جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید
ستاره‌ی ما به طور مداوم اتم‌های بخش آتشین داخلی خود را در هم می‌شکند تا نور مشتعل خود را تولید کند. اما از آنجا که این برهمکنش‌های داخلی زیر لایه‌های ضخیم بیرونی خورشید پنهان است دانشمندان روش‌های معدودی برای آگاهی یافتن درباره رخدادهای بوجود آمده در هسته‌ی این ستاره در اختیار دارند.

دقیق‌ترین تصویر ثبت شده از مرکز تولید نوترینو درون خورشید

دستگاه بارکسینو در اعماق کوههای آپناین ایتالیا قرار گرفته است. در زمان برخورد نوترینو به الکترون، تشعشعات نوری درون آشکارساز عظیم آن پدیدار می‌شوند. با تلاش فراوانی که طی بیش از ۱۰ سال جهت جمع‌آوری داده‌ها در مورد این برخوردهای نوتروینو-الکترونی صرف شده است، دانشمندان توانستند یکی از دقیق‌ترین عکس‌ها را از مرکز تولید نوترینو در خورشید ثبت کنند.

چرا خورشید می‌درخشد؟

ستاره‌ی ما به طور مداوم اتم‌های بخش آتشین داخلی خود را در هم می‌شکند تا نور مشتعل خود را تولید کند. اما از آنجا که این برهمکنش‌های داخلی زیر لایه‌های ضخیم بیرونی خورشید پنهان است دانشمندان روش‌های معدودی برای آگاهی یافتن درباره رخدادهای بوجود آمده در هسته‌ی این ستاره در اختیار دارند.
اما این‌بار با گردآوری نوترینوها، ذرات بسیار ریز و شبح‌مانندی که به سختی با مواد دیگر واکنش می‌دهند و می‌توانند مستقیماً از مرکز خورشید عبور کنند، پژوهشگران به یکی از دقیق‌ترین تصاویری که تا کنون از قلب رازآلود خورشید ثبت شده است دست یافتند.

آندره پوکار، فیزیکدان دانشگاه ماساچوست امرست به عنوان یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «ما همواره در حال نگریستن به قلب خورشید هستیم.» نتایج جدید به دست آمده در این پروژه به فیزیکدانان علوم خورشیدی کمک خواهد کرد تا درک بهتری از ستاره‌ی اصلی ما برسند.

گردآوری نوترینوها

محققان با استفاده از یک آشکارساز بسیار بزرگ واقع در مرکز بین‌المللی آزمایش بارکسینو، که برای حفاظت از آن در مقابل تابش‌های مزاحم در یک محدوده کوهستانی در ایتالیا قرار گرفته است، تصویری را ثبت کردند. هر قسمت از سطح زمین با اندازه‌ای در حدود یک تمبر پستی، در هر ثانیه ۴۲۰ میلیارد نوترینو از سمت خورشید دریافت می‌کند. اگرچه دانشمندان معتقدند همانطور که پرتوهای نور که از یک پنجره شفاف عبور می‌کنند، بیشتر این نوترینوها نیز کره‌ی زمین را پشت سر می‌گذارند.
مجموعه‌ی بارکسینو از شانس بسیار اندکی که هر نوترینو برای انجام برهمکنش با یک الکترون دارد بهره می‌گیرد. طبق اظهارات پوکار، آشکارساز پروژه شامل ۱۰۰ تن مواد فوق‌العاده خالص است و اگر نوترینو با یکی از الکترون‌های دستگاه برخورد کند پرتوی کوچکیاز نور تولید می‌شود. در اطراف آشکارساز ۲۰۰۰ دوربین فوق حساس تعبیه شده است که می تواند شدت پرتوهای نور را ثبت کند و نشان می‌دهد که نوترینو در هنگام برخورد با الکترون چه مقدار انرژی را منتقل کرده است.

داستان یک میلیارد سال اولیه‌ی عمر خورشید بر روی ماه نوشته شده است

 درحالی که در بیشتر آزمایش‌های گذشته برای شناخت نوترینوی خورشیدی تنها نوترینوهای با سطح انرژی بالا را شناسایی می‌شد، بارکسینو قادر است نوترینوها را با طیف وسیعی از انرژی‌ها تشخیص دهد و بدین ترتیب می‌توان واکنش‌های هسته‌ای داخل خورشید را نیز دقیق‌تر مورد بررسی قرار داد. در این آزمایش، طی مدت ۱۰ سال داده‌ها جمع آوری شدند تا تصویر تازه و بسیار دقیقی از نوترینوهای منتشر شده از خورشید ارائه شود.

بنا به گفته‌ی پوکار، نوترینوها نمونه‌هایی بسیار عالی از قلب خورشید هستند، چرا که این ذرات تقریباً نامرئی، از درون هسته در یک مسیر مستقیم و با سرعت نور خارج می‌شوند. درحالی‌که فوتون‌ها یا همان ذرات نور متناسب با کنتراستشان، توسط اتم‌ها در مرکز چگال خورشید به سرعت جذب و دوباره گسیل می‌شوند این فرایند موجب می‌شود تا ذرات در مسیری زیگزاگ به خارج از مرکز خورشید فرستاد شوند، سفری که می‌تواند هزاران سال به طول بیانجامد.

نتایج بارکسینو، داده‌های ارزشمندی برای دانشمندانی که مدل‌های خورشیدی را تهیه می‌کنند مهیا می‌نماید. به عنوان مثال این تصاویر می‌توانند به تعیین مقادیر دقیق عناصر نسبتاً سنگینی مانند کربن، نیتروژن و اکسیژن در مرکز خورشید کمک کنند؛ مسئله‌ای که همچنان ذهن فیزیکدانان را درگیر کرده است.

منبع: Live Science

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
افشین Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest
Notify of
افشین
افشین

بسیار متن عالی و جالبی بود. با تشکر از سایت خوبتون

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100