جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

احداث تونل برخورددهنده‌ی بزرگ الکترون-پوزیترون

سرن (قسمت ۱۱) : برخورددهنده‌ی بزرگ الکترون-پوزیترون

۸ فوریه ۱۹۸۸

در این تاریخ حفاری تونل برخورددهنده‌ی بزرگ الکترون-پوزیترون (LEP) کامل شد. دو انتهای حلقه‌ی این تونل تنها با اختلاف یک سانتیمتر به یکدیگر رسیدند. تونل LEP هنگامی احداث شد که پروژه‌ی برخورد دهنده‌ی بزرگ هادرونی (LHC) در حال برنامه‌ریزی بود. این تونل در ادامه میزبان LHC شد.
تصویر بالا کارکنان احداث تونل را پس از تکمیل بخش میانی دو منطقه‌ی ۲ و ۳ در حلقه‌ی LEP نشان می‌دهد.

۱۴ جولای ۱۹۸۹

برخورددهنده‌ی بزرگ الکترون-پوزیترون با محیط ۲۷ کیلومتری خود بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده‌ی الکترون-پوزیترون بوده و هست. این سیستم شامل ۵۱۷۶ آهنربا و ۱۲۸ حفره‌ی شتاب‌دهنده است. مجموعه‌ی شتاب‌دهنده‌ی سرن ذرات را آماده‌ی برخورد می‌کند و چهار آشکارساز عظیم ALEPH ،DELPHI ،L3 و OPAL برخوردها را بررسی می‌کنند.

آغاز به کار برخورددهنده‌ی بزرگ الکترون-پوزیترون
آغاز به کار برخورددهنده‌ی بزرگ الکترون-پوزیترون

LEP در جولای ۱۹۸۹ آماده به کار شد و در تاریخ ۱۴ این ماه اولین تابش خود را گسیل کرد. تصویر بالا گروه تحقیقاتی این پروژه را در لحظه‌ی آغاز به کار این سیستم در اتاق کنترل نشان می‌دهد. کارلو روبیا، مدیر کل سرن در آن زمان، در مرکز تصویر و هروینگ شوپر، مدیر کل سابق، در سمت چپ آن قرار دارد.
این شتاب‌دهنده در طول ۷ سال با انرژی GeV 100 فعالیت و ۱۷ میلیون ذره‌ی Z، ذرات بدون بار و حامل نیروی ضعیف، تولید کرد. سپس این پروژه برای مرحله‌ی دوم با بیش از ۲۸۸ کاواک ابررسانا بروزرسانی و انرژی آن دو برابر شد و ذرات W نیز، دیگر ذره‌ی حامل نیروی ضعیف، تولید شد. انرژی برخورد دهنده‌ی LEP در سال ۲۰۰۰ به ۲۰۹ GeV رسید.

در طول ۱۱ سال تحقیقات، LEP و پروژه‌های مربوط به آن سهم مهمی در درک جزئیات برهمکنش الکتروضعیف بر اساس یافته‌های فیزیک جامد ایفا کرده اند. همچنین محاسبات انجام شده در LEP ثابت کرد که تنها ۳ نسل از ذرات ماده، نه بیشتر یا کمتر، وجود دارد. LEP در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۰۰ متوقف شد تا در تونل پهناور آن برخورد دهنده‌ی LHC راه‌اندازی شود.

منبع: CERN

 دسته‌ها:
       
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96