جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کهکشان ما یک زامبی است!

کهکشان ما یکبار مرده اما دوباره به زندگی بازگشته است!

یافته‌هایی جذاب از مطالعات جدید نشان می‌دهند که کهکشان ما مثل «زامبی» عمل می‌کند. بنظر می‌رسد که کهکشان راه شیری یک زندگی احتمالی را پشت سر گذاشته و پس از مرگ دوباره به زندگی بازگشته است. درست مانند یک زامبی!
تمام این فرضیات بر اساس محاسبات یک ستاره‌شناس ژاپنی به نام ماسافومی نگوچی از دانشگاه توهوکو صورت گرفته است.

نگوچی به دقت تاریخچه‌ی کهکشان راه شیری را در دوره‌ی ۱۰ میلیارد ساله بررسی کرد. او در این بررسی سعی داشت بفهمد که چرا ستارگان کهکشان راه شیری پس از یک دوره سرشار از عناصر آلفا (اکسیژن، سیلیسیم،منیزیم و آهن) شده‌اند. در پایان این ستاره‌شناس توانست با یک شبیه‌سازی دو دوره‌ی جداگانه از تشکیل ستارگان را بدست آورد!

این شبیه‌سازی بر مبنای نظریه‌ی «افزایش جریان سرد» که در سال ۲۰۰۶ ارائه شد، صورت گرفته است. ایده‌ی اصلی در شبیه‌سازی این مدل می‌گوید که ترکیب شیمیایی هر ستاره می‌تواند ماهیت گازهای سازنده‌ی آن را برای ما آشکار کند. به طور کلی ستارگان میزان عناصر تشکیل‌دهنده‌شان را تا پایان عمر بطور دست‌نخورده حفظ می‌کنند.

نگوچی نشان داد که در دوره‌ی اول آفرینش ستارگان، گازهای سرد از بیرون کهکشان ما به داخل هدایت شدند تا ستارگان ابتدایی را بسازند. اگر خیلی سریع میلیون‌ها سال در زمان جلو برویم، تعدادی از همین ستارگان نوپا را می‌بینیم که تبدیل به ابرنواختر شده‌اند. ابرنواخترها منفجر می‌شوند و این انفجار حجم زیادی از عناصر آلفا را به محیط تزریق می‌کنند. این عناصر نیز بعد از تبدیل شدن به گاز، به ستاره‌های دیگر ملحق می‌شوند.

آفرینش ستارگان در کهکشان ما
آفرینش ستارگان در کهکشان ما

اما ۷ میلیارد سال پیش، امواج ناگهانی با ایجاد گرما از ورود این جریان گازی به کهکشان راه شیری جلوگیری کردند. این اتفاق روند ستاره‌سازی را برای دو میلیارد سال متوقف کرد. در این زمان تنها مرگ ستارگان قدیمی ممکن بود. به این ترتیب عنصر آهن به صورت گازی در محیط افزایش می‌یافت.
بعد از یک دوره‌ی خاموشی، در حدود ۵ میلیارد سال پیش، گازها به مقدار کافی سرد شدند تا دوره‌ی جدید ستارگان را آغاز کنند. دوره‌ای که در آن نسل جدیدی از ستارگان، از جمله خورشید ما، متولد شدند. در این دوره مواد سازنده‌ی اجرام آسمانی در عنصر آهن غنی‌تر از نسل قبل بودند.

نقطه‌ی بدون بازگشت ابرسیاه‌چاله‌ی مرکز کهکشان راه‌ شیری نمایان شد

در تایید نظریه‌ی نگوچی باید بدانیم که تحقیقات پیشین همین روند را برای کهکشان همسایه‌ی ما، کهکشان آندرومدا نشان داده بود؛ یک دوره‌ خاموشی در میان دو دوره‌ی پرهیاهو از آفرینش ستاره‌ای.
به همین ترتیب نگوچی پیش‌بینی می‌کند که این الگو تنها برای کهکشان‌های مارپیچی و عظیم مانند راه شیری و آندرومدا برقرار باشد و کهکشان‌های کوچک‌تر، همواره و بدون وقفه به تولید ستارگان ادامه داده و می‌دهند. نگوچی در این باره معتقد است:« مشاهدات پیش رو از کهکشان‌های همسایه می‌تواند انقلابی از تصور ما نسبت به آفرینش کهکشانی ایجاد کند.»

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
60
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
180
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
96
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
66
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
96