جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ | Stephen William Hawking

استیون هاوکینگ فیزیکدان نظری و کیهان‌شناسی توانمند بود که به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان عصر خودش شناخته می‌شد. او برای اولین‌بار توانست با ارائه‌ی طرحی جدید در کیهان‌شناسی، دو نظریه‌ی نسبیت عام و مکانیک کوانتومی را به یکدیگر پیوند دهد و درک ما را از مفهوم سیاه‌چاله تقویت کند.
هاوکینگ که مولف کتاب‌های علمی محبوبی همچون تاریخچه‌ی زمان است؛ در سال ۲۰۱۸ پس از تحمل سختی‌های فراوان و کسب موفقیت‌های درخشان در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

اوایل زندگی و تحصیلات استیون هاوکینگ

استیون در تاریخ ۸ ژانویه ۱۹۴۲ در شهر آکسفورد انگلستان متولد شد. پدر او، فرانک هاوکینگ، یک زیست‌شناس انگلیسی اما مادرش، ایزابل واکر، اهل اسکاتلند و فارغ‌التحصیل فلسفه، اقتصاد و سیاست بود. پدر و مادر او هر دو مدرک خود را از دانشگاه آکسفورد گرفته بودند. اما تولد استیون در دوره‌ی مناسبی اتفاق نیفتاد چرا که از لحاظ سیاسی انگلستان در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم درگیر حملات آلمان بود و اوضاع مالی خانواده نیز بدتر می‌شد. استیون در این خانواده دو خواهر کوچکتر از خودش و یک برادر ناتنی داشت که به فرزندخواندگی پذیرفته شده بود.

در جمع‌های خانوادگی استیون همواره متشخص اما تا حدودی عجیب و غریب رفتار می‌کرد، موضوعی که معمولا برای بیشتر نوابغ در طول تاریخ به چشم ‌می‌خورد!

استیون هاوکینگ نوجوان مشغول ماهیگیری
استیون هاوکینگ نوجوان مشغول ماهیگیری

مسیر حرفه‌ای

هاوکینگ در دوران دبیرستان یک دانش‌آموز متوسط بود که بیش از هرچیز به درس علوم علاقه نشان می‌داد. هرچند که پدرش علاقه داشت پسر بزرگش یک زیست‌شناس ماهر شود اما استیون در ۱۷ سالگی با کسب بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه آکسفورد آینده‌ی خود را غرق در مسائل کیهانی انتخاب کرد و در ۲۰ سالگی با نمرات عالی از کالج فارغ‌التحصیل شد.
سپس او فعالیت‌های خود را برای گذراندن دوره‌ی دکترا در کالج ترینیتی هال (Trinity Hall) دانشگاه کمبریج در رشته‌ی نجوم و کیهان‌شناسی ادامه داد. اما مدت کوتاهی از حضور او در کمبریج نگذشته بود که استیون با بیماری خود آشنا شد. بیماری ALS که به عنوان یک بیماری عصبی حرکتی شناخته می‌شود. در اثر این بیماری عصب‌های هدایت‌کننده‌ی عضلات غیرفعال می‌شوند در حالیکه اعصاب حسی به طور طبیعی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در اولین معاینات انجام شده پزشکان پیش‌بینی کردند که در خوش‌بینانه‌ترین حالت زندگی هاوکینگ بعد از دو سال پایان می‌یابد.
مشکلات این بیماری به حدی بود که هاوکینگ برای یک سخنرانی ۴۵ دقیقه‌ای باید ۴۰ ساعت وقت صرف می‌کرد!

یک نابغه‌ی غیرمعمولی مانند ریچارد فاینمن

فعالیت‌های علمی استیون هاوکینگ

در سال ۱۹۶۸ هاوکینگ در مقام یکی از اعضای موسسه‌ی نجوم کمبریج مشغول به کار شد و چند سال پس از آن را به عنوان دوره‌ی طلایی در تحقیقاتش سپری کرد و در سال ۱۹۷۳ اولین کتاب خود را به نام «ساختار مقیاس بزرگ از فضا-زمان» با همراهی جی.اف.آر الیس منتشر نمود.

هاوکینگ بیش از هرچیز برای ایجاد پیوندی میان دو نظریه‌ی تاریخی یعنی نسبیت عام اینشتین و نظریه‌ی کوانتوم، شناخته شده بود. در گذشته تصور می‌شد که هیچ چیزی نمی‌تواند از گرانش قوی سیاه‌چاله جان سالم به در ببرد. اما معادلات هاوکینگ نتایج شگفت‌انگیزی را ارائه دادند؛ سیاه‌چاله‌ها در گذر زمان انرژی از دست می‌دهند پس می‌توانند کم‌کم کوچک شده و بعد از مدتی دنیا را ترک کنند. این یافته‌های ارزشمند خیلی زود هاوکینگ را به سوپراستار جامعه‌ی علمی تبدیل کرد. امروزه انرژی که از سیاه‌چاله‌ها خارج می‌شود تابش هاوکینگ نام گرفته است.

استیون هاوکینگ با انجام مطالعاتی به همراه راجر پنروز نتیجه گرفت که اگر بپذیریم بیگ‌بنگی وجود داشته است و نظریه‌ی نسبیت عام در آن زمان به درستی مشغول کار بوده است پس تمام جهان ما باید از نقطه‌ای با حجم صفر به وجود آمده باشد که البته تمام جرم دنیا را در خود ذخیره داشته است. یک نقطه با چگالی بی‌نهایت که آن را تکینگی می‌نامیم.

استیون در سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۰ کرسی ریاضیات لوکاسی دانشگاه کمبریج را بر عهده داشت؛ مقامی که روزی متعلق به اسحاق نیوتن بوده است.

استیون هاوکینگ
استیون هاوکینگ

کتاب‌های استیون هاوکینگ

در طی سال‌ها هاوکینگ نویسندگی کتاب‌های متفاوتی را بر عهده داشت و در تالیف کتاب‌های بسیاری نیز همکاری کرد. تعدادی از معروف‌ترین آن کتاب‌ها را اینجا آورده‌ایم.

  • تاریخچه‌ی زمان

در سال ۱۹۸۸ استیون هاوکینگ با انتشار این کتاب به شهرت جهانی رسید. این کتاب مختصر و آمورنده اطلاعات مفیدی درباره‌ی فضا زمان و آینده‌ی جهان در اختیار مخاطبان گسترده‌ی خودش قرار می‌داد. موفقیت این کتاب فوق‌العاده بود و برای ۴ سال در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار داشت.
از زمان انتشار این کتاب بیش از میلیون‌ها نسخه در سراسر جهان به فروش رفت و به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شد.

  • جهان در پوست گردو

تاریخچه‌ی زمان آنچنان که انتظار می‌رفت قابل فهم نبود. پس در سال ۲۰۰۱ هاوکینگ کتاب دیگرش را با نام جهان در پوست گردو منتشر کرد تا اطلاعات جذاب‌تری درباره‌ی جهان و کیهان‌شناسی در اختیار همگان قرار بگیرد.

  •  تاریخچه‌ی کوتاه‌تر از زمان

در این کتاب هاوکینگ باز هم زبان ساده‌تری را در پیش گرفت و در سال ۲۰۰۵ با اننتشار آن به ارائه‌ی مفاهیم ساده و همچنین نظریات پیشرفته و جدید مانند نظریه‌ی ریسمان پرداخت.

  • طرح بزرگ

در سپتامبر ۲۰۱۰ استیون با انتشار کتاب جدیدش به بررسی این جهان و راز بزرگ در طراحی آن پرداخت. در طی این کتاب هاوکینگ بیگ‌بنگ را به عنوان یک نتیجه‌ی گریزناپذیر از قوانین فیزیک معرفی می‌کند و آن را از زاویه‌های مختلف مورد بحث قرار می‌دهد.

گرانش کوانتومی چیست؟

۳ کتاب اول به همراه پژوهش‌های شخصی هاوکینگ تاثیر بزرگی در ایده‌پردازی‌های آینده‌ی او داشتند. از آن پس او در جستجوی یک نظریه‌ی واحد که بتواند کیهان‌شناسی (دانش انفجار) و مکانیک کوانتومی (دانش چیزهای کوچک) را به یکدیگر پیوند دهد، به مطالعات گسترده‌ای مشغول شد.

استیون هاوکینگ و همسر اولش
استیون هاوکینگ و همسر اولش

زندگی شخصی

در مهمانی سال نو ۱۹۶۳، کمی پیش از آن که هاوکینگ از بیماری خود باخبر شود، استیون با جین وایلد که دانشجوی زبان بود ملاقات کرد. آن دو در سال ۱۹۶۵ با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب دو فرزند پسر و یک دختر شدند.
در سال ۱۹۹۰ استیون از همسر اول خود جدا شد و با پرستارش به نام ایلین میسون وارد رابطه شد. اما این زوج نیز در سال ۲۰۰۶ قرارداد طلاق را امضا کردند و از هم جدا شدند.
استیون هاوکینگ بعد از دومین طلاق بیشتر زندگی خود را با فرزندانش سپری کرد و به همراه دخترش لوسی، ۵ کتاب داستان علمی برای کودکان منتشر کرد.

سرانجام در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۸ بیماری که قرار بود طی دو سال به زندگی او خاتمه دهد با ۵۰ سال تاخیر جان او را گرفت. استیون در خانه‌ی خودش و در آرامش کامل با زندگی خداحافظی کرد.
لارنس کراس فیزیکدان و همکار استیون درباره‌ی مرگ او گفت:« یک ستاره به کهکشان بازگشت اما ما انسانی شگفت‌انگیز را از دست دادیم. استیون هاوکینگ برای ۷۶ سال شجاعانه با جبر کیهان جنگید و معنای واقعی انسانیت را به همه‌ی ما آموخت.»

خاکستر او در کلیسای وست مینستر ابی لندن در کنار دانشمندان بزرگی همچون اسحاق نیوتن و چارلز داروین به خاک سپرده شد.

پیامی از استیون هاوکینگ به سیاه چاله فرستاده می‌شود

افتخارات و دستاوردها

استیون هاوکینگ در سال 2009 برنده‌ی مدال آزادی شد
استیون هاوکینگ در سال ۲۰۰۹ برنده‌ی مدال آزادی شد

لئونارد ساسکیند در کتاب جنگ سیاه‌چاله‌ها برای هاوکینگ می‌نویسد:« محاسبات هاوکینگ درباره‌ی تابش سیاه‌چاله‌ها چیزی بیشتر از یک پژوهش ساده و زودگذر است. من معتقدم با گذشت زمان و هنگامی که درک کاملی از این مسائل شکل بگیرد، فیزیکدانان از این نظریه به عنوان آغاز یک انقلاب بزرگ علمی یاد خواهند کرد.»

استیون هاوکینگ در سال ۱۹۸۲ مقام CBE (مقام امپراتوری بریتانیا) و در سال ۱۹۸۹ نیز مدال افتخار را به پاس دستاوردها و تلاشش در فیزیک دریافت کرد. از جمله جوایز و مدال‌های متعدد او می‌توان به جایزه‌ی FRS (همکار انجمن سلطنتی) و عضویت در آکادمی ملی علوم ایالات متحده اشاره کرد.
هاوکینگ در سال ۲۰۰۹ مدال آزادی را از ریاست جمهوری امریکا (باراک اوباما) دریافت کرد.

منبع: FamousScientists

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
141
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
83
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
77