جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ابر عجیبی روی مریخ پرسه می‌زند
این پدیده می‌تواند یک ابر لایه‌ای و مربوط به کوه‌شناسی باشد. همچنین ممکن است که ابر در طول مقاطع زمانی متفاوت در روز و با تغییرات الگوهای اتمسفری مریخ، تغییر و تحول پیدا کند.

هم‌اکنون ابر عجیبی روی مریخ پرسه می‌زند!

در حال حاضر مدت یک ماه است که مدارپیمای اروپایی که به دور مریخ در حال چرخش بوده‌است، ابری به شکل یک پر را بر روی سیاره‌ی قرمز تحت‌نظر داشته‌است. بر اساس گزارشی از آژانس فضایی اروپا این ابر از تاریخ ۱۳ سپتامبر، در مکانی بر فراز کوهی به نام «آرسیا مانز» در نزدیکی ناحیه‌ی استوایی مریخ باقی‌مانده‌است.

یک دستگاه عکس‌برداری که سوار بر فضاپیمای اکسپرس آژانس فضایی اروپا است، در 10 اکتبر 2018 ابر عجیبی روی مریخ مشاهده کرده است.
یک دستگاه عکس‌برداری که سوار بر فضاپیمای اکسپرس آژانس فضایی اروپا است، در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ ابر عجیبی روی مریخ مشاهده کرده است.

آژانس اضافه می‌کند که باقی‌ماندن در این مکان، صرفا یک اتفاق است. هیچ فرایند آتشفشانی سبب شکل‌گیری این ابر نبوده و دانشمندان بر این باوراند که نزدیک‌ترین آتشفشان از حدود ۵۰ میلیون سال پیش غیرفعال بوده است.

در این نمونه از عکسی که توسط اکسپرس از ابر عجیب مریخ گرفته شده است، آژانس فضایی اروپا پدیده های جغرافیایی نزدیک این مکان را مشخص کرده است.
در این نمونه از عکسی که توسط اکسپرس از ابر عجیب مریخ گرفته شده است، آژانس فضایی اروپا پدیده های جغرافیایی نزدیک این مکان را مشخص کرده است.

همین فضاپیما که به اکسپرس مریخ معروف است و همچنین فضاپیماهای قبل از آن حداقل سه ابر مشابه را در گذشته شناسایی کرده‌اند و تمام این پدیده‌ها در زمان مشابهی از سال مریخی شکل گرفته‌اند!
ESA بر این باور است که این موضوع نمی‌تواند تصادفی باشد. آژانس در ادامه بیان می‌کند که این ابر مملو از یخ است و در طول دامنه‌های آتشفشان توسط جریان هوا ایجاد شده است.

پس این پدیده می‌تواند یک ابر لایه‌ای و مربوط به کوه‌شناسی باشد. همچنین ممکن است که ابر در طول مقاطع زمانی متفاوت در روز و با تغییرات الگوهای اتمسفری مریخ، تغییر و تحول پیدا کند.

یک دستگاه دیگر که بر روی اکسپرس مریخ سوار است، ای عکس از ابر عجیب را با نور مرئی و نور مادون قرمز در 17 سپتامبر 2018 ثبت کرده است.
یک دستگاه دیگر که بر روی اکسپرس مریخ سوار است، ای عکس از ابر عجیب را با نور مرئی و نور مادون قرمز در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ثبت کرده است.

دانشمندان متوجه شدند که این ابر در زمان صبح رشد کرده و در طول منطقه‌ی استوایی گسترش می‌یابد. همچنین می‌تواند تحت‌تأثیر گرد و غبار باقی‌مانده در اتمسفر مریخ، ناشی از طوفان شن اوایل امسال در سرتاسر مریخ، قرار بگیرد.

منبع: Space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96