جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

روشنایی غروب‌هنگام شمالی
معروف ترین صورت فلکی درآسمان شمالی برفراز کوه های راکی در کانادا قرار گرفته است که زیباترین قسمت آن نورهای سبز رنگ هستند...

روشنایی غروب‌هنگام آسمان شمالی

معروف‌ترین صورت فلکی در آسمان شمالی برفراز کوه‌های راکی در کانادا قرار گرفته است و این عکس، شب‌هنگام هفته‌ی پیش در پارک ملی بنف گرفته شده است. ولی زیباترین قسمت آن نورهای سبز رنگ هستند. این نورها برای چشم انسان قابل تشخیص هستند و این منظره در دو حالت یکی هنگام دنبال کردن حرکت ستارگان و دومی به صورت ثابت روی سه پایه، با یک دوربین گرفته شده است.

روشنایی غروب‌هنگام شمالی
روشنایی غروب‌هنگام شمالی

کیهان شناس: این پدیده‌ی نوری عمدتا به خاطر وجود اتم‌های اکسیژن با چگالی کم در اتمسفر است. رنگ آن‌ها معمولا توسط دوربین‌های حساس دیجیتال ثبت و در شب، هنگام انتشار نور به صورت امواجی در آسمان شمالی دیده می‌شوند. درخشان بودن این نورها که از ارتفاعات همانند شفق قطبی سرچشمه می گیرند، ناشی از پدیده ای به نام چمیلومینسین به معنی تولید نور در اثر برانگیختگی شیمیایی و واپاشی پرتوهای نور می باشد. انرژی برای این برانگیختگی در طول روز به وسیله‌ی تابش شدید فرابنفش خورشید فراهم می‌شود. برخلاف شفق قطبی که به عرض‌های جغرافیایی بالا محدود می‌شود، این نورها در همه جای جهان یافت می‌شوند.

منبع: NASA

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75