جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

ابر گرد و خاک زمین تایید شد

وجود ابر گرد و خاکی زمین تایید شد

تیمی از ستاره‌شناسان و فیزیکدانان مجارستانی وجود دو ابر از گرد و خاکی را در دو نقطه‌ی شبه‌پایدار در ۴۰۰۰۰۰ کیلومتری زمین تأیید کردند. این ابرها برای اولین‌بار توسط ستاره‌شناس لهستانی کازمیرز کوردیلوسکی در سال ۱۹۶۱ گزارش شدند که به احترام ایشان، آن‌ها را به نام وی نامگذاری کردند. این ابرها به طور استثنایی کم‌نور هستند و بنابراین وجود آن‌ها بسیار بحث‌برانگیز است.

اثر هنری ابر کوردیلوسکی در آسمان شب در لحظه‌ی مشاهده‌ی آن (درخشندگی آن تقویت شده است)
اثر هنری از ابر کوردیلوسکی در آسمان شب در لحظه‌ی مشاهده‌ی آن (درخشندگی آن تقویت شده است)

سیستم زمین-ماه دارای ۵ نقطه‌ی پایداری است که در‌ آن‌ها نیروهای گرانش موقعیت نسبی اجسام را در همان مکان‌ها حفظ می‌کند. دو مکان از این نقاط به اصطلاح لاگرانژی، L4 و L5، یک مثلث متساوی‌الساقین با زمین و ماه ایجاد می‌کنند و همچنان که ماه در مدار خود در حال حرکت است، به دور زمین می‌چرخند.

نقاط L4 و L5 کاملاً پایدار نیستند چرا که توسط کشش گرانشی خورشید این پایداری به هم می‌خورد. با این وجود به نظر می‌رسد این دو همان نقاطی باشند که احتمالاً گرد و خاک بین‌سیاره‌ای حداقل به صورت موقت در آن‌جا جمع می‌شود. کوردیلوسکی دو خوشه‌ی نزدیک به هم از گرد و خاک را در سال ۱۹۶۱ در نقطه‌ی L5 مشاهده کرد. از آن موقع تا کنون گزارشات متعددی در این باره منتشر شده است ولی کم‌نور بودن شدید آن‌ها باعث شده که تشخیص آن‌ها بسیار سخت باشد و بنابراین دانشمندان در وجود آن‌ها شک دارند.

در مقاله‌ای که تیم مجارستانی به رهبری گابور هورواث از دانشگاه یوتیوس لوراند منتشر کرده‌اند، ابرهای کوردیلوسکی مدلسازی شده‌اند تا نحوه‌ی شکل‌گیری و چگونگی تشخیص آن‌ها ارزیابی شود. محققین مایل بودند با استفاده از فیلترهای قطبیده آن‌ها را نشان دهند. برای این کار نور با جهت خاصی از نوسان، مانند نوری که در برخی انواع عینک آفتابی وجود دارد، تابیده می‌شود. نورهای منعکس شده و یا پخش شده معمولاً کم و بیش بسته به زاویه‌ی پخش و یا انعکاس، قطبیده هستند.

رنگ‌آمیزی دقیق پلوتو و شارون بزرگترین قمر آن
مشاهده‌ی ابر گرد و خاک کوردیلوسکی
مشاهده‌ی ابر گرد و خاک کوردیلوسکی

الگوی زاویه‌ی قطبش آسمان در اطراف نقطه‌ی L5 از سیستم زمین-ماه که توسط عکسبرداری قطب‌سنجی در طیف سبز (۵۵۰ نانومتر) در ۱۹ اوت ۲۰۱۷ اندازه‌گیری شده است. مکان نقطه‌ی L5 در شکل با نقطه‌ی سفید مشخص شده است. در این تصویر، نواحی مرکزی ابر کوردیلوسکی قابل مشاهده است (قرمز روشن). خط‌های موجود نیز رد ماهواره‌ها را نشان می‌دهد.

آن‌ها سپس تنظیمات را برای پیدا کردن ابرهای خاکی انجام می‌دهند. با استفاده از سیستم فیلتر قطبیده‌ی خطی که به لنز یک دوربین و آشکارگر CCD در رصدخانه‌ی خصوصی سلیز بالوگ در مجارستان وصل شده است، دانشمندان مکان ادعایی ابر کوردیلوسکی در نقطه‌ی L5 را آشکار کردند.

تصویری که آن‌ها بدست آوردند نور منعکس شده‌ی قطبیده‌ی ناشی از گرد و خاک را که تا خارج از بازه‌ی دید لنز دوربین گسترده شده بود را نشان می‌دهد. الگوی مشاهده شده با پیش‌بینی‌های قبلی همین گروه از محققین در مقاله‌ی قبلی مطابقت دارد و با مشاهدات کوردیلوسکی در ۶ دهه پیش نیز سازگار است. گروه هریاث از تأثیرات نوری و دیگر تأثیرات جلوگیری کردند؛ بدین معنی که وجود ابر گرد و خاک تأیید شده است.

جودیت سلیز بالوگ در مورد این کشف گفته است: «ابرهای کوردیلوسکی دو جسمی هستند که پیدا کردن آن‌ها بسیار مشکل است و همان‌قدر که ماه به زمین نزدیک است این ابرها نیز به زمین نزدیک هستند و تا کنون توسط دانشمندان ستاره‌شناس متعددی نادیده گرفته شده‌اند. جالب است تأیید کنیم که سیاره‌ی ما شبه‌ماهواره‌های خاکی در مدار ماه و در همسایگی آن دارد.»

نقاط L4 و L5 با توجه به پایداری که دارند، مکان‌های بالقوه‌ای برای کاوشگرهای فضایی مداری هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان نقاط انتقالی برای مأموریت‌های اکتشافی رو به گسترش در منظومه‌ی شمسی استفاده کرد. همچنین پیشنهاداتی در این زمینه وجود دارد که می‌توان زباله‌ها را در این دو نقطه نگهداری کرد. تحقیقات آینده بر روی این دو نقطه متمرکز خواهد شد و وجود ابرهای کوردیلوسکی نیز برای درک چگونگی پایداری این نقاط مفید خواهد بود. باید در تحقیقات آینده بررسی شود که آیا خاک موجود در ابر کوردیلوسکی برای تجهیزات و فضانوردان آینده تهدید محسوب می‌شود یا خیر.

ابرهای گرد و غبار زمین تایید می‌شوند
الگوی موزائیکی از زاویه‌ی قطبش در اطراف نقطه‌ی L5 از سیستم زمین-ماه. پنج پنجره‌ی مستطیلی نشان‌دهنده‌ی بازه‌ی دید تصویربرداری تلسکوپ قطب‌سنجی است که الگوی قطبش ابر موردیلوسکی توسط آن اندازه‌گیری شد.
الگوی موزائیکی از زاویه‌ی قطبش در اطراف نقطه‌ی L5 از سیستم زمین-ماه. پنج پنجره‌ی مستطیلی نشان‌دهنده‌ی بازه‌ی دید تصویربرداری تلسکوپ قطب‌سنجی است که الگوی قطبش ابر کوردیلوسکی توسط آن اندازه‌گیری شد.

منبع: phys.org

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96