جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سحابی جمجمه و دو استخوان
سحابی جمجمه و دو استخوان در صورت فلکی Puppis دارای دو چشم ترسناک است که از صورت استخوانی آن به فضا می‌نگرد.

تصویری جدید از سحابی جمجمه و دو استخوان ، سرشار از گاز و ستارگان نوزاد

بایستید دوستان! تلسکوپ‌های‌تان را دربیاورید و آسمان‌های جنوبی را بنگرید. آنجا یک سحابی در امتداد افق در حال حرکت است و روی بادبان‌های ستاره‌ای آن پرچم دزدان دریایی در اهتزار است!

شوخی کافیه! موضوع از  این قرار است که آنجا یک خوشه‌ی ستاره‌ای به نام NGC2467 مانند یک ماسک جمجمه‌ای کابوس‌وار در آسمان دیده می‌شود. به هر حال اسم مستعار این خوشه «سحابی جمجمه و دو استخوان» (همان نماد مشهور دزدان دریایی) است. امروز رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (ESO) عکس جدیدی از دهانه‌ی این سحابی منتشر کرد در حالی که از آن ستاره‌های جدید به دریای کیهانی پرتاب می‌شوند.
سحابی جمجمه و دو استخوان در صورت فلکی کَشتی‌دُم (Puppis) و در نزدیکی بازوی پرسیوس کهکشان راه‌شیری زندگی می‌کند. این سحابی در فاصله‌ی چندهزار سال نوری از زمین قرار دارد.

به نظر می‌رسد این سحابی از چندین خوشه‌ی ستاره‌ای جوان تشکیل شده است که نهایتاً حدود ۱ تا ۲ میلیون سال عمر دارند. به گفته‌ی ESO، این سحابی یک زایشگاه فعال برای تشکیل ستاره‌های جدید است. به همین خاطر دانشمندان با مطالعه‌ی گاه و بیگاه سحابی NGC2467 به تولد ستاره‌های جدید علاقمند شده‌اند.

از نقطه‌ی دید ما بر روی زمین، ابرهای گازی و خاکی چرخان سحابی (مواد اولیه‌ی ستاره‌های آینده)، نمایی از یک چهره‌ی بزرگ را در آسمان شب تشکیل می‌دهند که دو خوشه‌ی ستاره‌ای درخشان مانند دو چشم ترسناک از آن چهره‌ی تاریک بیرون زده‌اند. علاوه بر شباهت با جمجمه‌ی انسان، سحابی NGC2467 مانند یک شبح رنگارنگ و یا صورت یک بوزینه‌ی پوزه دراز نیز به نظر می‌رسد.

تصویری جدید از سحابی جمجمه و دو استخوان که اخیراً توسط تلسکوپ خیلی بزرگ ESO گرفته شده است
تصویری جدید از سحابی جمجمه و دو استخوان که اخیراً توسط تلسکوپ خیلی بزرگ ESO گرفته شده است

تصویر جدید از دهانه‌ی سحابی توسط تلسکوپ خیلی بزرگ ESO به عنوان بخشی از برنامه‌ی جواهرات کیهانی ESO ثبت شده است. این برنامه به عنوان ابتکاری با هدف به اشتراک‌گذاری تصاویر شگفت‌انگیز کیهانی توسط تلسکوپ‌های سازمان‌های مختلف ایجاد شده است.

منبع: Space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96