جدید ترین عناوین خبری امروز
کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دلیل حذف پلوتو از گروه سیارات

محققان می‌گویند که دلیل حذف پلوتو از گروه سیارات معتبر نیست!

اجازه دهید پیش از هرچیز دلیل حذف پلوتو از گروه سیارات را بررسی کنیم. انجمن بین‌المللی نجوم در سال ۲۰۰۶ با ارائه‌ی تعریفی برای سیاره بیان کرد که مدار آن باید کاملا تمیز و عاری از خرده‌ریز باشد. به عبارت بهتر این تعریف بین‌المللی معتقد است که سیاره باید بیشترین نیروی گرانشی در مدارش را داشته باشد.
از آنجایی که گرانش نپتون بر پلوتو تاثیر می‌گذارد و پلوتو نیز مدارش را با گازهای یخ‌زده و سایر اجسام در کمربند کویپر شریک است؛ در نتیجه مقام سیاره را به راحتی از دست می‌دهد.

با این حال فیلیپ متزر، پژوهشگر موسسه‌ی فضایی فلوریدا، به همراه همکارانش در یک مقاله‌ی جدید اعلام کردند این معیار برای طبقه‌بندی سیارات معتبر نیست! دکتر متزر و همکارانش از موسسه‌ی علوم سیاره‌ای، موسسه‌ی تحقیقات جنوب غربی و آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینگز تمام مقاله‌های علمی از سال ۱۸۰۱ را بررسی کرده‌اند. آن‌ها دریافتند که تنها در یک مورد و آن هم در مقاله‌ی سال ۱۸۰۲ نوشته‌ی ویلیام هرشل از عبارت «خالی بودن مدار» برای طبقه‌بندی سیارات استفاده شده است؛ که حتی در آن زمان هم کاربرد این عبارت دلیل علمی مشخصی نداشته است!

دکتر متزر می‌گوید:« از زمان گالیله تاکنون قمرهای تایتان و اروپا به طور پیوسته توسط دانشمندان علم سیاره‌شناسی با نام سیاره خوانده می‌شوند. انگار انجمن بین‌المللی نجوم می‌خواهد اصلی‌ترین موضوع در علم سیاره‌شناسی، یعنی «سیاره» را به گونه‌ای تعریف کند که هیچکس با آن آشنا نیست. با این تعریف منظومه‌ی شمسی دومین سیاره از لحاظ جذابیت و پیچیدگی را از دست می‌دهد.»
« در حال حاضر ما بیش از صد مورد استفاده از لغت سیاره را توسط سیاره‌شناسان ثبت کرده‌ایم که انجمن نجوم آن را تایید نمی‌کند. اما سیاره‌شناسان از این لغت استفاده می‌کنند چون کاربردی و مفید است.»

دو برابر زمین به فاصله‌ی ۱۴۵ سال نوری؛ سیاره‌ی ۵۰۳b به تازگی کشف شده است

محققان دریافتند که دسته‌بندی سیارات و سایر اجرام آسمانی مانند سیارک‌ها به اوایل دهه‌ی ۵۰ میلادی بازمی‌گردد. هنگامی که جرارد کویپر در یک مقاله اجرام مختلف را بر اساس نوع شکل‌گیری آن‌ها طبقه‌بندی کرد. البته این نوع استدلال دیگر معیاری برای نامگذاری اجرام مختلف آسمانی نیست.
دکتر کربی رنیون نیز از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در این باره می‌گوید:« ما نشان دادیم که استفاده از این عبارت (تمیز بودن مدار) یک معیار اشتباه است بنابراین نمیتوان از آن به عنوان دلیل حذف پلوتو از گروه سیارات استفاده کرد.»

این تیم تحقیقاتی معتقد است باید از ویژگی‌های ذاتی یک سیاره به عنوان استاندارد طبقه‌بندی استفاده شود. معیارهایی مانند پویایی مدار آن.
دکتر متزر معتقد است:« پویایی یک سیستم ثابت نیست و همواره در حال تغییر است. پس نمی‌توان آن را به عنوان تعریف اصلی یک جسم درنظر گرفت اما پویایی به عنوان یک ویژگی برای هر جسم در محیط زندگی‌اش به شمار می‎رود.
پیشنهاد ما این است که سیارات را بر اساس جرم و نیروی گرانش‌شان طبقه‌بندی کنیم. اگر جسمی آنقدر بزرگ باشد که گرانش حاصل شکل آن را به صورت کره دربیاورد می‌تواند سیاره باشد. شاید ساده به نظر برسد اما این تعریف به هیچ‌وجه یک تعریف دلخواه نیست. بلکه این مرحله یک نقطه‌ی عطف در مسیر تکامل یک جسم سیاره‌ای است. هنگامی که این قسمت از تکامل با موفقیت انجام شود تغییرات زمین‌شناسی پویایی در جسم سیاره‌مانند آغاز می‌شود.»

دکتر متزر اضافه می‌کند:« به عنوان نمونه پلوتو از لحاظ زمین‌شناسی دارای اقیانوس‌های زیرزمینی، اتمسفر چندلایه، ترکیبات آلی، نشانه‌هایی از وجود دریاچه‌های قدیمی و چندین قمر است.
پلوتو بسیار زنده‌تر و فعال‌تر از سیاره‌ی مریخ است. درواقع تنها سیاره‌ای که از منظر زمین‌شناسی موقعیتی پیچیده‌تر و پویاتر از پلوتو دارد کره‌ی زمین خودمان است!»

منبع: Sci-News

دسته ها:
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
نگرانی ستاره‌شناسان از صورت‌ فلکی وسیع اسپیس‌ایکس
48
بالاخره فهمیدیم کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
کهکشان راه شیری چه زمانی با کهکشان آندرومدا برخورد خواهد کرد؟
49
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم؟
چرا نمی‌توانیم سیاه‌چاله را ببینیم ؟
45
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
شایعه‌ی ساختگی بودن سفر به ماه
114
تلسکوپ TESS اولین جهان بیگانه هم‌اندازه با زمین را شناسایی کرد
66

ذرات بنیادی

ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
ذرات بنیادی چه چیزهایی هستند؟
36
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
فیزیکدانان با به دام انداختن ۱۰ جفت فوتون، رکورد جدیدی را ثبت کردند
73
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
آیا نیروی پنجم جدیدی در طبیعت یافت شده است؟
3
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
نگاهی به آزمایشات فیزیک پیرامون یافتن ذره‌ی روح
109
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
هر زمانی که شما چیزی را می‌بینید، لمس می‌کنید و یا می‌بویید، در حال تجربه‌ی جهان کوانتومی هستید
115