خاموشی حرکت می‌کند. تلاش‌های بسیاری برای برقراری ارتباط برنامه‌ریزی‌شده از دست رفته است، کاوشگر تماس‌ها را بدون پاسخ رها کرده و به نوعی خودش را بازنشست کرده است.
توماس سوباخن (Thomas Zurbuchen)، مدیر بخش مأموریت‎های علمی ناسا در این باره گفت :«امروز پایان ماموریت دان را به همراه تمام دستاوردهای فنی باورنکردنی، اطلاعات مهمی که برای ما به ارمغان آورد و تیم تحقیقاتی که فضاپیما را آفریدند تا این اکتشافات به دست بیایند، جشن می‌گیریم.»
ماموریت دان در سپتامبر ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد تا به بررسی دو تا از بزرگ‌ترین اجرام کمربند سیارک‌ها یعنی وستا و سرس بپردازد.

سیارک‌های بزرگ که در اصطلاح به آن‌ها پیش‌سیاره گفته می‌شود، نشان‌دهنده‌ی پیشینه‌ی منظومه‌ی شمسی و دوره‌ی تشکیل جهان‌هایی مانند جهان ما هستند. داده‌های به دست آمده از این ترکیبات کمک بسیاری در فهم ساختار و تاریخچه‌ی سیاره‌ی زمین کرده است.
سوباخن می‌گوید: «تصاویر و داده‌های شگفت‌انگیزی که دان از وستا و سرس جمع‌آوری کرده است برای درک تاریخ و تکامل منظومه‌ی شمسی ما بسیار اهمیت دارد. حتی قبل از آن که فضاپیما به سرس برسد، جزئیات زیادی از پدیده‌های جدید را کشف کرد که هرکدام می‌توانست چالش‌هایی را برای ما در مورد این سیارات ریز به وجود آورد.
از دست دادن کاوشگر آن قدر هم عجیب نیست. شرایط دان با تکیه بر ژیروسکوپ‌های الکتریکی در طول سال‌ها با مشکلات قابل توجهی مواجه شده بود. و به همین خاطر کاوشگر مجبور بود از جت‌هایش استفاده کند تا حرکتش را ثابت نگه دارد، در یک حلقه حرکت کند و عکس‌هایی از سطح پیش‌سیاره بگیرد.
چند ماه پیش مارک ریمن، مدیر پروژه، در مورد جزئیات و چگونگی تمام شدن نیروی محرکه‌ی هیدرازین در فضاپیما توضیح داد. بدون این ماده، فضاپیما دیگر نمی‌توانست از پنل‌های خورشیدی برای شارژ مدارهای خود استفاده کند و سیگنال اصلی خود را به زمین برگردانند.
رایمن گفت : «اهدافی که ما برای دان قرار داده بودیم فوق‌العاده بود و او نیز هر بار با موفقیت این هدف‌ها را برآورده می‌کرد. هرچند که خداحافظی با این سفینه‌ی فضایی شگفت‌انگیز سخت است، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است.»
«برای تیم تحقیقاتی بسیار سخت خواهد بود و این یک موقعیت احساسی برای پژوهشگران است.»
ما همواره احساس و نگاه خاصی نسبت به کاوشگرهای فضایی خواهیم داشت، احساسی که شاید هیچگاه در ارتباط با روبات‌های دریایی یا ماهواره‌های موجود در مدار سیاره‌ی خودمان تجربه نشود.
کاری از دست ما برنمی‌آید؛ همانطور که برای تولد مریخ‌نورد کنجکاوی در غربت یا پایان عمر مریخ‌نورد فرصت نمی‌توانستیم کمکی کنیم. در بیشتر اکتشافات بدون سرنشین که در تنهایی عمیق فضاپیماها و دور از خانه صورت می‌گیرد، نکته‌ی مثبت این است که دانش بشری تا سطح زیادی گسترش می‌یابد.
فضاپیمای دان همچنان به گردش خود به دور دنیا ادامه می‌دهد. پس بد نیست اگر به پاس سال‌های خدمت او و تلاش‌های پژوهشگرانی که تا پایان این سفر با شکوه همراه ما بودند اشکی بریزیم و قدردانی کنیم.

منبع: Science Alert

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77