جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

سفر در زمان ؛ حقیقت علمی یا رویا؟

سفر در زمان ؛ حقیقت علمی یا رویا؟!

سفر در زمان (جابجایی در موقعیت‌های مختلف زمانی) برای سال‌ها موضوع سرگرم‌کننده‌ی داستان‌های علمی تخیلی است. از دکتر هو (Doctor Who) گرفته تا پیشتازان فضا (Star Trek) و بازگشت به آینده (Back to the Future)، یک نفر پیدا می‌شود که به گذشته یا آینده می‌رود تا ماجراجویی‌های جدید را تجربه کند
اما خب حقیقت تا حدودی پیچیده‌تر است. بعضی از دانشمندان سفر در زمان را نشدنی می‌دانند. حتی تعدادی معتقدند که تلاش برای سفر در زمان نتیجه‌ای جز مرگ نخواهد داشت!

زمان چیست؟

در حالیکه بیشتر مردم زمان را ثابت در نظر می‌گیرند؛ آلبرت اینشتین فیزیکدان نشان داد که زمان چیزی جز توهم نیست! زمان نسبی است و می‌تواند برای ناظرهای مختلف با توجه به سرعت‌شان در فضا تغییر کند. آن طور که از حرف‌های اینشتین برداشت می‌شود زمان «بعد چهارم» ماست.
فضا در سه بعد تعریف می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم در محیط سفر کنیم. طول، عرض و ارتفاع موقعیت را برای ما مشخص می‌کنند. اما زمان هم بعد دیگری است که جهت را تعیین می‌کند، هرچند این بعد تنها به جلو حرکت می‌کند.

نسبیت خاص اینشتین می‌گوید که زمان با توجه به سرعت شما نسبت به اجسام دیگر، کند می‌شود و یا تندتر می‌گذرد. با نزدیک شدن به سرعت نور شخصی که در فضاپیما حضور دارد دیرتر از برادر دوقلویش روی زمین پیر می‌شود. همچنین نسبیت عام اینشتین معتقد است که گرانش می‌تواند زمان را خم کند.

سفر در زمان
سفر در زمان

یک پارچه‌ی چهار بعدی را تصور کنید که فضا-زمان نام دارد. هر گاه یک جسم سنگین را روی این پارچه قرار دهیم تمام فضا زمان تحت تاثیر آن خمیده شده و حالت مسطح خود را از دست می‌دهد. این خمیدگی مسیر حرکت سایر اجسام را نیز تغییر می‌دهد. در واقع انحنای فضا زمان همان گرانشی است که در دنیای واقعی از آن صحبت می‌کنیم.

چرا تصمیم‌گیری با دوستان سخت است؟

هر دو نظریه‌ی نسبیت عام و خاص با زمان‌سنج‌های بسیار دقیق و فناوری GPS آزموده شده‌اند و یا موفقیت از آن بیرون آمده اند. تاثیر گرانش و سرعت زیاد ماهواره در بالای زمین باعث شده است تا ساعت آن ۳۸ میکروثانیه در روز اضافه داشته باشد.
در واقع این اثر که اتساع زمان نام دارد فضانوردان را به مسافر زمان تبدیل می‌کند! هنگامی که فضانوردان با سرعت‌های زیاد در فضا مشغول انجام فعالیت‌اند زمان کمتری را نسبت به ما می‌گذرانند در نتیجه وقتی به زمین برگردند تا حدودی به آینده آمده‌اند بدون اینکه پیر شده باشند.

سفر در زمان با کرم‌چاله

البته نسبیت عام حالتی را نیز برای سفر به گذشته در نظر گرفته است؛ اما خب عملی کردن آن ممکن است کمی دشوار باشد.
یکی از شرایط آن این است که بتوانید سریع‌تر از نور حرکت کنید، که خودش با سرعت سیصد هزار کیلومتر (۱۰۸×۳) بر ثانیه در خلا حرکت می‌کند. و اما اگر جسمی به این سرعت برسد، معادلات اینشتین نشان می‌دهند که جرم آن بی‌نهایت و طولش صفر خواهد شد. تمام این موارد سفر در زمان را غیرقابل انجام می‌کنند مگر آنکه به سراغ حقه‌های علمی برویم.

دانشمندان با بازنگری در این معادلات به نتایج امیدوار کننده‌ای رسیدند. باید میان دو نقطه در فضا زمان میان‌بر بزنیم! میان‌بر جذابی به نام کرم‌چاله.
آنطور که اینشتین توضیح می‌دهد کرم‌چاله‌ها خیلی سریع رمبش می‌کنند و گذرگاه بسیار کوچکی هم دارند که تنها ذرات ریز از آن عبور خواهند کرد. و نکته‌‌ی مهمی که نباید فراموش شود این است: تاکنون هیچ نمونه‌ای از کرم‌چاله‌ها رصد نشده است. و متاسفانه امکان ساخت یک کرم‌چاله با استفاده از فناوری‌های امروزه نیز کاملا نشدنی است.

آیا می‌توانم دانشمند شوم؟
آیا سفر در زمان امکان‌پذیر است؟
آیا سفر در زمان امکان‌پذیر است؟

پس آیا سفر در زمان شدنی است؟

یک چیز را می‌توان با قاطعیت اعلام کرد، با توجه به شرایط کنونی احتمال سفر در زمان وجود ندارد؛ یا حداقل فرایندی که مطمئن باشیم در پایان سفر زنده می‌مانیم وجود ندارد!
اما خب علم همواره در حال پیشرفت است و کسی هم از آینده خبر ندارد. شاید خیلی زود نظریه‌های کوانتومی با ایجاد تغییراتی در دانسته‌های ما، بتوانند از پس مشکلات سفر در زمان بربیایند. یک سرنخ، که البته شاید هیچگاه ما را به جواب نرساند، رفتار ذرات خاصی است که سریع‌تر از نور با یکدیگز تبادل اطلاعات می‌کنند.
به نظر می‌رسد تا پیدا شدن یک راه مطمئن باید همچنان سفر در زمان را در داستان‌های علمی تخیلی دنبال کنیم.

منبع: Space

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96