جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

گذشته، حال و آینده در یک لحظه وجود دارند
تجربه‌ی ما در زمان می‌تواند حقیقت آن را روشن کند.

یک نظریه‌ی بحث‌برانگیز ادعا می‌کند: گذشته، حال و آینده همزمان وجود دارند!

همواره به نظر می‌رسد که زمان در یک جهت رو به جلو حرکت می‌کند. پس ما هیچگاه نمی‌توانیم زمان را نگه داریم و یا به خاطرات خوب گذشته برگردیم. تمام دقایق در طول هرروز سرسختانه ما را جلو می‌برند تا به پایان زندگی نزدیک‌تر شویم. یا حداقل تجربه‌ی هرروزه‌ی ما از زمان اینگونه به نظر می‌رسد!
اما اگر گذشته، حال و آینده در یک لحظه وجود داشته باشند چه؟! با این دیدگاه گذر زمان بی‌معنی می‌شود.

نظریه‌ی جهان بلوکی دنیا را یک حجم چهاربعدی بسته، ساخته شده از فضا زمان تعریف می‌کند که تمام اتفاقات در آن وجود دارند. در این جهان هیچ مفهومی با نام «حال» وجود ندارد. همه‌ی لحظات موجود در سه بعد فضایی (طول، عرض، ارتفاع) و یک بعد زمانی با یکدیگر در رابطه اند. درک شما از زمان حال تنها انعکاسی است از موقعیت شما در چهاربعدی جهان.
«گذشته» فقط قسمتی از جهان است که موقعیت عقب‌تر و «زمان» نیز قسمتی است که موقعیت جلوتری دارد. پس یعنی زمان فقط یک شوخی استادانه با ذهن است؟ و مهم‌تر از آن، آیا با فهمیدن این شوخی سفر در زمان امکان‌پذیر می‌شود؟

پاسخ دکتر کریستی میلر از دانشگاه سیدنی مثبت است! خب البته از لحاظ نظری؛ تا زمانی که بتوانیم راهی برای رسیدن به سرعت نور یا درصد قابل توجهی از آن بیابیم. برای رفتن به گذشته باید از مسیر کرم‌چاله سفر کنیم؛ یک میان‌بر در فضا زمان.

گذر زمان در جهان بلوکی معنا ندارد
گذر زمان در جهان بلوکی معنا ندارد

یک نکته را فراموش نکنید؛ شاید موفق شوید به گذشته سفر کنید اما نمی‌توانید آن را تغییر دهید. چرا که گذشته‌ی شما در آن واحد آینده‌ی شخص دیگری است. وقتی به گذشته بروید تنها می‌توانید آن را همانطور که بوده و هست تجربه کنید. پس دیگر نیازی نیست نگران «پارادوکس پدربزرگ» باشید؛ ماشین زمان شما فکر همه‌جا را کرده است.
دکتر میلر برای توضیح سفر به گذشته می‌گوید:« اگر من به گذشته سفر کنم قسمتی از آن هستم؛ به بیان صحیح‌تر من همیشه قسمتی از گذشته بوده‌ام.»

ورود به کرم‌چاله را فراموش کنید!

البته نظریه‌ی جهان بلوکی نیز مانند هر نظریه‌ی دیگر، منتقدانی دارد. یکی از بزرگترین انتقادات این است: آینده نمی‌تواند الان وجود داشته باشد.
لی اسمولین فیزیکدان در این باره می‌نویسد:« آینده در حال حاضر واقعیتی ندارد و هیچ مدرک قطعی از وجود آن به چشم نمی‌خورد. تنها چیزی که واقعیت دارد «اکنون» است و اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهند از دل زمان حال بیرون می‌آیند.»

یک نکته‌ی منفی دیگر درباره‌ی جهان بلوکی این است که اگر دنیا ایستا و بدون حرکت است پس یعنی هیچ مقصدی در کار نیست؟ چیزی به نام پیشرفت وجود ندارد؟
جواب این سوال را با مدل « تکامل جهان بلوکی» می‌دهیم. در این مدل جهان بلوکی فضا زمان بدون تغییر در رویدادها گسترش می‌یابد. سطحی که چنین حجمی را می‌پوشاند نمایان‌گر لحظه‌ی کنونی است. این همان‌جایی است که نامحدود بودن آینده به قطعیت گذشته تبدیل می‌شود. در این مدل آن بخش متغیر همان آینده است.

هرچند که نظریات متعددی وجود دارند اما نظریه‌ی جهان بلوکی همچنان به عنوان یک نظریه‌ی امیدوار کننده می‌تواند دیدگاه کیهان‌شناسی ما را به تجربیات روزمره از مفهوم زمان نزدیک کند.
زمان بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، این تنها نکته‌ای است که همه در آن اتفاق نظر دارند! اما رمز گشایی آن با تجربه‌های متفاوت انسانی امکان‌پذیر خواهد بود.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
       
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
منوچهر فتح الهی فرد Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest
Notify of
منوچهر فتح الهی فرد
منوچهر فتح الهی فرد

به نظر من مسافران بشقاب پرنده ها انسانهایی هستند که از آینده به گذشته سفر کرده اند پ به این یقین دارم آنها از آینده ایی میان که انسانی بسیار پیشرفت کرده و میتونه با بشقاب پرنده ایی که درست کرده به سرعت لازم برایی سفر در زمان رسیده اند انسانها در گذر زمان همیشه تکاماثل یافته اند و کسایی که آدم فضایی مو نماییم انسانهای هزاران سال آینده هستند شبیه ماه هستند اما کلی تغییر کرده اند ما نیز یک روز ظاهر دیگه ایی داشتیم در گذر زمان به این ظاهر امروزی رسیدیم خیلی دوس دارم در این زمینه… Read more »

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
62
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
183
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
97
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
70
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
100