جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

برخورد بین دو کهکشان اقماری راه شیری
این عکس دورنمایی از شکل کلی ابر ماژلان کوچک را نشان می دهد و ترکیبی است از دو عکس دیگر از «ارزیابی دیجیتالی آسمان2 »، که تحلیلهای تصویری از آسمان شب را به شکل دیجیتالی ارائه می دهد.

اخترشناسان برخورد بین دو کهکشان اقماری راه شیری را تأیید کردند

اگر در یکی از شب‌هایی که آسمان صاف است، در نیم کره جنوبی بایستید، می توانید دو فضای ابر مانندِ تابان که از کهکشان راه شیری منشعب شده‌اند را ببینید. این ابرها که شامل تعداد زیادی ستاره می‌باشند، در واقع دو کهکشان اقماری راه شیری هستند که به آنها «ابر ماژلانی کوچک یا SMC» و «ابر ماژلانی بزرگ یا LMC» گفته می‌شود. اخترشناسان دانشگاه میشیگان با استفاده از داده‌های جدیدی که از یک تلسکوپ فضایی قدرتمند به دست آمده است، کشف کرده‌اند که بخش جنوب شرقی یا «بال» ابر ماژلانی کوچک، در حال دور شدن از بدنه‌ی اصلی این کهکشان کوتوله است. این اولین مدرک مشخص و واضح از برخوردی است که اخیرا بین دو ابر ماژلانی کوچک و بزرگ رخ داده است.

به گفته‌ی استاد ستاره‌شناسی، سالی اوی، نویسنده و سرپرست اصلی این تحقیقات: «این یکی از نتایج بسیار هیجان‌انگیزی است که به دست آورده‌ایم. در واقع می‌توانید ببینید که بخشِ «بال» اکنون دیگر محدوده‌ی مجزای خویش را تشکیل می‌دهد و در حال دور شدن از بقیه‌ی قسمت‌های SMC است.»
اوی به همراه دوریگو جونز که یک محقق در مقطع لیسانس است، در یک تیم بین المللی، مشغول بررسی SMC جهت جست و جوی ستارگانِ فراری یا ستارگانی هستند که از خوشه (دسته)‌های داخل SMC ، به سمت بیرون پرتاب شده‌اند. آنان برای مشاهده این کهکشان از آخرین داده‌هایی که Gaia، تلسکوپی جدید که از سوی سازمان فضایی اروپا (ESA) به آسمان پرتاب شده است، استفاده می‌کرده‌اند.
گایا جهت عکس برداری پشت سر هم از ستاره‌ها در طول دوره‌ای چند ساله طراحی شده است، با این هدف که دانشمندان بتوانند حرکت ستارگان را در طول بازه‌ای از زمان، به طور دقیق ثبت کنند. به این ترتیب آنها قادر به تحلیل نحوه حرکت ستاره‌ها در آسمان خواهند بود.

کهکشان دوقلو در ویرگو

اوی می گوید: «ما در حال نگریستن به ستارگان بسیار عظیم، داغ و جوان بوده‌ایم ، داغ‌ترین و درخشان‌ترین ستارگان آسمان که تعداد بسیار کمی از آنها وجود دارد، زیبایی ابر ماژلانی کوچک و ابر ماژلانی بزرگ در این است که آنها هرکدام، یک کهکشان مجزا بوده و به این ترتیب با دیدن آنها، در واقع به تمامی ستارگان عظیم‌الجثه واقع در یک کهکشان نگاه خواهیم کرد.»

دو کهکشان اقماری راه شیری
دو کهکشان اقماری راه شیری

در این تصویر پیکان‌ها نشانگر سرعت نسبی و جهت حرکت ۳۱۵ ستاره ی خاص مورد بررسی در ابر ماژلان کوچک در سطح صاف آسمان می باشد. رنگ‌های قرمز و آبی نشانگر سرعت نسبی در خط دید بوده و قرمز و آبی به ترتیب، متناظر با حرکت دور شونده و نزدیک شونده به زمین می باشد. در سمت چپ خط چین ، منطقه ی «بالِ» کهکشان دیده می شود که نشانگر یک حرکت گسترده در جهت دور شدن از سایر بخشهای کهکشان است. جهت شمال به بالا می‌باشد.

ارزیابی ستاره‌های یک کهکشانِ منفرد، از دو جهت به ستاره‌شناسان کمک می‌رساند: اول اینکه یک نمونه آماری کامل از ستارگان در یک کهکشان مادر را ارائه داده و دوم اینکه برای ستاره‌شناسان یک محدوده از ستارگان دارای فاصله نسبتا یکسان با زمین را فراهم می‌آورد که سبب می‌شود اندازه‌گیری سرعت حرکت تک تک ستارگان ، ممکن شود. به گفته دوریگو جونز :«بسیار جالب است که گایا حرکت این ستارگان را به درستی و وضوح نشان می دهد. این حرکات شامل تمامی چیزهایی است که به دنبالشان هستیم. به عنوان مثال اگر ما کسی را که در حال قدم زدن در کابین یک هواپیمای در حال پرواز می‌باشد مشاهده کنیم، حرکتی می‌بینیم که شامل حرکت هواپیما و همچنین حرکت بسیار آرامتر آن فرد می‌شود. درهمین راستا ما حرکت عظیم تمامی مجموعه SMC را نادیده گرفتیم تا بیشتر به بررسی حرکت انفرادی ستاره‌ها بپردازیم. به این دلیل به حرکت انفرادی ستارگان علاقه داریم که می خواهیم فرایند‌های فیزیکی و تحولاتی که داخل ابر  به وقوع می‌پیوندد را بدانیم و بررسی کنیم.»

تصویر باورنکردنی از کهکشان مسیه ۶۱، توسط تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) گرفته شد

اوی و دوریگو جونز ستارگان فراری را جهت فهم و توضیح چگونگی رانده شدن آنها از خوشه‌ها مطالعه می‌کنند. در یک ساز و کار که به «سناریوی ابرنواختری دوتایی» معروف است، یک ستاره که در مجموعه‌ای دوتایی از ستارگان که از طریق گرانش به هم پیوسته‌اند حضور دارد، به شکل یک ابرنواختر منفجر شده و ستاره دیگر را مانند تیری از یک کمان، به بیرون پرتاب می‌کند. این ساز و کار سبب ساطع شدن تشعشعات ایکس از این مجموعه ستاره‌ای دو تایی می‌شود.

یک راه دیگر این است که یک خوشه‌ی ستاره‌ای فاقد ثبات گرانشی ، جهت رسیدن به تعادل یک یا دو ستاره را به خارج از گروه پرتاب می‌کند. به این سناریو، راندن یا پرتاب دینامیکی گفته می‌شود که سبب تولید مجموعه‌های معمولِ دوتایی از ستارگان می‌شود. محققان شمار قابل توجهی از ستارگان فراری که مشمول تعاریف مجموعه‌های دوتایی اشعه ایکس و دوتایی های معمولی می‌شوند را یافته‌اند که نشان می‌دهد هر دوی این ساز و کار‌ها در پرتاب ستارگان به بیرون از خوشه‌ها نقشی مهم ایفا می‌کنند.

با نگاه به این داده‌ها تیم بررسی، همچنین مشاهده کرد که تمامی ستاره‌های داخل بخشِ «بال» (بخش جنوب شرقی SMC) با یک سرعت و در یک جهت مشابه در حرکت می‌باشند. این نشان می‌دهد که احتمالا SMC و LMC حدود چند صد سال نوری قبل، با هم برخورد کرده‌اند.

گورتینا بسلا، ستاره‌شناس دانشگاه آریزونا ،که در این مطالعه شرکت دارد، برخورد SMC و LMC را مدل‌سازی کرده است. تیم او چند سال پیش ، پیش‌بینی کرد که یک برخورد مستقیم، سبب حرکت بخشِ بال SMC به سمت LMC می‌شود. در حالی که اگر این دو کهکشان فقط از کنار هم گذر می‌کردند ، ستارگان بخش بال باید در یک جهت عمودی حرکت می‌کردند؛ اما مشاهده می‌شود که بخشِ بال، در حال دور شدن از SMC و حرکت به سوی LMC می باشد که این موضوع تأییدی برای روی دادن یک برخورد مستقیم می‌باشد.

هاینز ۷۰: ابرحبابی در LMC

دوریگو جونز می گوید: «ما باید بیش‌ترین میزان ممکن اطلاعات را در خصوص این ستارگان به دست بیاوریم تا بتوانیم این مکانیسم‌های پرتاب به بیرون را بهتر توضیح دهیم.
همه افراد به نگریستن و حیرت زده شدن از دیدن تصاویر کهکشان‌ها و سحابی‌هایی که در فاصله های بسیار دور قرار دارند، علاقه مند می‌باشند؛ با این وجود، SMC آنقدر به ما نزدیک است که می‌توانیم زیبایی آن را با چشم غیر مسلح نیز در آسمان شب ببینیم. این حقیقت، به همراه داده‌هایی که از گایا به دست آمده است، به ما اجازه می‌دهد که حرکت پیچیده‌ی ستارگان در داخل SMC را بررسی کنیم و حتی عوامل و ویژگی های تحولات آن را نیز مشخص نماییم.»

منبع: Phys

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77