جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

وجود ابعاد بیشتر

اگر وجود ابعاد بیشتر حقیقت داشته باشد پس آن‌ها باید خیلی خیلی کوچک باشند

آیا جهان ما در بیشتر از سه بعد وجود دارد؟ بر اساس پژوهش جدیدی که در مجله‌ی کیهان‌شناسی و اخترفیزیک ذره‌ای منشتر شده است، حداقل در مقیاس بزرگ خبری از وجود ابعاد بیشتر نیست.
این مطالعه نشان می‌دهد که حتی فاصله‌های دوردست در فضا نیز همان ابعادی را تجربه می‌کنند که ما در زمین می‌شناسیم. نتایج این پژوهش همچنین به دانشمندان برای درک بهتر ماهیت انرژی تاریک، این پدیده‌ی رازآلود و عامل شتاب گرفتن انبساط جهان، کمک می‌کند.

در اکتبر سال ۲۰۱۷ دانشمندان در رصدخانه‌ی موج گرانشی تداخل لیزری (LIGO) توانستند موج گرانشی تولید شده از برخورد دو ستاره‌ی نوترونی را مشاهده کنند. این رویداد که GW170817 نام گذاری شده است، در همان زمان با استفاده از تلسکوپ‌های سنتی نوری نیز رصد شد و باعث شد تا محققین بتوانند این پدیده را توسط امواج نوری و گرانشی به طور همزمان آشکارسازی کنند. آزمایش‌های دوگانه دسترسی دانشمندان به جهان را بیشتر می‌کند، برای مثال با مطالعه‌ی یک پدیده از چند زاویه‌ی متفاوت می‌توانید ابعاد موجود در کیهان را بهتر بررسی کنید.
البته نتایج این آزمایش اثبات دیگری برای نظریه‌ی نسبیت عام آلبرت اینشتین بود.

نسبیت عام معتقد است که گرانش در سه بعد کار می‌کند و خب مشاهدات هم تا به اینجا همین را نشان داده‌اند. هرچند که نسبیت عام تاکنون جهان ما را به خوبی توصیف کرده است اما یک نکته هم وجود دارد که از پس توجیه آن برنمی‌آید: چرا سرعت انبساط عالم در حال افزایش است؟!
دانشمندان دلیل این  اتفاق را «انرژی تاریک» نام‌گذاری کرده‌اند اما خب هیچکس نمی‌داند انرژی تاریک چیست! بعضی نظریات از گرانش برای توضیح این پدیده استفاده می‌کنند و معتقدند انرژی گرانش در مقیاس بزرگ متفاوت عمل می‌کند. بسیاری از این ایده‌ها می‌گویند که ابعاد بیشتری وجود دارند که اثبات این قضیه با امواج گرانشی امکان‌پذیر است.

از انفجار بزرگ تا اکنون در ۱۰ مرحله

تمام جست‌وجوها در موضوع گرانش به امید یافتن سرنخی از انرژی تاریک انجام می‌شود. درواقع پژوهشگران به دنبال راهی هستند تا با دستکاری قوانین گرانش توضیحی برای سرعت انبساط جهان پیدا کنند.
بر اساس این نظریات اگر ابعاد بیشتری وجود داشته باشند امواج گرانشی درون آن‌ها سرازیر خواهند شد و از شدت‌شان در جهان کاسته می‌شود.

منبع: Space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
35
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
104
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
65
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
47
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
66

ذرات بنیادی

کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
تاریخچه سرن (قسمت ۱۷): آغاز به کار برخورددهنده هادرونی بزرگ
23
بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۶): بزرگترین آهنربا ابررسانا در سرن
17
50 سالگی سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۵): افتتاح ساختمان کروی و جشن ۵۰ سالگی سرن
16
تحقیقات سرن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۴): تحقیقات سرن گسترش می‌یابد
17
پادهیدروژن
تاریخچه سرن (قسمت ۱۳): پادهیدروژن در سرن ساخته می‌شود
40