جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

قطع ارتباط روزانه با کاوشگر فرصت

ناسا به زودی ارتباط روزانه با فرصت را قطع می‌کند

انتظار می‌رود ناسا طی یک یا دو هفته‌ی آینده برقراری روزانه‌ی ارتباط با کاوشگر فرصت (Opportunity) را پایان دهد ولی تا چندین ماه دیگر گوش به زنگ سیگنال‌های فرستاده شده توسط این کاوشگر خواهد ماند.

ناسا می‌خواهد به زودی به تلاش‌هایش برای برقراری ارتباط با مریخ‌پیمای فرصت پایان دهد. این کاوشگر پس از یک طوفان گرد و خاک عظیم، بیشتر از چهار ماه است که اطلاعاتی نفرستاده است. البته برای چند ماه همچنان منتظر شنیدن سیگنال از این فضاپیما خواهیم ماند.

فرصت از ژانویه‌ی ۲۰۰۴ بر روی مریخ استقرار یافت و آخرین بار در تاریخ ۱۰ ژوئن سال جاری خبری از خود به زمین فرستاده است. یک طوفان شدید گرد و خاک جلوی رسیدن نور خورشید به کاوشگر را گرفت، کاوشگر از انرژی خورشیدی بی‌بهره مانده و به سطح پایین انرژی رسیده است.

در ۱۱ سپتامبر، آزمایشگاه پیشرانه‌ی جت بیان کرد که عمق نوری (معیاری برای میزان مه موجود در آسمان مریخ) به قدری پایین آمده است که نور به اندازه‌ی کافی برای تولید انرژی به کاوشگر می‌رسد. در این حالت، کنترل‌کننده‌های کاوشگر تلاش خود را تحت عنوان «شنیدن فعالانه» شروع کردند. طی این فرآیند، در حالتی که کاوشگر قادر به احیای خود نبود، کنترل‌کننده‌ها فرمان‌هایی به آن فرستادند و منتظر شنیدن پاسخ ماندند.

با گذشت یک ماه، فرصت هیچ پاسخی به فرمان‌ها نداد بنابراین تلاش‌ها در زمینه‌ی شنیدن فعالانه خیلی زود پایان یافت. لوری گلاز، مدیر اجرایی بخش نجوم ناسا در حین ارائه‌ی یک سخنرانی در ۲۲ اکتبر در نشست سالانه‌ی بخش علوم نجوم جامعه‌ی ستاره‌شناسان آمریکا گفت: «ما درصدد هستیم تا تلاش برای برقراری ارتباط با آپورچونیتی را یک تا دو هفته‌ی دیگر ادامه دهیم.»

بر فراز کوه‌ها : ماهِ پوشیده‌شده و مریخ

گلاز گفته است که یکی از دلایلی که می‌خواهند فرآیند شنیدن فعالانه را خاتمه دهند این است که باید برای فرود فضاپیمای اینسایت بر روی مریخ در ۲۶ نوامبر آماده شوند. وی گفت: «ما می‌خواهیم قبل از اینکه اینسایت به مریخ برسد این فعالیت‌ها را کاهش دهیم و اطمینان حاصل کنیم که همه‌ی منابع ما بر روی فرود موفق اینسایت متمرکز شده است.»

زمان‌بندی انجام شده با برنامه‌هایی که قبلاً در جهت تلاش برای بازیابی ارتباط با فرصت وجود داشت تطابق دارد. ناسا در ۳۰ اوت گفته بود زمانی که آسمان به اندازه‌ی کافی صاف شد، شنیدن فعالانه را به مدت ۴۵ روز ادامه می‌دهد. جان کالاس، مدیر پروژه‌ی فرصت در توضیح برنامه‌های موجود گفت: «اگر پس از ۴۵ روز هیچ چیز جدیدی نشنیدیم، تیم ما نتیجه می‌گیرد که احتمالاً گرد و خاکی که مانع نور خورشید شده‌اند با سرمای مریخ دست به دست هم داده‌اند و باعث بروز خطایی در کاوشگر شده‌اند که بازیابی آن را غیرممکن کرده است.»

برخی از کنترل‌کننده‌های قبلی کاوشگر در مورد این برنامه انتقاداتی را مطرح کرده‌اند و ادعا می‌کنند این زمان برای بررسی اینکه فرصت می‌تواند خود را احیا کند یا خیر کافی به نظر نمی‌رسد مخصوصاً اگر سلول‌های خورشیدی آن با خاک پوشانیده شده باشند. ناسا خلاف این نظر را دارد و می‌گوید زمانی که شنیدن فعالانه پایان می‌یابد به مدت چندین ماه به پیام‌هایی که ممکن است آپورچونیتی بفرستد گوش می‌کند ولی دیگر فرمانی برای آن ارسال نمی‌کند.

این کار بدین معنی است که موضوع هنوز باز است. گلاز می‌گوید: «ما فقط دیگر به صورت فعالانه در صدد برقراری ارتباط با آپورچونیتی نخواهیم بود ولی هیچکس هنوز تسلیم نشده است. ما هنوز برای مدت زمانی نسبتاً طولانی به شنیدن ادامه می‌دهیم تا ببینیم شاید خاک‌ها از روی صفحات خورشیدی کنار بروند و باتری صفحات بتوانند مجدداً شارژ شوند.»

برخورد سیارات سنگین‌تر از زمین می‌تواند جهان‌های گوناگون را توجیه کند

یکی از چالش‌های موجود مرتبط با این تلاش‌ها، سلامتی باتری‌های صفحات است. گلاز خاطر نشان کرده‌است که طوفان خاک باعث متعادل شدن دما می‌شود و صاف شدن آسمان بدین معنی است که هر شب افت دمای بسیار شدیدی وجود دارد. وی گفت: «ممکن است باتری‌ها خیلی سرد شوند و شاید این مشکل برای کاوشگر کوچک ما بسیار بزرگ باشد.»

در حال حاضر شنیدن فعالانه ادامه می‌یابد و کنترل کننده‌های کاوشگر، سنت مرسوم در مأموریت‌های فضایی ناسا را حفظ کرده و طی آن روزانه‌ «آهنگ بیداری» را پخش می‌کنند.

منبع: Space

avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96