جدید ترین عناوین خبری امروز
مجله علمی کیهان‌شناس

توجه: کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

کتاب جدید نیل دگراس تایسون

کتاب جدید نیل دگراس تایسون رابطه‌ی همزیستی میان علم و ارتش را بررسی می‌کند!

نیل دگراس تایسون در کتاب جدیدش با نام «مشارکت در جنگ: پیمان نانوشته میان ستاره‌شناسان و ارتش» به عنوان یک متخصص فیزیک نجومی و همچنین یک انسان، ناراحتی عمیق خود را از مسائل پشت‌پرده‌ی ماموریت‌های نظامی بیان می‌کند. کیهان‌شناس نیز در این مطلب نیم‌نگاهی به کتاب جدید نیل دگراس تایسون خواهد داشت.

تایسون در گفت و گویی بیان می‌کند:« واقعا عجیب بود! در هنگام جنگ دوم خلیج فارس من به یک کنفرانس علمی مربوط به تحقیقات فضایی دعوت شده بودم. در آن جلسه تمام پیمان‌کاران و دست‌اندرکاران ساخت موشک‌ها و بمب‌های نظامی حضور داشتند و هربار که گزارش‌های زنده‌ی خبری در تلویزیون، خبر انفجار موشک‌های لاکهید مارتین، بوئینگ یا جنرال داینامیکس را اعلام می‌کردند افراد حاضر در آن جمع خوشحال می‌شدند و احساس موفقیت می‌کردند! من واقعا ناراحت شدم. انگار نه انگار که با انفجار هر بمب و موشک انسان‌هایی می‌مردند.»

در واقع همین اشاره‌ی کوتاه، موضوع اصلی در تالیف این کتاب است که با همکاری پژوهشگری به نام آویس لانگ تهیه شده است. جالب توجه است که این کتاب در کمال نارحتی و ناامیدی به جزئیات رابطه‌ی میان ارتش و علم به عنوان یک برهمکنش کامل کننده و البته وابسته به یکدیگر می‌پردازد.
ارتش همواره به علم وابسته است تا بتواند مسائل نظامی مربوط به جنگ را پیش ببرد و جامعه‌ی علمی نیز همواره به ارتش وابسته است تا بودجه‌ی پیشرفت در پروژه‌های علمی تامین شود.

کتاب جدید نیل دگراس تایسون چه می‌گوید؟
کتاب جدید نیل دگراس تایسون چه می‌گوید؟

تایسون همچنین معتقد است که:« سرمایه‌ی تحقیقات فضایی تنها در ارزش ماهواره‌های مورد استفاده در پروژه‎ها خلاصه نمی‌شود بلکه سرمایه‌ی اصلی تجارت موجود در این صنعت است که در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است. پروژه‌ی ماهواره‎های مکان‌یابی جهانی (GPS) نیز با سرمایه‌گذاری ارتش انجام شده است!
این رابطه میان علم و ارتش ادامه خواهد داشت و در هر گام عمیق‌تر خواهد شد.»

کتاب جدید نیل دگراس تایسون
کتاب جدید نیل دگراس تایسون

او همچنین در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی در رابطه با اینشتین و بمب اتم نیز نکاتی را مطرح می‌کند. آلبرت اینشتین به عنوان دانشمندی که معادله‌ی مشهور E=MC2 را به جهانیان معرفی کرد در بحبوحه‌ی جنگ جهانی درگیر با افکار خود بود. او می‌دانست که اگر دانسته‌های خود را به نازی‌ها بسپارد، هیتلر از آن علیه بخش زیادی از مردم جهان استفاده خواهد کرد. با این حال بعد از فاجعه‌ی هیروشیما، اینشتین گفت که «حسرت خود من هستم!» و همچنین در مصاحبه‌ای برای عموم بیان کرد که اگر می‌دانستم هیتلر توانایی ساخت بمب اتم را ندارد هیچگاه فرایند ساخت آن را حمایت نمی‌کردم.

منبع: BIGTHINK

 دسته‌ها:
       
برچسب‌ها:
avatar
  Subscribe  
Notify of

رصد و اکتشافات فضایی

ماه‌گرفتگی چیست
ماه‌گرفتگی چیست و ماه‌گرفتگی بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟
43
کشف ماده ژله‌ای در ماه
کشف ماده ژله‌ای توسط کاوشگر چینی در قسمت پنهان ماه
139
گذر کاوشگر خورشیدی پارکر
سومین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از نزدیکی خورشید
81
بارش شهابی برساووشی
چرا بارش شهابی برساووشی سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد؟
56
سیاره پرجرم
دومین سیاره پرجرم در مدار ستاره‌ی همسایه‌مان پیدا شد
75