جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

یک برنامه‌ی کامپیوتری از MIT پایان تمدن انسانی را پیش‌بینی کرده است

یک برنامه‌ی کامپیوتری پایان تمدن انسانی را تا سال ۲۰۴۰ پیش‌بینی کرده است

در سال ۱۹۷۳ یک برنامه‌ی کامپیوتری برای مدل‌سازی و بررسی پایداری جهانی راه‌اندازی شد اما در عوض این برنامه پایان تمدن انسانی را تا سال ۲۰۴۰ پیش‌بینی کرد! نکته‌ی جالب این است که برخلاف اکثر پیش‌بینی‌های آخرالزمانی که تاکنون صورت گرفته است، احتمالات این برنامه‌ی کامپیوتری تحقق یافته‌اند. آیا حق با این ماشین است؟

این برنامه چرا راه‌اندازی شد؟

این پیش‌بینی که اخیرا در رسانه‌های استرالیایی داغ شده است برای اولین‌بار توسط یک برنامه‌ی کامپیوتری به نام «World One» ارائه شد. برنامه‌ی «World One» در ابتدا توسط یک پیشگام فناوری‌های رایانه‌ای به نام جی فارستر برنامه‌نویسی شد. در واقع فارستر به عنوان کارمندی از باشگاه رم ماموریت داشت تا برنامه‌ای برای مدل‌سازی پایداری و رشد جهانی طراحی کند.
باشگاه رم یک اندیشکده‌ی بین‌المللی متشکل از متفکران، سران سابق کشورهای مختلف و دانشمندان است که وظیفه‌ی شناخت چالش‌های جهانی پیش رو در مسیر فعالیت‌های انسانی و ارائه‌ی راه‌حل‌هایی منطبق بر علم و آمار دارند.

پایان تمدن انسانی چقدر به ما نزدیک است؟
پایان تمدن انسانی چقدر به ما نزدیک است؟

پیش‌بینی‌ها از چه قرار است؟

«World One» پیش‌بینی می‌کند که اگر روند فعلی گسترش جمعیت و توسعه‌ی صنعت ادامه یابد، تا سال ۲۰۴۰ با یک فروپاشی جهانی روبه‌رو خواهیم شد. معیارهای مختلف برای ارائه‌ی تخمین‌های نزدیک به واقعیت در این برنامه شامل سطح آلودگی، رشد جمعیت، مقدار منابع طبیعی و کیفیت کلی زندگی روی زمین است. پیش‌بینی‌های این مدل شبیه‌سازی شده تاکنون درباره‌ی روند کاهشی کیفیت زندگی و منابع طبیعی درست بوده است.

در واقع اتفاقات سال ۲۰۲۰ نقطه‌ی عطفی برای پیش‌بینی‌های «World One» خواهد بود. این برنامه احتمال داده است که در آن زمان کیفیت زندگی در سطح زمین به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت و گفته می‌شود که مرگ تعداد زیادی از مردم جهان را در بر خواهد گرفت.
فاجعه‌ی بزرگ در انتظار ماست. در حدود سال ۲۰۲۰ شرایط این سیاره بسیار بحرانی خواهد شد و اگر به فکر راه‌حل درست نباشیم کیفیت زندگی به صفر می‌رسد. آلودگی به یک مساله‌ی جدی تبدیل می‌شود که مردم را می‌کشد. این کشتار جمعی تعداد افراد زنده روی زمین را به آمار مشابه در سال‌های ۱۹۰۰ برمی‌گرداند! به این ترتیب در فاصله‌ی بین سال‌های ۲۰۴۰ تا ۲۰۵۰ تمدن انسانی به صورتی که امروزه می‌شناسیم از بین خواهد رفت.

پرواز در شب بر فراز زمین با ایستگاه بین المللی فضایی

الکساندر کینگ نیز به عنوان یکی از رهبران پیشین باشگاه رم، با توجه به نتایج این برنامه احتمال می‌دهد که تا آن دوره تمام دولت‌های مختلف در سطح کره‌ی زمین ناپدید شده و تمام جامعه‌ی بشریت به یک حکومت واحد جهانی تبدیل می‌شوند.

روش کار این برنامه چگونه بوده است؟

«World One» روند فعالیت جهان را مانند یک سیستم بررسی می‌کند. درواقع می‌توان گفت این برنامه تصویر جامع رفتارهای انسانی از سال ۱۹۰۰ به بعد را برای ما نمایان می‌سازد. این برنامه با ارائه‌ی نمودارهایی خبر از اتفاقات پیش رو در دهه‌های آینده‌ی این سیاره می‌دهد. این آمار برای متغیرهایی مانند جمعیت، کیفیت زندگی، عرضه‌ی منابع طبیعی، آلودگی و غیره طراحی شده است. روند تغییرات در هرکدام از این شاخص‌ها اطلاعاتی درباره‌ی شرایط آن‌ها به ما می‌دهد.

می‌توان از این فاجعه جان سالم به در برد؟

 باشگاه رم به عنوان یک راه‌حل برای جلوگیری از این فاجعه معتقد است که کشورهایی مانند ایالات متحده‌ی امریکا باید به اشتیاق خود برای غلبه به منابع طبیعی جهان پایان دهند. آن‌ها همچنین امیدوارند که در آینده، فرهنگ جهانی به سمتی پیش برود که کمتر مصرف کردن امتیازی برای شخصیت افراد محسوب شود و نه مصرف‌گرایی.

طبق داده‌های سازمان جهانی (WHO) در حال حاضر از هر ۱۰ انسان، ۹ نفر هوایی با سطح آلودگی بالا تنفس می‌کنند. براورد می‌شود که هرساله ۷ میلیون نفر بر اثر آلودگی‌های زیست‌محیطی جان خود را از دست می‌دهند.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75