جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

اولین مسافر خصوصی فضا انتخاب شد

اولین مسافر خصوصی فضا انتخاب شد

نیم‌ قرن پیش بود که انسان برای اولین بار توانست روی ماه قدم بگذارد؛ با استفاده از فناوری‌هایی که امروزه حتی برای تلفن همراه شما خنده‌دار است! اما این‌ بار SpaceX قصد دارد گروهی را به اطراف ماه بفرستد و اولین مسافر خصوصی فضا به تازگی مشخص شده است.

برخلاف گروه‌های فضایی قبلی که در پروژه‌های ناسا همکاری داشتند یوساکو مائه‌زاوا اهل ژاپن، مجموعه‌دار هنری و یکی از غول‌های تجارت الکترونیک است و امیدوار است که بتواند هنرمندان دیگری را نیز در این سفر با خود همراه کند.

ماه عزیز

مائه‌زاوا اولین ژاپنی نیست که به فضا می‌رود اما می‌تواند به عنوان اولین کسی که به همسایگی ماه سفر می‌کند تاریخ ساز شود. SpaceX وعده داده است که تیم ۶ تا ۸ نفره‌ی خود را تا سال ۲۰۲۳ راهی ماه کند اما خب مسیر فضانوردی می‌تواند کمی پیچیده‌تر از انتظار ما شود. فناوری‌های مورد نظر مشکل‌ساز و البته گران‌قیمت اند؛ پس خیالتان راحت، مائه‌زاوا تا قبل از سال ۲۰۲۰ جایی نخواهد رفت.

مائه‌زاوا و هنرمندان دیگر از جمله یک کارگردان، نقاش، موسیقی‌دان و یک طراح مد قرار است دوری در اطراف ماه بزنند و از منطره‌ی آن زیر پاهای خود لذت ببرند. هم اکنون نیز مائه‌زاوا وبسایتی به نام ماه عزیز راه اندازی کرده است تا درباره‌ی این ماموریت صحبت کند. در این وبسایت او می‌پرسد که چه اتفاقی می‌افتاد اگر نقاش ایتالیایی پابلو پیکاسو یا خواننده‌ی سال‌های ۱۹۶۰ جان لنون می‌توانستند این تجربه را داشته باشند تا ماه را از آن زاویه مشاهده کنند؟! اگر آن‌ها به فضا رفته بودند جهان امروز چگونه به نظر می‌رسید؟

کاوشگر خورشیدی پارکر تحقیقات خود را آغاز می‌کند

SpaceX این ماموریت فضایی را به موشک بزرگ فالکن (BFR) سپرده است که البته هنوز در دست ساخت است. نام این شرکت همواره با ماموریت‌ها و وعده‌های رویایی گره خورده است؛ از وعده‌ی مستعمره کردن مریخ تا طراحی موفق موشک‌های خود فرود.

اولین مسافر خصوصی به دیدار ماه می‌رود
اولین مسافر خصوصی به دیدار ماه می‌رود

ماه دوباره طلوع می‌کند

در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ میلادی (یعنی در اوج جنگ سرد و رقابت‌های نظامی بین امریکا و شوروی) کشور ایالات متحده‌ی امریکا ۱۲ انسان را به ماه فرستاد. اما پس از اتمام جنگ در دهه‌ی ۱۹۷۰ با ایجاد تغییرات گسترده‌ در بودجه‌بندی تحقیقات فضایی، ماموریت‌های فرود در ماه تا امروز متوقف شد. اما دهه‌ی آینده آغازی جدید خواهد بود.

در اواخر سال گذشته دولت ترامپ از ناسا خواسته بود تا برنامه‌ریزی برای سفر به ماه از سر گرفته شود حتی پیش از اجرای پروژه‌ی سفر به مریخ! و پس از آن نیز ناسا تلاش برای ساخت فضاپیمای مورد نیاز را آغاز کرده است.
این فضاپیما که شکارچی یا اوریون (Orion) نام دارد تا در سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ اولین سفر خود به ماه را انجام می‌دهد. ناسا همچنین امیدوار است که پروژه‌ی ایستگاه فضایی ماه نیز در دهه‌ی ۲۰۲۰ راه اندازی شود.

در صورتی که پنجاه سال پیش بیشتر سفید پوستان مخصوصا از دو کشور امریکا و شوروی مسافران فضا بودند اما امروزه هیچ محدودیتی از لحاظ جنسیت و یا ملیت برای رفتن به ماه وجود ندارد؛ البته به شرط آنکه بتوانید بلیت این سفر را بپردازید! ایلان ماسک اعلام کرده است که هزینه‌ی پرتاب به ماه برای هر نفر بین ۲ تا ۱۲ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.
خوشبختانه سفرهای منظم و هدفمند به فضا همگانی شده است. آیا می‌توانیم با این ماموریت‌ها تاثیر خوبی روی ماه بگذاریم؟ باید دید.

منبع: Curiosity

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
140
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77