جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تصویر جدید از کاسیوپیای شبح‌وار
سحابی شبح‌وار IC 63 که حدود ۵۵۰ سال نوری از زمین فاصله دارد تشعشعات آلفا-هیدروژن ساطع می‌کند وهمچنین نور زیبا و آبی ستاره‌ی بزرگ و قدرتمند «گاما کاسیوپا» که در نزدیکی آن قرار دارد را بازمی‌تاباند.

کاسیوپیای شبح‌وار در عکس اسرارآمیزی از تلسکوپ هابل

کاسیوپیای شبح‌وار ابری از گاز و غبار (سحابی) است که به آرامی متلاشی می‌شود و در این تصویر اسرارآمیز از تلسکوپ فضایی هابل نیز مانند یک فضای مه‌آلود کم‌نور قابل مشاهده است. این سحابی که با نامIC 63 شناخته می‌شود، در فاصله ۵۵۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی ذات الکرسی (Cassiopeia) قرار دارد. شمایل این سحابی در آسمان تحت‌تأثیر ستاره‌ی پرنور و بی‌ثباتی که در حال تغییر و تحول است، با نام «گاما کاسیوپا» قرار دارد.
به گفته‌ی سازمان فضایی اروپا ( ESA) با اینکه ستاره‌ی مذکور چند سال نوری از سحابی فاصله دارد اما همچنان حضور قدرتمند خود را در آسمان به وسیله‌ی ارسال جریان شدید امواج و پرتوها پررنگ‌تر می‌نماید.

کاسیوپیای شبح‌وار از نگاه هابل
کاسیوپیای شبح‌وار از نگاه هابل

این سحابی شبح‌وار به نام IC 63 که حدود ۵۵۰ سال نوری از زمین فاصله دارد تشعشعات آلفا-هیدروژن ساطع می‌کند وهمچنین نور زیبا و آبی ستاره‌ی بزرگ و قدرتمند «گاما کاسیوپا» که در نزدیکی آن قرار دارد را بازمی‌تاباند. طول این سحابی حدود ۳۱/۰ سال نوری و پهنای آن ۲۳/۰ سال نوری است. گفته می‌شود این ستاره‌ی عظیم آبی-سفید دارای جرمی ۱۹ برابر خورشید است و می تواند درخششی ۶۵۰۰۰ برابر بیشتر از درخشش آن داشته باشد؛ چرا که سرعت چرخش آن یک میلیون مایل (۶/۱ میلیون کیلومتر) در ساعت، یعنی بیشتر از ۲۰۰ برابر سرعت چرخش خورشید، می‌باشد.
این ستاره با صفحه‌ای از ماده احاطه شده‌است که به صورت دوره‌ای در زمان چرخش شدید ستاره منفجر شده و در آسمان پراکنده می‌شود. همین امر سبب می‌شود تا ستاره گاهی به صورت موقت، با درخشش بیشتری در آسمان شب خودنمایی کند.

کهکشان‌هایی در مرز جهان هستی

«گاما کاسیوپا» با دو شیوه‌ی مختلف در ایجاد رنگ‌های غیرعادی این سحابی ایفای نقش کرده است. اول اینکه تشعشعات فرابنفش ستاره، راهشان را از داخل سحابی باز می‌کنند و به این ترتیب بخشی از انرژی خود را به مولکول‌های هیدروژن انتقال داده و آن‌ها را برانگیخته می‌نمایند تا این مواد یک تابش عمیق قرمز از نور آلفا-هیدروژن ساطع کنند. دوم اینکه نور ستاره، گرد و غبار داخل سحابی را باز می تاباند و سبب تابش نوری آبی و زیبا می‌شود.

محدوده‌ی سحابی در نزدیکی ستاره‌ی درخشان گاما کاسیوپیا که شامل «کاسیوپیای شبح‌وار» IC 63 می‌شود
محدوده‌ی سحابی در نزدیکی ستاره‌ی درخشان گاما کاسیوپیا که شامل «کاسیوپیای شبح‌وار» IC 63 می‌شود

اگر از زمین به آسمان نگاه کنیم،‌ تمامی محدوده‌ی سحابی‌های تحت‌تأثیر گاما کاسیوپیا در پاییز و زمستان از نیم‌کره‌ی شمالی قابل دیدن هستند؛ البته این محدوده بسیار تار و محو دیده می‌شود و IC 63  فقط بخش کوچکی از آن را تشکیل می‌دهد.

به گفته مقامات ESA، این تصویر از هابل که از بالای اتمسفر زمین گرفته شده است دارای بیشترین جزئیات ممکن بوده و دقیق‌ترین تصویری است که تا کنون از IC 63 گرفته شده است. بنابر این اظهارات، نور فرابنفشی که بخشی از درخشندگی شبح‌وار این سحابی است، سبب از بین رفتن آن نیز خواهد شد. این تابش به آرامی سحابی را از چندین سال نوری دورتر از آن، پراکنده کرده و باعث ازهم‌پاشیدگی آن خواهد شد.

منبع: Space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77