جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

چرا پاستای هسته‌ای قوی‌ترین ماده در جهان است؟
شبیه‌سازی‌های کامپیوتری «پاستای هسته‌ای» موجود در ستاره‌های نوترونی را قوی‌ترین ماده در جهان شناختند.

چرا پاستای هسته‌ای قوی‌ترین ماده در جهان است؟

سوپرمن را به خاطر زور بازو و قدرت عجیبش «مرد پولادین» می‌نامیم. اما کشف یک ماده‌ی جدید که ۱۰ میلیارد برابر مستحکم‌تر از فولاد است این سوال را به وجود می‌آورد: آیا عصر جدیدی برای یک ابرقهرمان به نام پاستای هسته‌ای فرارسیده است؟ این نام متعلق به ماده‌ای است که به تازگی کشف شده است و دانشمندان احتمال می‌دهند که قوی‌ترین ماده‌ی شناخته شده در جهان باشد.

برخلاف انسان‌، ستاره‌ها با بالا رفتن سن به سادگی نمی‌میرند بلکه منفجر شده به صورت یک توده‌ی نوتروتی رمبش می‌کنند. نتیجه‌ی این فرایند فضایی با نام ستاره‌ی نوترونی شناخته می‌شود که فوق‌العاده چگال است. آنطور که تحقیقات پیشین نشان می‌دهند سطح این ستاره‌ها از ماده‌ی بسیار مستحکمی ساخته شده است. اما شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای اخیر مربوط به پوسته‌ی ستاره‌ی نوترونی ثابت می‌کنند که پاستای هسته‌ای، ماده‌ای که درست زیر سطح است، از آن هم قوی‌تر است!

رقابت بین نیروهای موجود در پروتون‌ها و نوترون‌ها درون یک ستاره‌ی نوترونی اشکال بسیار چگالی مانند استوانه‌های دراز و صفحات مسطح می‌سازد که به صورت پاستا و لازانیا به نظر می‌رسند. به همین علت است که ما آن‌ها را با نام پاستای هسته‌ای می‌شناسیم.

انواع مختلف پاستای هسته‌ای
انواع مختلف پاستای هسته‌ای

این پژوهش نیازمند شبیه‌سازی‌های سنگین و زمان‌بر رایانه‌ای بوده است و حتی با حضور ابررایانه در انجام تحقیقات، تکمیل آن سال‌ها به طول انجامید. دانشمندان در این شبیه‌سازی معیارهای مختلفی همچون میزان کشش، تغییر شکل پاستا و شرایط لازم برای شکستن آن را بررسی کردند.
هنگامی که اطلاعات کافی از قدرت و استحکام این ماده به دست بیاوریم زمان مناسبی برای شروع تحقیقات میدانی و استخراج این ماده است. این جست و جو نتایج قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

خرچنگ فضایی

ستاره‌های نوترونی صد تریلیون بار متراکم‌تر از هر جسمی روی زمین اند. فهمیدن ساختار زیرین ستاره‌های نوترونی مخصوصا برای ستاره‌شناسان بسیار ارزشمند خواهد بود چرا که در حال حاضر تنها لایه‌ی بیرونی آن‌ها قابل مشاهده است.
متیو کپلان از محققان این پروژه می‌گوید:« فیزیک جالبی در سطح‌های پایین‌تر ستاره‌ی نوترونی نهفته است و درک این شرایط فیزیکی به دانشمندان کمک میکند تا نظریات و مدل‌های خود را آزمایش کنند.

از دیگر نکات پراهمیت در این مطالعه ناپایداری پاستای هسته‌ای است که می‌تواند باعث ایجاد امواج گرانشی شود. ممکن است این امواج توسط تجهیزات بسیار حساس حتی در اطراف زمین مشاهده شوند.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96