جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

فضاپیمای اینسایت ناسا به ملاقات مریخ می‌رود
یک ماه دیگر مریخ میزبان رباتی خواهد بود که درصدد است قسمت‌های داخلی آن را کاوش کند!

یک ماه تا مریخ! فضاپیمای اینسایت ناسا به ملاقات سیاره‌ی سرخ می‍رود

فضاپیمای اینسایت ناسا قرار است پس از یک سفر فضایی هفت ماهه، طبق برنامه در بعد از ظهر روز ۲۶ نوامبر در شمال خط استوای مریخ فرود بیاید. اینسایت (InSight) به همراه دو ماهواره‌ی مکعبی MarCO در روز پنجم ماه می توسط موشک Atlas V از پایگاه هوایی وندنبرگ کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.
ورود به اتمسفر، کاهش ارتفاع و فرود اینسایت بر روی سیاره‌ی سرخ نیز مانند همه‌ی تلاش‌های دیگر در این زمینه، بسیار دلهره‌آور است.

فضاپیمای خورشیدی ناسا با سرعت ۱۴۱۰۰ مایل بر ساعت (۲۲۷۰۰ کیلومتر بر ساعت) وارد جو مریخ می‌شود و سپس چتر نجات بزرگ آن باز خواهد شد تا کاهش ارتفاع با سرعت کمتری انجام شود. وقتی که فضاپیما نزدیک سطح می‌شود، پوسته‌ی پشتی و چتر نجات از آن جدا می‌شوند و ۶ دقیقه پس از ورود به جو مریخ به کمک ۱۲ موتور فرود بر روی سطح مریخ می‌نشیند.
محل فرود اینسایت در یک سطح مرتفع استوایی به نام الیسیوم پلانیشیا قرار دارد که ۳۷۰ مایل (۶۰۰ کیلومتر) از گیل کارتر، جایی که مریخ‌پیمای دیگر ناسا یعنی کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) در اوت ۲۰۱۲ فرود آمد، فاصله دارد.
یکی از مقامات رسمی ناسا طی یک بیانیه نوشت: «الیسیوم پلانیشیا نیز مانند دیگر نقاط مریخ صاف و کسل کننده است.» این نقطه به دلیل مسائل ایمنی برای فرود اینسایت انتخاب شده است.

به گفته‌ی ناسا امکان تصادف در این نقطه کمتر است، سنگ‌ کمتری در این نقطه وجود دارد و نور خورشید برای انرژی دادن به فضاپیما نیز بیشتر است. این واقعیت‌ها که اینسایت انرژی زیادی مصرف نمی‌کند و در استوای مریخ نیز نور خورشید زیادی وجود دارد بدین معنی است که اینسایت می‌تواند داده‌های زیادی برای مطالعه‌ی دانشمندان فراهم آورد.

ارسال نام به مریخ با کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ ناسا

اینسایت مشخصه‌های سطحی مریخ را بررسی نمی‌کند بنابراین کسل کننده بودن سطح مریخ در مکان فرود اشکال به حساب نمی‌آید. کاوشگر اینسایت یک نمونه‌بردار گرمایی زیرزمینی و یک سیستم لرزه‌نگاری بسیار دقیق را با خود حمل می‌کند؛ به گفته‌ی اعضای تیم مسئول این مأموریت، مشاهدات انجام شده توسط این دو ابزار می‌تواند اطلاعات زیادی درباره‌ی ساختار و محتوای درونی سیاره‌ی سرخ ارائه دهد.

همچنین اینسایت، که نام آن مخفف عبارت «اکتشاف درونی با استفاده از بررسی‌های لرزه‌ای، زمین‌شناسی و انتقال حرارت» است، با استفاده از ابزار ارتباطی خود، یک آزمایش علمی رادیویی را نیز انجام می‌دهد. طی این آزمایش، جنبش‌های ریز محور چرخش مریخ بررسی می‌شود و جزئیاتی درباره‌ی اندازه و ترکیب هسته‌ی سیاره سرخ به دست می‌آید.

بنا به اظهارنظرهای مقامات ناسا، داده‌های متفاوتی که توسط مأموریت ۸۵۰ میلیون دلاری اینسایت طی دو سال زمینی کار آن بر روی مریخ بدست می‌آید باید به دانشمندان کمک کند تا چگونگی شکل‌گیری و تکامل سیاره‌ی سنگی را بهتر درک کنند.

کاوشگر اینسایت ناسا در روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ در نقطه‌ی الیسیوم پلانیشیا در شمال استوای مریخ فرود می‌آید
کاوشگر اینسایت ناسا در روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ در نقطه‌ی الیسیوم پلانیشیا در شمال استوای مریخ فرود می‌آید

دوقلوهای MarCO

این فضاپیماها دارای اندازه‌هایی برابر یک چمدان هستند و هدف از آن‌ها این است که نشان دهند ماهواره‌های مکعب شکل نیز می‌توانند برای اکتشافات در عمق فضا مورد استفاده قرار گیرند. همه چیز تا کنون خوب پیش رفته است. یکی از این دوقلوها اخیراً یک تصویر از مریخ فرستاده است؛ اولین تصویر از سیاره‌ی سرخ که توسط ماهواره‌ی مکعبی گرفته شده است.

فضاپیماهای MarCO همچنین تلاش می‌کنند در حین فرود اینسایت در ۲۶ نوامبر داده‌هایی از آن به زمین ارسال کنند. البته این کار مسئولیتی حیاتی برای این دو نیست چرا که دیگر فضاپیمای ناسا، مدارگرد شناسایی مریخ نیز این کار را انجام می‌دهد.

منبع: Space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
99
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40